Кнежевић за Лос Анђелес тајмс: Гвоздена завјеса за противнике режима
1 min read„Изгледа да режим жели да нас спријечи да посјећујемо Русију, стварајући тиме атмосферу гвоздене завјесе пред онима који мисле другачије. Немам намјеру да се повинујем томе и нећу престати да промовишем најбоље могуће односе који су оствариви међу Црном Гором и Русијом„, казао је за Лос Анђелес тајмс Милан Кнежевић, предсједник ДНП-а и члан Предсједништва ДФ-а.
Чланак америчког листа се иначе бави темом уласка Црне горе у НАТО, истичући распрострањене оптужбе на рачун лидера ДПС-а и бившег премијера Мила Ђукановића да је користио званични положај за остваривање личне користи.
Како се наводи у тексту, критички настојени медији су стално на мети тужби због извјештаја о везама власти и организованог криминала.
“НАТО принципи су илузорни, што доказује и само приступање Црне Горе овој алијанси. Ово истичем због чињенице да НАТО пропагира владавину права и висок ниво демократије, али Црна Гора не посједује ниједно од то двоје“, казао је за амерички лист Гојко Раичевић, уредник портала ИН4С и предсједник Уније за неутралност. Он је додао да су у Црној Гори свјежа сјећања на бомбардовање 1999. године, када је НАТО уништавао наше градове и убијао цивиле.
ЛАТ: Ђукановића једино занима лично богаћење
Лист „Лос Анђелес тајмс подсјећа да је Ђукановић водио Црну Гору, што као премијер, што као предсједник државе, још од распада Југославије прије скоро три деценије до прошле године, када се формално повукао са мјеста премијера.
Италијански тужиоци су га повезивали са пословима кријумчарења цигарета вриједним више милијарди долара. То су оптужбе које Ђукановић није демантовао, али је, умјесто тога, говорио да је било неопходно спасити земљу у периоду блокаде и санкција пише у тексту.
Истиче се да су против критичара Мила Ђукановића покренуте ужасне кампање, укључујући и гротескне наводе о ангажовањима у бестијалностима, а новинари се рутински туже због писања о повезаности власти са организованим криминалом.
У тексту се даље наводи да је службена Москва већ забранила увоз црногорских вина и позвала руске грађане да се држе подаље од Црне Горе због њеног чланства у НАТО-у, иако је та дестинација раније била популарна међу руским туристима и пословним људима, који, према одређеним подацима, стоје иза око 30 одсто директних страних инвестиција.
Иако НАТО има мало тога да изгуби, Црна Гора се може показати као компликован савезник. Она пати од раширене корупције, од моћних банди организованог криминала, злоупотребе људских права и изигравања демократских стандарда. Малене оружане снаге Црне Горе, које имају око 2.000 војника и наоружане су са углавном застарјелим оружјем, вјероватно не могу да допринесу много војној алиуанси у смислу борбене моћи – оцијењено је у тексту који потписује Глен Џонсон.
Читаоцима „Лос Анђелес тајмса“ је предочено да је Црна Гора и даље дубоко подијељена око тога да ли је покушај „државног удара на дан избора у октобру прошле године био стваран или је инсцениран да би Ђукановићева странка освојила више гласова. Према оцјени аутора чланка, да је Ђукановић изгубио те изборе, Црна Гора би вјероватно обуставила напоре које је предузимала да се учлани у НАТО.
Истраживања показују да се 40 одсто грађана противи уласну у тај војни савез, а 40 одсто то подржава. Приближно једна трећина грађана Црне Горе описују НАТО као пријетњу, пише у чланку.
(Превод: ДАН, ИН4С)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Anonimni ne balavi miran zaradijo si za sendvic.
Opa Milojka, sad mu je dobar I americki Los Andjelos Tajms…
Naravno da mu je dobar, rekao bi moj alter ego… I dodao: koliko mrskih mu $ je naplatio ovaj ‘intervju’??!