Кнежевић: Питање КиМ је увијек актуелно, а борба се и даље наставља (ВИДЕО)
У емисији Гост недеље, коју води др Драган Петровић, гост је био Дамњан Кнежевић. Дамњан Кнежевић је млад човјек, рођен у околини Београда, који се у свом до садашњем животу бавио кошарком играјући у својим раним двадесетим по Србији и Европи, те упоредо завршио Факултет за физичко васпитање на сјеверу Косова и Метохије (у Лепосавићу).
Он је међутим широј јавности познат као неуморни активиста и борац за слободу српског народа на Косову и Метохији. Студирајући на сјеверу Косова и Метохије, у оквиру косовскомитровачког државног Универзитета, Кнежевић је био учесник, а често и један од организатора-покретача практично свих важнијих демонстрација, облика отпора и манифестација како на самом КиМ, тако и широм Србије у протеклих десетак година. Био је између осталог замјеник предсједника Двери, потом један од функционера Никад граница, а сада је предсједник Народне иницијативе нема предаја Косова и Метохије.
У близу 90 минута емисије, домаћин емисије др Драган Петровић и Кнежевић су претресли хронолошки протеклу деценију, важне манифестације везане за Косово и Метохију, период деловања Никад граница, доношење и последице Бриселског споразума, бројна дешавања и догађаје везано за ову тематику, све до данашњих дана. Питање Косова и Метохије је важно и актуелно и данас, и борба за њега се наставља, па ова емисија даје доста информација али и покретачких мотива у том правцу.
„Цивилна заштита која је била формирана од стране Срба са сјевера Косова није дозволила постављање царине на административни прелаз 2011. године“, истакао је Кнежевић и додаје:
„У једном моменту смо чак запалили царинарнице, а Албанци су у том тренутку покушали слом да крену и да би избјегли неки инцидент, Албанци су ишли на релацију Еулекс – КФОР“.
Кнежевић истиче да Срби на сјеверу Косова нијесу у том периоду дали да возила Еулекса прођу, док су нека од возила КФОР-а морали да пусте. Он такође истиче да су амерички војници увијек били у позадини, а напријед су „гурали“ Мароканце и друге.
„Они су увијек били са штитовима и гађали нас гуменим мецима, бацали сузавац, док су Американци и Њемци увијек били позади групе наоружани ватреним оружјем“, истиче Кнежевић.
„То интересовање свакако имају они који су о борби и покретима за Косово и Метохију сами учествовали директно или посредно, или само пратили те догађаје, тако и за оне млађе, али и шири аудиториј у целини, који о овим догађајима и кретањима не могу сазнати много из званичних и (строго) контролисаних медија“, истиче Петровић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: