ИН4С

ИН4С портал

Ко је одговоран за убиства на улицама? Правосуђе, полиција или неко трећи?

1 min read

Р.Р./Ата

Рат црногорских криминалних кланова још увијек траје, што је показало и двоструко убиство у сриједу (6. новембра). У најновијем криминалном обрачуну живот су изгубила двојица Цетињана, који су раније пуштени из притвора.

Обојица су били познати полицији, као и у притвору, одакле су изашли, јер у року од три године нијесу донијете првостепене пресуде у поступцима који су се водили против њих.

Жарко Пејаковић (26) је, подсјетили су из полиције, 25. октобра изашао из истражног затвора у којем је био због сумње да је повезан са тешким убиством Богдана Милића, 11. јуна 2019. године, на Цетињу.

Петар Липовина (40) је спушки притвор напустио 11. новембра 2023. године. Он је, наводно, био осумњичен за више кривичних дјела, поред осталог и за шверц дроге.

Према полицијским информацијама, био је високорангирани припадник цетињског огранка кавачког клана.

Неефикасност, а можда и „незаинтересованост“ правосудних органа за поједине предмете је још једном индиректно резултирала убиствима.

И љетос два Цетињанина изгубила животе

Два припадника тзв. шкаљарског клана 20. јуна ове године су страдала у бомбашком нападу на Цетињу. Од посљедица експлозије на лицу мјеста је погинуо Петар Калуђеровић, док је Драган Рогановић преминуо у болници од задобијених повреда.

Име Петра Калуђеровића (20) помињано је у медијима у априлу када је у полицијској акцији ухапшен са још три особе због кривичног дјела незаконито држање оружја и експлозивних направа.

Тада је према информацијама из полиције ухапшен и одређен му је притвор након што му је форензичким вјештачењем утврђено присуство честица експлозивних материја (пентрита и тнт).

Када је Калуђеровић изашао из притвора није познато.

Драган Рогановић (36) је био од раније познат полицији, јер 7. децембра 2017. године око 18.15 сати рањен на Цетињу. Тада је на њега, док је излазио из аутомобла, запуцано из “калашњикова”, а метак га је погодио у леђа.

Рогановић је био и боксер, али касније и тјелохранитељ Горана Радомана, који је у фебруару 2015. године као прва жртва шкаљарско-кавачког рата, када је убијен у Београду.

Осумњичени за убиство такође био у притвору

Осумњичени за ово двоструко убиство Никола Дрецун (31) са Цетиња је близак тзв. кавачком клану, а 2017. године је покушао да убије управо сада покојног Драгана Рогановића.

Дрецун је 2020. лишен слободе и налазио се у притвору до новембра 2023. године.

И Јован Вукотић убијен након изласка из притвора

Которанин Јован Вукотић изашао је 28. јула 2020. године из спушког затвора, у којем је био од 8. фебруара те године, након што га је Србија изручила Црној Гори.

У истрази покушаја двоструког убиства кавачана, саслушан је 19. јуна 2019. године у просторијама Окружног затвора у Беогарду, а 8. фебруара 2020. пред подгоричким Вишим судом.

Након само двије године (8. септембра 2022.) овај некадашњи вођа тзв. шкаљарског клана убијен је у Истанбулу, гдје је нападач наишао на мотору и испалио хице у аутомобил у којем су били Вукотић, његова супруга и ћеркица.

Бечић предложио продужење притвора на пет година

Потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику, Алекса Бечић јуче је истакао да је Вијеће за националну безбједност, које је засиједало 7. новембра, детектовало да су кључ проблема неефикасни судски процеси.

Бечић је поручио да је сектор безбједности вриједносно уништаван годинама и мјесецима, а да су на оптуженичким клупама данас они људи којима је ДПС поклонио повјерење да воде тај сектор и на директан или индиректан начин управљају тужилачком или судском граном власти.

Он је казао и да имамо проблем због неефикасности судских процеса, јер се првостепене пресуде не доносе у законском року од три године.

Бечић је замолио Скупштину да наредног уторка односно сриједе размотре предлог измјене Законика о кривичном поступку којим се мијења дужина трајања притвора – да лице може остати до пет година у притвору, умјесто тренутног законског рјешења које предвиђа да је тај период до три године у случају неизрицања првостепене пресуде.

Премијер Спајић апеловао да се усвоји измјена Законика

Премијер Милојко Спајић апеловао је на посланике да усвоје измјене Законика о кривичном поступку, које је предложио клуб посланика Покрета Европа сад, а којима је предвиђено подизање оптужница у року од пет.

“То ће да промијени одуговлачење процеса, због те слабости које имамо, морамо да исправимо ситуацију какву имамо“, рекао је Спајић.

Он је навео да се нада да ће парламент имати више свијести „послије оваквих догађаја“.

“Сви смо забринути за стање у Црној Гори и за убиства између кланова. Недоношење првостепених пресуда је највећи проблем, и од 70 људи који су пуштени из затвора од 2018., чак 40 је пуштено у претходних годину због недостатка правоснажних пресуда” -казао је премијер Спајић на конференцији за медије.

Ко је одговоран за убиства на улицама? Правосуђе, полиција или неко трећи?

 

Извор: 083 портал

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Ко је одговоран за убиства на улицама? Правосуђе, полиција или неко трећи?

  1. Неприкосновено је крив криминални режим ДПС – СДП , који је криминализовао државну безбједност , полицију , судство и тужилаштво . Тако је у Црној Гори направљен ДРЖАВНИ КРИМИНАЛНИ НАРКО КЛАН . ДПС под хитно треба да се укине као политичко крило ДРЖАВНОГ НАРКО КЛАНА . Одговорност сносе и нове власти , које су прихватиле ткз. експертску владу . Која ја направила кохабитацију са тим ДРЖАВНИМ КРИМИНАЛНИМ НАРКО КАРТЕЛОМ . Није смјело да се попусти пред интересима западних амбасада . Сада ће почети нагло убрзавање што се тиче хапшења и осуђивања . По мени једино коалиција ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ има довољно храбрих људи да се упусте у коштац са криминалом у Црној Гори . Из тог разлога им треба дозволити приступ министарствима силе . За Крст Часни и слободу Свету !!!

  2. I prvi i drugi i treci i cetrvrti…odgovoran je drps sa gnjidama oko njih, ali ne moze se skinuti odgovornost ni sa pesa i demokrata koji evo cetiri godine ne mogu da smijene krimose iz UP ANB i pravosudja, ako ne smiju ne znaju i nece da rade posao neka se pomjere i puste nekoga ko smije i umije.

  3. POLITIKA MILA DJUKANOVICA I ONI KOJI JE IZNUTRA I SPOLJA PODRZAVALI SU FORMIRALI KRIMINAL KAO BITAN IZVOR ZARADE ALI I UTICAJA DA BUDU NA VLASTI JER KRIMOSI NIT IMAJU NACIJU NIT VERU NIT OBRAZ NO PRODAJU DROGU KOCKU PROSTITUCIJU ORGANE KRADU UBIJAJU PLJACKAJU REKETIRAJU PRETE …DAKLE ZLA DELA U KORIST ZLA RADE I NA KRAJU UBIJAJU JEDAN DRUGOG …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *