ИН4С

ИН4С портал

Клинички токсиколог др Ђурановић: Загађења животне средине све већа, Центар за контролу тровања неопходан

Др Сандра Ђурановић

У земљишту са дјечијег игралишта у Скерлићевој улици у Пљевљима пронађени су олово, арсен, цинк и бор који премашују максимално дозвољене концентрације, а утврђено је и присуство хемикалије хексахлоробензена (ХБЦ), чија је концентрација 0,0042 мг/кг, што се сматра историјским загађењем јер се ради о перзистентном органском једињењу које има дуг период полураспада. То је показао мониторинг земљишта на дјечјим игралиштима који је у току прошле године спровела Агенција за заштиту животне средине.

Подсјетимо се, осам стотина људи у Црној Гори је, према подацима Свјетске здравствене организације (СЗО) за 2020. годину, умрло због загађеног ваздуха. Загађеност ваздуха и земљишта нажалост, није новина у Црној Гори.

Специјалиста ургентне медицине и субспецијалиста клиничке токсикологије др Сандра Ђурановић, први и једини клинички токсиколог у Црној Гори приближила нам је појмове и објаснила шта и колико утиче на одрасле и дјецу, али и које послиједице може да остави по здравље грађана који су изложени загађењима.

„Загађивачи су постојали и раније, само што се нису радиле анализе. Раније је ИЈЗЦГ радио студију истраживања у општини Пљевља, гдје је и раније пронађено присуство тешких метала, међутим, нико није обраћао пажњу на то. Сада, када је пронађено на дјечијем игралишту, то већ почиње да буде јако јако озбиљно.“ каже др Ђурановић за ИН4С портал, и додаје да без обзира на то шта је на игралишту пронађено, загађење ваздуха је у општини Пљевља огромно.

АРСЕН – Арсен спада у јако токсичне материје. Једнако је тексичан, како за одрасле тако и за дјецу. Полувријеме елиминације је прилично дугачко, а у организму се дуго задржава. Он изазива промене на дигестивном тракту, дијареју и повраћање, накупља се у јетри, слезини, бубрезима, али дјелимично дјелује и на централни нервни систем, и на кожу и слузокожу. Као такав, јако је опасан, наводи др Ђурановић. Она ипак додаје и упозорава да у Црној Гори не постоји токсиколошка лабораторија за биолошки материјал, па је самим тим теже за утврђивање која је концентрација у крви пацијената, како дјеце, тако и одраслих.

ЦИНК – Симптоми су интересантни, зато што цинк често може бити и у адитивима који побољшавају боју, мирис, укус хране. Тровање цинском се манифестује најчешће као слаба грозница и симптоми су му слични вирусној инфекцији, грипу, праћени главобољом, повраћањем, често боловима у зглобовима, кољенима, класични симптоми грипа. Такође се јавља и сладуњав укус у устима.

БАКАР – Бакар се налази у људском организму и учествује у нормалном функционисању одређених ензима, као што је случај са цинком, односно – сматра се да кад имате повећан ниво цинка у крви, односно тровање цинком, онда цинк избацује бакар из ензима који се налазе у људском организму и доводе до одређених симптома. Та два метала се надмећу у људском организму у зависности од вишка оног једног или другог. Бакар је одговоран за нормално функционисање јетре јер се налази у њеним ензимима и као такав, када се човек отрује, најчешће се добија један одређени метални укус у устима и долази до болова у стомаку, а садржај који је испроваћан углавном је зелене боје. Међутим поред тога јављају се и крваве столице, а код тежих случајева долази до губитка свести и парализе дисања.

ОЛОВО –  Тровање оловом најчешће долази од хроничне изложености олову. Последица тровања оловом је ометање синтезе хемоглобина. Хемоглобин се налази у нашој крви, он је одговоран за везивање кисеоника. Уколико ви уместо кисеоника вежете олово, нормално да ваша крв неће бити обогаћена кисеоником, а то подразумева да цијели организам неће функционисати. Олово само по себи утиче на повећање крвног притиска, као и на поремећај нервног система, а код жена доводи до побачаја и смањења плодности. Код нпр. хроничног тровања оловом, може се примијетити код дјеце или одрасалих, налази се сиво црни руб на деснима, или плавичасто љубичасте мрље на слузокожи уста и то су знакови хроничног тровања оловом. Осим тога, због утицаја на нервни систем, особе које су изложене хроничном тровању оловом више су нервозне, узнемирене, а присутни су и тремори, чак често имају и несаницу.

КАДМИЈУМ – То је хемијски елемент који изазива већу могућност утицаја на днк и канцероген је. Посебно се сматра узрочником карцинома плућа и изазива једну врсту контактног дерматитиса.Он доводи до пада имуног система, а такође је узрочник и неплодности.

ХЕКСАХЛОРОБЕНЗЕН – То су деривати органских угљеноводоника за које се зна да, када су дјеца или одрасли изложени њима, њихово потомство, али и они сами имају већи ризик обољења од малигних болести крви, односно леукемија и лимфома, наводи др Ђурановић. Она такође подсјећа да је загађење животне средине настало недовољним сагоревањем фосилних горива, евентуално угља.

У данашње вријеме тешко је у потпуности избјећи изложеност штетним супстанцама које се налазе свуда око нас па и у ваздуху, али можемо смањити изложеност и допринети унапређењу здравља. О квалитету ваздуха пре свега рачуна треба да воде национална регулаторна тела тако што врше праћење квалитета ваздуха, прописују јасне обавезе за загађиваче, врше контролу да ли се све обавезе спроводе адекватно, али и обавештавају становништво о нивоу загађења.

„Држава Црна Гора је еколошка држава од 1991. године, проглашена је првом еколошком државом у свијету, па би баш из тог разлога требало да се води рачуна о томе и да буде примјер свим земљама у свијету како се води рачуна о животној средини. Нажалост, ми у послиједње вријеме све више примјећујемо да је у Црној Гори огромно загађење. Не само у Пљевљама, него је ризична и депонија Мислов До, такође скорашњи догађај у луци Бар са амонијум нитратом (није дошло до хаварије),  то нажалост показује да ми као еколошка држава уопште не испуњавамо услове да се тако можемо звати. Оно што је најбитније, ми немамо Центар за рециклажу смећа, а такође немамо Центар за контролу тровања, који нам је неопходан, али такође и услов да уђемо у ЕУ.“ закључује др Сандра Ђурановић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *