Књига „Српски народ у Црној Гори кроз вјекове“ промовисана на Мурини
1 min readНа Мурини, у организацији Удружења српских књижевника у отаџбини и расејању -Андријевица, те муринског Дома културе „Милија Милачић“, под медијским покровитељством „Гласа Холмије“, промовисана је књига „Српски народ у Црној Гори кроз вјекове“, историчара Горана Киковића.
Водитељ програма Зоран Јокић, историчар, у најави програма, истакао је да сам наслов књиге говори о изузетно значајаном доприносу аутора у представљању Срба кроз времена и свега што је српски народ преживљавао у прошлости, а и њиховом доприносу историји и одбрани српског бића, језика и идентитета.
Горан Киковић књигом штити српско биће и идентитет
У свом осврту на Киковићев рукотвор, генерал др Лука Кастратовић, предсједник Удружења Васојевића -Београд, истакао је да је Киковићево књижевно стваралаштво истинска борба за српски језик, за истину и очување српског националног бића и напредак Срба уопште.
„Још једна Киковићева књига у борби за очување српског идентитета, српског језика и српаког значаја, у борби против прекрајања и покушаја брисања српске историје и сатанизације Србије и укупног српског националног бића.
Протагонисти глобализације новог свјетског поретка Евро-атлански пријатељи и њихови трабанти хоће да из историје Црне Горе избаце српско име јер им оно смета -угрожава наводно нацију, државност и самобитност. А у ствари, историја Црне Горе је дио историје српског народа, јер идејом српства стварана је Црна Гора.
У књизи Српски народ у Црној Гори кроз вјекове, приказује Киковић документе из којих се јасно види да су се владари дичили српским именом, поносили прецима и савременицима који су се јуначки држали у борби против разних завојевача. Било би довољно само навести запис из земљописа Краљевине Црне Горе из 1911. године, гдје стоји: ‘Дјеца у школама уче да у Црној Гори живе све сами чисти Срби који говоре српским језиком а има их око 300.000. Већина су православне вјере па и треба знати да смо сви српског поријекла и српске народности…’“, цитира Кастратовић.
Он се пита: „А шта ми данас имамо, за шта се боримо, зашто се наша браћа одричу своје браће, нас, своје нације и своје вјере, а прихватају туђу вођени руком интереса наших поробљивача. Хвала Горану Киковићу што је написао ову књигу а још је важније што је он млад историчар и што је пред њим пут на коме ће дати још више доприноса и рушити све препреке у борби за истину“.
Своје критичко слово о књизи надахнуто су исказали и Бранислав Оташевић, предсједник Удружења српских књижевника у отаџбини и расејању -Андријевица, који је и један од рецензената књиге, и Давид Лалић, пјесник и такође један од рецензената, који се муринској публици и пјеснички обратио.
Аутор књиге Горан Киковић, захваливши се присутнима и критичарима изнио је своје смјернице којима се водио у прикупљању грађе за ово своје веома значајно дјело.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: