Клизиште пријетило одавно, надлежни игнорисали
Клизиште у Марковићима, које је изазвало најтеже оштећење неке саобраћајнице у Црној Гори од земљотреса 1979. године, могло се предвидјети, тврде мјештани села Марковићи и Лапчићи.
У прилог тврдњи да се клизиште могло предвидјети, мјештани наводе да су били свједоци рупе на путу која се стално појављивала, а коју су надлежни „крпили“, правили дренажу.
„Клизишта је овдје одувјек било и нема га само на магистрали, него и скроз горе, једно 400 метара. Од када се пут направио, овдје се стално једна рупа појављивала и они су ту нешто крпили, послије правили дренажу, али џаба. То је одозго дошло. Ту је и један стари пут гдје је ова кућа у Марковићима, па изнад ње горе. Међутим, пошто је пут у облику слова с, на три мјеста је оштећен“, каже у разговору за Дневне новине житељ Лапчића Никола Франета.
Људи из Дирекције су, каже Франета, то знали па није било потребе да их неко упозорава.
„Осамдесете, послије земљотреса, кад се овај пут правио, овдје су још тада говорили да је пут ризичан због терена, да су свуда клизишта скроз до Станишића. Црква у Станишићима је већ искривљена. Нијесу могли они ништа да ураде, ово је божја воља“, тврди он.
Клизиште које је оштетило дио пута Будва Цетиње код мјеста Марковићи потпуно је пореметило живот мјештана који се сада једва сналазе како би задовољили дневне потребе.
Како су објаснили у разговору за Дневне новине, с обзиром да пут још није оспособљен за моторна возила, становници овог краја углавном до Будве иду пјешке. Ријетки се усуђују да путем дјелимично оспособљеним за пјешаке прођу мотором, док су некима аутомобили остали на другој страни оштећеног пута па само до њега иду пјешке.
Клизиште у Марковићима изазвало је најтеже оштећење неке саобраћајнице у Црној Гори од земљотреса 1979. године, оцијењено је у Информацију о стању и хитно предузетим мјерама на клизишту на магистралном путу Цетиње Будва, коју је усвојила Влада.
Руководилац радова у Дирекцији за саобраћај Душан Кокић казао је да се тренутно у Марковићима врше ископи за дренажни ров који треба урадити на сјеверној страни клизишта на дјелу брда према Лапчићима.
„Упоредо са овим ископима, раде се геоистражни радови како бисмо што прије дошли до пројекта за конструкцију коју треба овдје урадити“, казао је Кокић.
Према садашњим динамикама и прогнозама, каже Кокић, за седам до 10 дана можемо очекивати успостављање путничког саобраћаја на овој дионици пута, док је за нешто трајније рано говорити.
На питање колико ће коштати санација оштећеног пута, Кокић је казао да је то сада тешко прогнозирати, али да неке процјене говоре да ће цех бити милион евра.
„Тешко је сад рећи колико ће све да кошта јер све зависи од типа конструкције која ће бити примијењена, груба процјена, али у овој варијанти, плус минус 20 посто, биће негдје око милион евра“, закључио је Кокић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: