ИН4С

ИН4С портал

Ко је на врху криминалне пирамиде у Црној Гори? Ко су помагачи, ко извршитељи главног шефа?

1 min read

Након више текстова нашег портала, у којима смо питали, зашто се „ћути“ име Зорана Лазовића, премијер Дритан Абазовић је прије двије ноћи, казао да се Петров отац, бивши главни полицајац после Веселина Вељовића, налази при врху криминалне пирамиде у Црној Гори.

Премијер је поновио да чврсто стоји иза свега што је изговорио о бившем високом полицијском службенику Зорану Миловићу. Абазовић је казао да је бивши ГСТ Миливоје Катнић штитио криминалце, а да изнад Зорана Лазовића стоји само једна особа која се налази на врху криминалне пирамиде.

Иза свега што сам рекао о Зорану Лазовићу чврсто стојим. То је врх криминалне пирамиде у Црној Гори. Човјек ме је тужио, 9. маја имамо у Основном суду у Улцињу то рочиште. Суочићемо се, досада су ишли адвокати. Ја позивам да то буде отворено, нека грађани виде и чују и једну и другу страну. Изнад Лазовића има једна политичка особа која је на самом врху – нагласио је Абазовић.

То је донекле почетак одговора, на питања која је ИН4С више пута поновио:

Да ли је бивши помоћник директора Сектора за борбу против организованог криминала и корупције Зоран Лазовић кључна спона између “кавачког” и “шкаљарског” клана?

Ко је био шеф „посебном тиму полиције“ и полицијским службеницима који су вршили тортуру над грађанима.

Гдје и шта ради бивши ГСТ Миливоје Катнић?

Ипак, главно питање које оптерећује црногорску збиљу је ко је на врху криминалне пирамиде, ко су помагачи, а ко извршитељи

Подсјетимо, „клупко“ почиње да се одмотава, када је Вељку Беливуку званом Невоља и Марку Миљковићу званом месар, иако су и тада важили за безбједно интересантна лица, повезана са клановима у Црној Гори, Управа полиције скинула забрану уласка у Црну Гору.

„Нема потребе да се страхује од присуства држављана Србије Вељка Беливука, познатијег као Веља Невоља и Марка Миљковића јер их инспектори тог сектора „држе на оку“ 24 сата дневно“, казао је тада Зоран Лазовић.

Специјално државно тужилаштво подигло је оптужницу против лица од „којих не мора да се страхује“, јер су у Црној Гори, иако под надзором инспектора, како је тврдио Лазовић, успјели да изврше два убиства.

Наиме, како су истражитељи дошли до сазнања, они су ликвидирали Дамира Хоџића и његовог шурака Адиса Спахића и то у Црној Гори у једној кући у Спужу. Током те „крваве акције“ заробили су Милета Радуловића, познатијег као Миле Капетан, истакнутог члана „шкаљарске екипе“. Радуловића су искористили да њихови чланови криминалне групе у Београду намаме, отму и убију Лазара Вукићевића!

За Звицером је Црна Гора 21. маја 2021. године расписала међународну потјерницу због сумње да је, са још девет особа, формирао криминалну организацију и извршио тешко убиство.

Иначе, српске  службе су 14. јануара 2022. посредством Еуропола добиле повјерљиву информацију да организована група коју предводи поменути Которанин припрема атентат на првог човјека Србије током фебруара.

У мору информација, које су ових дана круже у медијским сазнањима и текстовима, ИН4С је подсјећао да је неоправдано заборављено име, бившег полицијског шефа Зорана Лазовића.

Његов син, полицијски службеник, Петар Лазовић је у притвору од јула прошле године у притвору, због сумње да је дио кавачког клана унутар полиције.

Судећи према комуникацијама који су неки од њих имали преко криптованих телефона, Лазовић и екипа су отимали људе и држали их у својим, такозваним, штек становима, тукли их, стављали пиштољ у уста, мучили их струјом, гушили их, пријетили им и омаловажавали их и према њима нечовјечно поступали, објавио је Либертас.

Петар Лазовић и Југослав Југо Раичевић причали су о томе са шефовима и припадницима криминалних група и неријетко им слали фотографије мучења људи.

Лазовић је, према до сада прегледаним материјалима Еуропола у које Либертас има увид, о својим „јуначким достигнућима“ и намјерама обавјештавао криминалце Радоја Звицера, Дарка Шарића, Николу Спасојевића, припадника Шарићеве криминалне организације, српским криминалцима Вељку Беливуку и Марку Миљковићу…

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је у једном од интервјуа да кавачки и шкаљарски клан имају свог „највишег шефа“, али није прецизирао о коме се ради, као ни да ли је у питању један или више шефова, будући да се ради о супротстављеним и зараћеним криминалним организацијама.

Подсјетимо, на текст у којем саговорници „Експреса“ упућени у безбједносна дешавања у Црној Гори кажу да је кључна спона ова два криминална клана, а поготово кавачког, до њихових политичких или криминалних заштитника и „главног шефа“ само једна особа, и то Зоран Лазовић, смијењени начелник црногорске Службе за борбу против криминала и корупције. Тако је у рукама Лазовића, који се у Црној Гори сматрао чуварем најважнијих безбједносних тајни, и разријешење конкретне политичке заштите коју су ови криминални кланови уживали последњих година, и то не само у матичној држави, него највјероватније и у Србији.

Незванични разговори

„Увијек ћете да имате људе који се баве најтежим криминалним пословима, посебно наркотицима. Оба клана су увезена из Црне Горе, имају своје вође. Један главни међу кавчанима, који се не крије, јесте Звицер, шкаљарци имају свог. А сви имају свог највишег шефа и сви су дошли из Црне Горе. Није важно да ли су локално овдје. Организација цијела, паре, логистика, све је из Црне Горе“, изјавио је у интервјуу предсједник Србије.

Ко је на врху криминалне пирамиде, односно „биг бос“, предсједник Србије није открио. Ни саговорници „Експреса“ који су упућени у дешавања у црногорском подземљу и у тамошњим безбједносним структурама нису жељели да буду конкретни у навођењу имена „главног шефа“, али како наводе, до главне споне, тамошњу полицију, односно ново руководство МУП-а довели су незванични разговори са блиским сарадницима шкаљарског клана, којим је руководио убијени Которанин Јован Јовица Вукотић.

„Сарадници Вукотића не крију да је овом клану главни непријатељ Зоран Лазовић, и то, како они истичу, много већи од Радоја Звицера и Слободана Кашћелана. Не због тога што је Лазовић, доскора први полицајац Службе за борбу против криминала и корупције, неко коме су по функцији могли да се нађу на мети и буду ухапшени, него зато што је ту функцију Лазовић користио да пружи заштиту кавачком клану у криминалним пословима. Та заштита, како сматрају шкаљарци, није била само по питању заштите нарко-послова, већ је ишла дотле да вође шкаљараца сматрају да им је управо по тој линији била угрожена и физичка безбедност, односно животи. Они су посљедњих мјесеци живјели у потпуној илегали. Поготово Вукотић, који се два пута нашао на мети потенцијалних нападача у последњих пола године“, каже за „Експрес“ извор упућен у дешавања и у подземљу и безбједносним структурама Црне Горе.

Политички заштитници

Он наводи да је управо овакав став вођа шкаљарског клана и главни показатељ који води до Лазовића, као директне споне до „главног шефа“ кавача.

„Лазовић је био најважнији дио безбједносне структуре Црне Горе, врло важан и прије функције у МУП-у, будући да је раније био особа која је практично годинама оперативно руководила црногорском Агенцијом за националну безбједност и особа која је на вези држала све најзначајније личности црногорског подземља. И оне који су подземље држали под својом контролом, и оне који су им све то време били политички заштитници“, каже извор Експреса.

Зато је недавна смјена Лазовића, како оцјењује саговорник, била и кључни фактор да ново руководство црногорског МУП-а крене у прву акцију на разбијању, односно хапшењу припадника кавачког клана. Лазовић је смијењен почетком марта, и то након што је јавно одбио понуду новог директора Управе полиције Зорана Брђанина да поднесе оставку. Због таквог става, црногорска влада морала је да изгласа нову систематизацију полиције, која је новом руководству омогућила да правно „покрије“ смјену Лазовића, као и неколико највиших функционера МУП-а.

Лазовићева смјена услиједила је након „турнеје“ Вељка Беливука и Марка

Миљковића, београдских сарадника кавача, по Црној Гори у јануару ове године. Полиција, којом је формално још управљао Лазовић, тада је на информативни разговор привела Беливука, Миљковића, као и Радоја Звицера, и послије саслушања их пустила на слободу, а цијелу акцију полиција је „забетонирала“ информацијом да су управо у то вријеме спријечене ликвидације Беливука у Тивту и Слободана Кашћелана у Подгорици. На конференцији за новинаре на којој су објављена ова сазнања црногорске полиције Лазовић је изрекао и чувену реченицу о Беливуку и Миљковићу: „Ако нијесу непријатељи Црне Горе, нема потребе да од било кога страхујемо.“

Већ у то вријеме у црногорској јавности се увелико причало о смјени Лазовића која треба да услиједи и која је неопходна да Црна Гора направи први корак у рјешавању питања организованог криминала. С друге стране, Лазовић је до саме смјене имао јавну подршку првог човјека Државног тужилаштва за организовани криминал – специјалног тужиоца Миливоја Катнића, који је Лазовића оцијенио као „најбољег полицајца на Балкану“.

“Лажна је вијест да је шеф Сектора за борбу против организованог криминала и корупције Зоран Лазовић шеф Беливуку. Ја чујем приче у Србији да му је неко други шеф, али се на овај начин Лазовићу црта мета“, рекао је тужилац Катнић на конференцији на којој је Лазовић саопштио да неће поднијети оставку.

У то вријеме, у Србији је већ била покренута акција на разбијању београдских сарадника кавачког клана, хапшењем Беливука, Миљковића и 20 њихових најближих сарадника.

У вријеме хапшења клана, инспектори српске полиције дошли су и до информације да је кавачки клан у сарадњи са београдским огранком издао наређење за убиство предсједника Александра Вучића, а управо је Лазовић у овој информацији означен као кључна особа. Наиме, он је, како сумња српска полиција, преко сина, који је такође припадник МУП-а Црне Горе, Радоју Звицеру пренио налог за убиство предсједника Србије.

“Ова информација показује пирамидалну структуру кавачког клана, односно да и изнад Звицера постоји ’главни шеф’ који је и издао смртоносни налог“, објашњава саговорник овог портала.

Ко је ту наредбу издао Звицеру, од самог Звицера ће се тешко сазнати, будући да је он успио да избјегне акцију црногорске полиције на хапшењу вођа кавачког клана и њихових најближих сарадника, а која је изведена 20. априла, а сад је главноосумњичени за организацију атентата на предсједника Србије.

Такође, ИН4С пита, како је све ово „пролазило“ испод „свевидећег“ Катнића, односно, шта је била функција Специјалног државног тужилаштва, осим лова на политичке неистомишљенике. Подсјетимо, десна рука Миливоја Катнића, специјални тужилац Саша Чађеновић је у Спужу под оптужбом стварања организоване криминалне организације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Ко је на врху криминалне пирамиде у Црној Гори? Ко су помагачи, ко извршитељи главног шефа?

  1. Sve se to zna…..zna se ko je komunicirao sa Lazovicem…….skay aplikacija sve to sadrži. Ne bi premijer izlazio sa podacima da sve to već nije evidentirano.Zali bože sto izginuse toliki mladi ljudi…..

  2. d.drzava je vrbovala najvise funkcionere sirom sveta pa i vodje. Zlo je naredbodavac drzavi d. e dal duboka dal d.up. e drzavljani al bez obraza casti i sa zeljom da pakoste DOBROTI jer im dobrota neprijatelj . Inace niko od osumnjicenih u tekstu lica nije suveren ni slobodan u donosenju odluka niti vredan pametan obrazovan te logicno da u CRNOJ GORI NEMA VRHA KRIMINALA JER VRH JE SLOBODAN SUVEREN OBRAZOVAN … a takvih bar u birackom telu maksimalno 19% i to sve skupa i Srba i Crnogoraca…

  3. … Teških li pitanja, lakih im odgovora!
    Kaže ih ona, već i ofucana fraza.
    E, kako u svakoj državi ima organizovanja kriminala, a ođe, u Crnoj Gori organizovani kriminal ima svoju, sopstvenu državu!
    Razlika je … Neviđena!
    Kolumbija je tek mala maca za Montenegro Criminal Gang!

    10
  4. Odgovor na pitanje ko je na vrhu kriminalne piramide, ko su pomagači, ko izvršitelji glavnog šefa može se dobiti i za vrijeme velikog odmora od učenika u svakoj osnovnoj školi, toliko je materija popularna u Crnoj Gori.
    Odgovor na pitanje ko je sve involviran u policiji, tužilaštvima i sudovima za sad dobijamo na kašičicu od Europola.

    28
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *