ИН4С

ИН4С портал

Ко је шта послао пред обалу Сирије?

1 min read

Ruski-brodoviОсим америчких и осталих западних помагача, пред сиријску обалу стигло је и неколико руских бродова. Москва тврди да нема намеру да се оружано умеша у сукоб. Оно што је вероватније је да ће прикупљати обавештајне податке за себе, а и за режим Башара ал Асада у Дамаску, пише Раша Тудеј.

Американци

У зони акције налази се пет „потпуно спремних“ вишенаменских разарача класе Арли Бурк: УСС Рамаге, УСС Махан, УСС Стоут, УСС Гравелy и УСС Баррy. Сваки на себи носи више десетина крстарећих ракета Томахавк, које су коришћене и у ваздушним интервенцијама у Либији 2011. године. Ракете Томахавк користе се за прецизније гађање одабраних циљева, а домет им је око 1850 километара. Пројектили земља-ваздух штите ове бродове од напада.

Раша Тудеј (РТ) наводи да би под водом могла да буде и једна од четири америчке подморнице с крстарећим пројектилима. Иначе, ове подморнице могу да носе и нуклеарну балистику.

Од раније је познато да су Американци својој флоти придружили и амфибијски транспортни брод УСС Сан Антонио с неколико хеликоптера. Иако Америка одлучно тврди да не планира никакву копнену инвазију у Сирији, реч је о броду направљеном да изврши копнено искрцавање до 800 маринаца. Према неким интерпретацијама које наводи РТ, маринци би могли да буду искрцани како би контролисали складиште хемијског оружја.

Релативно близу, у Црвеном мору налазе се и „суперносач“ авиона Нимитз, крстарица Принцетон, разарачи Wиллиам П. Лаwренце, Стоцкдале и Схоуп. Севером Арапског мора плови носач авиона Харрy С. Труман, заједно с бродовима који га штите. Укупно, то је скоро 20 бродова спремних за брз напад на Сирију.

Руси

Засад једина сила у мору пред Сиријом која на обали има своју базу – Тартус. Додуше, према више извора, то већ годинама није класична војна база.

Раша Тудеј спомиње, али не потврђује информације о великом броју руских ратних бродова послатих у источни Медитеран. Међу њима су наводно, или ће бити до краја месеца: десантни бродови Николај Филиченков, Александр Шабалин, Адмирал Невелски и Пересвет, затим разарач Настојчивиј, корвета Штил, ракетна разарач Ивановец, ракетна крстарица Москва, као и фрегате Сметљивиј и Неустрашимиј. Ту је и извиђачки брод Приазовје праћен десантним бродовима Минск и Новочеркаск.

Није објашњено шта би толико бродова, посебно десантних, радило у зони очекиваног рата. Поготово ако је веровати изјавама руског војног врха да не намерава да ратује „ни посредно ни непосредно“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *