ИН4С

ИН4С портал

Ко је Тед По, амерички конгресмен и пријатељ Срба: Нажалост САД подржала Тита умјесто Дражу

1 min read
Желим да одам почаст једном од наших најзначајнијих савезника — српском народу

Конгресмен Тед По недавно је узбуркао српску јавност када је од србијанског премијера тражио да се открију сви подаци о суђењу и убиству генералу Дражи Михаиловићу, називајући га савезничким борцем који је спасио на стотине америчких пилота током Другог свјетског рата. Из Америке посљедњих година нијесу стизале лијепе вијести за Србе, напротив, па се поступак Тода Поа тумачи као отопљавање односа између двоје земље. А ко је заправо Тод По? Његову биграфију објавио је портал „Погледи“ из Крагујевца.

Конгресмен Тед По је члан америчког конгреса од 2005. године. Долази из Тексаса и у Представничком дому заступа грађане Хјустона и околине. По се родио 1948. године у предграђу Остина, Тексас, и читав живот је провео у тој америчкој држави. Дипломирао је политичке науке на Абелајн хришћанском универзитету 1970. године, док је звање доктора права стекао 1973. на Универзитету Хјустон. Иза себе такође има војничко искуство службе у резерви америчког ваздухопловства, у јединици C-130 у хјустонској Елингтон ваздухопловној бази. Тед По отпочиње своју правничку каријеру на функцији главног тужиоца округа Харис у држави Тексас. 1981. године постаје један од најмлађих тексашких судија. Стекао је огромну популарност јединственим мјерама које је изрицао извршиоцима кривичних дела у оквиру тексашких закона о изрицању казни и мера безбједности. Тако је, рецимо, ситним лоповима умео да изрекне меру ношења знака ”ја сам лопов” испред продавница коју су претходно опљачкали- пишу „Погледи“.

Он 2004. одлучује да се кандидује за мјесто у Представничком дому америчког Конгреса. У свом првом покушају на изборима осваја убједљиву већину и као републиканац улази у Конгрес из дистрикта који су претходно деценијама држале демократе. На сваким наредним изборима односио је убедљиве победе.
Његова законодавна активност се највише везивала за конгресне одборе у којима је био члан, попут Одбора за спољну политику и Одбора за правосуђе.

Од 2005. године се налази на челу Српског кокуса (групе чланова конгреса из оба дома који су заинтересовани за српска питања) и неуморно је радио на побољшавању односа Србије и САД, као и на свим важним питањима везаним за српску дијаспору у САД-објашњавају „Погледи“.
Тед По је у Конгресу више пута говорио о Србима. Упознавао је остале са историјом једног малог народа које догађаји нијесу штедјели, односно преко његових леђа преламали су се интереси великих сила. Овога пута преносимо један говор у Конгресу Тдеда Поа.

-Још од свог оснивања, Американци су одувек били принуђени да се боре за слободе које данас имамо. Међутим, током историје, имали смо и савезнике на нашој страни из других дјелова свијета који су били спремни да нам помогну, као што смо и ми помагали њима, држећи се заједно у борби за слободу против тираније. Данас желим да одам почаст једном од наших најзначајнијих савезника — српском народу. Већ више од 130 година имамо блиске односе са српским народом. Овдје у Вашингтону, на примјер, у мом тиму данас ради једна Американка српског поријекла, Блер Бјелос, која је мој повјереник за питања жртви насиља. Док сам био судија у Тексасу, мој шеф кабинета је била Илејн Дудић Столте, која данас води најбољи центар за помоћ дјеци на свету. И једна и друга су српског поријекла. Наше пријатељство са Србима је везано за заједничку вјеру у демократију и борбу за слободу. И за време Првог и за вријеме Другог свјетског рата, наше двије земље су се бориле на истим фронтовима, док су наши људи заједно проливали крв за слободу. Захваљујући том братству, имамо специјалне односе- појашњава По.

Амерички конгресмен је наставио наводећи примјер мисије “Халијард“, када су српски ђенерал Дража Михаиловић и амерички Србин Џорџ Вујиновић спровели мисију спашавања америчких пилота које су нацистички авиони оборили иза линија фронта у Србији.

-Током 1944. године, стотине пилота и чланова посаде борбених авиона B-17 и B-24 оборено је од стране нацистичке „Luftwaffe“ изнад данашње Србије. Ђенерал Михаиловић одмах креће у проналазак оборених пилота и чланова посада и крије их у сигурним кућама и амбарима широм Србије, гдје год је могао да им пронађе сигурно уточиште. Он, његови људи и српски цивили су крили наше војнике. Ризиковали су своје животе  и многи од њих су били суочени са најтежим последицама када су нацисти сазнали о чему се ради.
Када је Михаиловић радио везом обавестио Вашингтон о својим акцијама, овде у Сједињеним државама, Вујиновић, који је био агент ОСС-а српског поријекла, отпочиње планирање једне високоризичне акције спашавања. Вујиновић врши обуку савезничких снага како да се преруше у Србе и прикраду на територију под контролом нациста, у циљу спашавања оборених пилота и чланова летачких посада. Од тренутка уласка на територију, они би били задужени за навођење америчких авиона на места са којих би могли да покупе оборене пилоте. Уз помоћ локалних Срба, прерушени амерички војници и ђенерал Михаиловић конструишу привремени аеродром за само девет дана. Они то чине без икаквих софистицираних средстава и машина неопходних за такав подухват, само уз помоћ волова, колица, снагом људских руку и користећи шта год су могли на брзину да пронађу. Током наредних 6 мјесеци, савезнички авиони су долетали и слијетали на такву писту пред носевима нациста- примјетио је По. 

Он додаје да је познавао неке од људи који су спашавали пилоте. Један од њих био је Ђорђе Дудић.

– Када се господин Дудић са својом породицом касније преселио у Сједињене државе, издвојио је вријеме да пронађе многе од тих пилота и чланова посада, састајући се са њима после толико година. Током Мисије “Халијард“, укупно је спашено 512 америчких ваздухопловаца. Ни један Американац није страдао, иако је много Срба погинуло током тих спашавања. На жалост, након тог рата, Америка је заузела погрешну страну, подржавајући једног комунисту Тита, уместо Михаиловића који је требало да води Србију. До скора се нисмо адекватно захвалили Михаиловићу и сада је њему уручен Орден легије за заслуге; а Вујиновић је од Сједињених држава, у својој 95. години, примио Бронзану звезду. Многи Американци и многи амерички Срби борили су се заједно и ја хоћу да честитам на односима и да одам почаст односима између Сједињених америчких држава и Србије током ратова и односима које две земље имају данас. И то је тако и другачије не може бити- закључује По.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Ко је Тед По, амерички конгресмен и пријатељ Срба: Нажалост САД подржала Тита умјесто Дражу

  1. Заборавио сам да вам кажем,
    када вас сутра будемо бомбардовали, схватите да ту нема ништа личног.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net