Кнежевић: Кризу у Атлас банци је покренуо Ђукановић
1 min readПредсједник Атлас групе Душко Кнежевић рекао је у Специјал емисији ТВ А плус да се неко очигледно плаши његовог доласка у Црну Гору и да му је речено да “није вријеме за његов долазак јер би изазвао велике турбуленције”.
На питање како се осјећа с обзиром да није у прилица да уживо присуствује у студију, Кнежевић је одговорио да је 30. августа 2020. године мислио да ће врло брзо доћи у Црну Гору и да ће се “неке ствари покренути”.
“Мислим на моје пословне активности и, нормално, да одговарам за оне лажне оптужбе и онај политички одстрел који ми је приредио Миливоје Катнић са његовом Хоботницом на челу са Милом Ђукановићем. Али ни Влада Здравка Кривокапића ни ова нова Дритана Абазовића ми то нису омогућиле. Наши адвокати су покушали да контактирају и министарство и специјалног тужиоца али до данас нисмо добили одговор. Очигледно је да се неко плаши мог доласка у Црну Гору. Ко је то, наши политичари би могли да дају одговор, а један од њих ми је рекао “није сада вријеме за твој долазак јер можеш да изазовеш доста турбуленција” у односу на оно што си покренуо и какав је твој примарни однос био са Ђукановићем“, рекао је Кнежевић.
“Мени је највећи проблем то што тешко путујем ван Британије јер морам да тражим специјалне дозволе и што сам пословно одсутан и што с сви пројекти, наше пословне инвестиције у Црној Гори блокиране или уништене због чега су хиљаде људи остали без посла. Чекам нека боља времена тако да не вјерујем да ћемо се видјети ове године“, додао је предсједник Атлас групе.
Говорећи о насилном рушењу Атлас банке, Кнежевић је директно оптужио актуелног предсјендика Црне Горе и ухапшеног предсједника Привредног суда Блажа Јованића.
“Атлас банка је пословала јако добро, а дошла је у кризу капитала зато што је Мило Ђукановић са својим криминалним радњама и са Блажом Јовановићем (бивши предсјендик Привредног суда), скинуо једну лажну гаранцију која је била направљена са инвеститором из Азарбејџана с којим је Ђукановић ушао у приватне дилове и аутоматски су скинули су 15 милиона извршење које је Цдентрална банка одмах одобрила. Одмах након тога, дошли су неки турски инвеститори који су рекли да су се договорили са Милом Ђукановићем да с ебанке докапитализују а пребаце паре на Прву банку, да се банка спаси и да ја само треба да “аминујем” то и да ће моје акције остати у банци. Ти су људи дошли код мене у Лондон, и одбио сам њихову понуду уз поруку да ћу бити незгодан ако покушају да отму банку. На то су узвратили да им је гувернер рекао да уплате паре на Прву банку и изврше докапитализацију банке, јер је Атлас банка била једна од најразвијенијих у југоисточној Европи”, објаснио је Кнежевић уз опаску да су покушали да Е цоммерце покушали да представе као прање пара.
“Да ли би све те мултинационалне компаније које контролишу своје тржиште дозволиле да кроз њихове рачуне и картице иде прање новца. Данас, нажалост, оптужбе за прање новца нема а неко је склонио паре од корисника и комерца, око 70 милиона, и надам се ће се ново тужилаштво позабавити тиме и да ћемо видјети гдје су те паре завршиле. Од почетка се ишло на отимање имовине Атлас групе и Атлас банке. Преко међународних инсититуција, писао сма писма Форин офису, Стајт Дипартменту и Европској комисији, упозорио шта се дешава у Црној Гори, да сам жртва политиког рекетирања и корупције и то сам и показао са “ковертом” која ни данас нема епилог. Ја сам првооптужени као неко ко је “прао” паре а ни помена нема о корупцији на чему Европска комисија, Фридом хаусе или Стате Департмент инсистирају”, поручио је Кнежевић.
Предсјендик Атлас групе додао је да је учињена велика штета, јер су паре нестале, хиљаде запослених остали “на улици”…
“Све је могло другачије да се одради. Никада нисам имао криминални досије, ни у Дубајиу, ни у Београду, ни на Кипру… једино када је све почело, када сма објавио “коверту” добио сам три Интерполове потјернице и оборио рекорд у Црној Гори јер то нема ниједан наркодилер или убица у Црној Гори то није добио. Наравно, Интерпол је одбацио те потјернице и није хтио ни да их разматра јер је јасно дефинисао да су политички мотивисане“, додао је Кнежевић.
Он је оцијенио да је сав одстрел против њега био политички али и да је покренуо све оно што се дешава са ДПС-ом последњих година и сада.
Уредник портала Бизнис ЦГ Предраг Зечевић, рекао је екслузивно да је добио прилично поуздану инфомрацију да је извјесно да ће Душко Кнежевић добити артбитражни поступак против Црне Горе. Он је додао да је ову информацију добио од колеге из најпознатијег финансијког медија на свијету са којим портал Бизнис ЦГ има институционализовану сарадњу. Зечевић је навео и да је извјесно да ће арбитражни спор са Црном Гором вјероватно добити и Петрос Статис чије пословање, како је рекао, не подржава, али да ће се епилог арбитраже у ова два случаја веома негативно одразити по буџет Црне Горе.
“Подсјетићу да је Црна Гора глатко добијала парнице против Олега Дерипаске али сада су међународни кругови препознали да је господин Кнежевић у овом случају жестоко, жестоко оштећен“, рекао је Зечевић.
Предсјендик Атлас групе се на то надовезао оцјеном да су констације уредника Бизнис ЦГ портала потпуно тачне.
“Имамо једну од највећих адвокатских канцеларија која нас заступа. Поступак је већ у Хагу, ми смо одредили арбитре, Црна Гора је одредила арбитре и сада само треба да се одреди предсједник арбитражне комисије али ту постоји проблем јер адвокати које је ангажовао Милојко Спајић не желе више да заступају Црну Гору. То може мало да успори процес али андам се де ћемо идуће године имати пресуду ако се прије не договоримо са Црном Гором“, прокоментарисао је Кнежевић.
Он је рекао да сумња да ће неко из нових власти ући у договор са Атлас групом јер се ради у радњама иза којих стоје “Мило Ђукановић, Блажо Јованић, Миливоје Катнић, Радоје Жугић, Весна Меденица и сва та криминална екипа“, додајући да је ријеч о обештећењу од 500 милиона и 200 милиона који се потражују кроз процесе у Црној Гори.
Еконмски аналитичар Предраг Дрецун рекао је реагујући на констатацију Кнежевића да је као грађанин претрнуо.
“500 милиона је одштетни захтјев Атлас групе од Црне Горе. То је цифра која Црну Гору може да доведе на ивицу банкротства. Неко је ушао у авантуру која толико може да кошта државу. Гледао сам пропусте кградова у којима је штета неколико милиона. Али ово, то је огроман новац. Влада мора да нађе заједнички језик. Поставља се питање зашто то да плаћају сви грађани Црне Горе. Поставља се питање зашто је неко причинио толику штету да је плаћају сви грађани!? Ту је велику штету направила Централна банка јер да је била права институција бар би сачували ове двије банке. То је била ужасна грешка“, рекао је Дрецун.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
SRAMOTA STO NE OBJAVLJUJETE KOMENTARE ZBOG TOGA VAM SE BROJ PRATILACA DRASTICNO SMANJIO ! POZDRAV!
Daj ti snimak one plave torbe i ne brini ništa. Dok to ne oposliš, ne trebaš nam. Samo pričaš praznu priču.