ИН4С

ИН4С портал

Кнежевић: Ако нам је овакав Завршни рачун за прошлу годину боље да не доносимо буџет за наредну годину

1 min read

milan-knezevic-df1

Скупштина је завршила расправу о Предлогу закона о завршном рачуну буџета за прошлу годину са извјештајем о ревизији Државне ревизорске институције.

ДРИ је у извјештају у којем је дала условно мишљења, препоручила Влади да строго води рачуна о фискалним ограничењима која су утврђена годишњим законима о буџету. Представници ревизора су саопштили и да се већа потрошња од дозвољене само дијелимично може оправдати исплатама неизмирених обавеза по основу судских рјешења.

Из ДРИ су навели да је прекорачење буџетске потрошње највећим дијелом резултат издатака насталих по основу извршења судских ријешења. Прекорачење буџетске потрошње, према подацима из извјештаја ДРИ, након обављених корекција износи 24,31 милион еура.

Министар финансија Радоје Жугић је у уводном излагању саопштио да је завршни рачун у форми у којој је представљен резултат снажног утицаја крзе и слабости реалне економије.

Посланик Социјалистчке народне партије Александар Дамјановић рекао је да за њега условно мишљење ДРИ значи суштински негативно мишљење.

„ДРИ се у извјештају много више бавила законитошћу, а много мање ефикасношћу и ефективношћу“, поручио је Дамјановић.

Према његовим ријечима, у том обимном документу требало је више простора посветити порезима и примицима.

„То је она прича о примицима, о пропуштеним шансама и свему ономе што држава не успијева да заврши“, казао је Дамјановић.

Он је додао и да чињеница да је каптални буџет, који је износио 58 милиона ЕУР једнак износу камата које је држава платила, говори о томе да постоји проблем.

За Дамјановића је лоша ствар и што су неизмирене обавезе током прошле године повећане за 12 милиона еура у односу на 2011.

Посланик Демократског фронта Милан Кнежевић сматра да је на данашњој расправи требало да присуствује бивши премијер Игор Лукшић.

„Ако нам је овакав Завршни рачун за прошлу годину боље да не доносимо буџет за наредну годину, а боље да нијесмо доносили ни овогодишњи“, поручио је Кнежевић.

Посланик Демократске партије социјалиста Предраг Секулић рекао је да јавни дуг Црне Горе не прелази 52 или 53 одсто БДП-а, иако он у ЕУ у просјеку износи око 83 одсто БДП.

„Јавни дуг треба држати под конторлом јер он представља велику опасност за државу Црну Гору“, закључио је Секулић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *