Ко је Кемал Растодер ухапшен у Загребу: Тражи га Белгија, преживио атентат у Будви
1 min read
хапшење, полиција
Држављанин Црне Горе који је у недјељу послијеподне ухапшен на Радничкој цести у Загребу је Кемал Растодер (52), за којим је Белгија расписала европски налог за хапшење и тражи га због издржавања осмогодишње затворске казне на коју је осуђен због препродаје дроге у саставу злочиначке организације, пише Јутрањи лист.
Растодер је иначе до августа прошле године био у максимално сигурном одјељењу новог дијела затвора у Глини јер је сматран једним од безбједносно најризичнијих затвореника и током поступка који је против њега вођен на загребачком Жупанијском суду на суд је довођен у специјалном возилу Гуркха АТЈ Лучко и под пуном опремом у пратњи специјалаца АТЈ Лучко.
– Полицијски службеници на темељу циљаног прикупљања информација дошли су до сазнања о кретању 52-годишњег држављанина Црне Горе те га уз употребу средстава присиле привели у службене просторије полиције. Биће одведен на Жупанијски суд у Загребу ради покретања екстрадиционог поступка – изјавили су из загребачке полиције, јавља Јутарњи.хр.
Растодер, који се већ одавно повезује с великим операцијама кријумчарења дроге, био је на слободи јер му је истекао максимални притвор.
У Хрватској се против њега води поступак јер су, како се тврди у оптужници УСКОК-а, првоокривљени, полицајац Жељко Цигула и неколико његових колега давали углавном држављанима Србије, Црне Горе и БиХ, а у замјену за мито, податке о расписаним потрагама МУП-а, Шенгенског информационог система (СИС) и Интерпола те омогућили незаконит боравак у ЕУ.
Провјеравали су личне податке више особа, а накнадно су с њиховим подацима израђиване путне исправе. Осим тога, оптужени полицајци провјеравали су имају ли одређене особе правне препреке за прелазак границе, односно тражи ли их полиција и јесу ли за њима расписане потјернице.
Растодер је иначе у љето 2004. године преживио атентат у Будви, када је експлодирала бомба подметнута под његов Мерцедес. Том је приликом задобио тешке повреде. Његово име помињало се и у контексту везе с наркобосом Стјепаном Прњатом, а траже га црногорска полиција и тајне службе.
– Повезују га и с групом која је из Јужне Америке организовала транспорт веће количине опојне дроге, кокаина, у луку Ротердам и њен транспорт до белгијског града Арлона, гдје је у заједничкој акцији надлежних државних тијела Србије, Белгије, Холандије и Луксембурга заплијењено укупно 115 килограма те дроге – писали су медији.
Растодерова веза с полицајцем Цигулом откривена је дешифровањем СКY ЕЦЦ комуникације. Иако је офбрана тражила да се провјери на који је начин УСКОК дошао до те комуникације, односно како се дознало да се она налази на серверима у Француској и да се ради баш о Цигули, Растодеру и осталим оптуженима, суд је тај захтјев одбио, а Растодер је оповргао све оптужбе. Растодера и ЕУРОПОЛ сматра високорангираном особом у међународној трговини кокаином.
У поступку на загребачком Жупанијском суду првоокривљени Жељко Цигула, другоокривљени Томица Сопек и Кемал Растодер углавном су признали оно што им је УСКОК стављао на терет, трговање информацијама из полицијског информационог система, а сви окривљени, сад уз нове адвокате, рекли су да се не сматрају кривима за оптужбе.
Растодер је конкретно оптужен да је од Цигуле тражио провјере за одређене пасоше, између осталих за свој кривотворени хрватски пасош на име Миле Тесла, због чега му се суди у Ријеци, али и за пасош србијанског криминалца Николе Вушовића, званог Луди Џони, који је у октобру прошле године ухапшену Барцелони и који је недавно изручен Њемачкој, а сматрају га високорангираним оперативцем „кавачког клана“ и десном руком његовог шефа Радоја Звицера и једним од главних оперативаца за транспорт кокаина из Јужне Америке у Европу.
Дан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ko je evropski kralj banana.
Је ли он из фамилије Растодер, блиске фамилији Аџић.