ИН4С

ИН4С портал

Кју грозница и даље пријетња сточном фонду

1 min read

У Црној Гори су, према последњим подацима Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, 92 краве тренутно заражене кју грозницом, од чега 51 на даниловградској и 41 на никшићкој територији. Подаци Института за јавно здравље (ИЈЗ) показују да је од кју грознице обољела 21 особа.

Према подацима Управе, Никшић и Даниловград су и даље једине општине у Црној Гори у којима је регистрована ова болест стоке, а досад је укупно еутаназирано 206 грла.

– Укупно су регистрована 92 ПЦР позитивна грла, закључно са датумом 24. октобар 2024. године, и то 51 ПЦР позитивно грло на територији општине Даниловград и 41 ПЦР позитивно грло на територији општине Никшић – одговорили су „Дану“ из Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.

На питање какво је стање по питању локација за нешкодљиво уклањање заражене стоке, из Управе су побројали четири локалитета – по два на територијама обје општине.

Што се тиче општине Даниловград то су Веље Поље, слив Орашје јаме и Размедо, изнад Студеног. У Никшићу, то су мјесна заједница Богетићи, мјесто Јелина пећина, те катастарска општина Богетићи, парцела 490/2, лист непокретности број 159, чији је власник Вучинић Марка Радоје.

Подаци ИЈЗ-а до 24. октобра показују да је 19 случајева регистровано од почетка септембра, а два у јуну, која, према доступним подацима, нису повезана са регистровањем већег броја обољелих говеда на фармама у Никшићу и Даниловграду.

– Од 19 случајева регистрованих од почетка септембра, највише је пријављених у општини Никшић (14), Даниловграду (3) и Подгорици (2), при чему је 18 случајева регистровано међу особама које су биле професионално експониране обољелим животињама и биолошком материјалу у лабораторији (фармери, ветеринари и ветеринарски техничари), док код једне особе до сада није утврђен начин експозиције. Особе које имају симптоме упућене су изабраним љекарима, као и по потреби љекарима специјалистима ради лијечења и даљег праћења – навели су из ИЈЗ.

Имају дијагностичке тестове и терапију

Из ИЈЗ напомињу да њихов Центар за медицинску микробиологију посједује дијагностичке тестове (анализа специфичних антитијела из крви на цоxиелла бурнетии), а да је доступна и адекватна антибиотска терапија (доксициклин).

– Веома је важно да особе које имају фарме животиња (говеда, оваца, коза) прате савјете ветеринарског и здравственог сектора како би смањиле вјероватноћу инфекције. Наглашавамо да је најчешћи пут преноса аерогени – путем контаминираних честица ваздуха које садрже цоxиелла бурнетии, као и директним контактом са контаминираним млијеком, месом, вуном и аеросолима који потичу од животињских излучевина (урина, фекалија или течности приликом порођаја). Такође, резервоари цоxиелла бурнетии, поред домаћих, могу бити и дивљач, птице, као и крпељи. Није ријетка ситуација да извор и мјесто потенцијалне експозиције остану неоткривени. Директно преношење са инфицираног на здравог човјека је врло ријетка појава (у уобичајеним околностима практично не постоји). Што се тиче ризика од преноса путем млијека, он је практично непостојећи ако се користи пастеризовано или млијеко које се прокува до кључања. За припрему млијечних производа треба користити пастеризовано млијеко – препоруке су ИЈЗ.

Казали су да ИЈЗ и надлежне хигијенско-епидемиолошке службе домова здравља спроводе појачан надзор над овом болешћу и имајући у виду број инфицираних животиња, указују да се у наредном периоду може очекивати откривање нових случајева кју грознице међу људима.

– Ово се посебно очекује међу особама из ризичних професија као што су фармери, ветеринари, ветеринарски техничари који су због природе свог посла у већем ризику од инфицирања услед повећане изложености. Институт је послао дописе домовима здравља да љекари приликом обраде пацијената посебно обрате пажњу на професионално изложене особе ради раног утврђивања обољења, правовременог лијечења и предузимања мјера спречавања и сузбијања. Епидемиолошко истраживање особа које су изложене инфекцији врши се након пријаве обољења од стране љекара или након што ветеринари пријаве епидемиолозима да су на одређеној фарми открили обољеле животиње – објаснили су из ИЈЗ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *