ИН4С

ИН4С портал

Ко је великодушнији – мушкарци или жене? Научници имају одговор

1 min read

Жене су окарактерисане као знатно великодушније од мушкараца, према истраживању у коме је група људи добила задатак да дели новац са другима.

У експерименту је проучавано више од хиљаду одраслих који су учествовали у такозваној „игри диктатора“, коју психолози и економисти често користе у истраживањима. Учесник коме би била додељена улога „диктатора“ би добио 10 евра и био би упитан колико би новца желео да подели са другим играчем, који је насумично изабран из групе.

Диктатори нису знали са ким су упарени и да ли је прималац новца мушко или женско, али им је речено да ће, када дође ред на њих да буду примаоци, бити упарени са новом особом. Ово је смањило шансе да промишљају и дају више новца у нади да ће им друга страна узвратити услугу.

У просеку, истраживање је показало да жене дају више од мушкараца – у ствари, најчешћа одлука мушкараца била је да ништа не деле са својим партнером, док су жене имале тенденцију да деле новац пола-пола.

Жене су у просеку давале 40 одсто више од мушкараца, углавном око 3,50 евра, док су мушкарци давали око 2,50 евра. Истраживачи су рекли да су полне разлике биле условљене способношћу расуђивања, особинама личности и емоцијама.

Откривено је да су две карактерне особине позитивно утицале на великодушност: Отвореност, повезана са радозналошћу и толеранцијом на промене, као и пријатност, која је повезана са емпатијом.

Интересантно је да су жене које су показале јачу способност расуђивања показале и мању великодушност.

Истраживачи тврде да их је највише изненадила релативно велика разлика у давању између мушкараца и жена, као и да ни једна студија до сада није дошла до оваквих резултата јер, како верују, није имала довољан број детаљних запажања. Претходни слични експерименти нису показали значајне разлике у понашању између оба пола.

Према речима стручњака, експерименти су осветлили позитиван део људске природе, преноси „Индепендент“.

„У овој игри, с обзиром да је прималац анониман и нема никаквог утицаја на одлуку, према стандардној економској теорији, очекивали бисмо да људи ништа не деле. Међутим, изненађујуће је да су многи ипак били великодушни – зато ми користимо ову игру за мерење доброчинства“, закључили су истраживачи.

Ипак, резултати се могу посматрати и из негативније перспективе, а то је да жене често осећају потребу да другима дају, помажу и да се жртвују – што су показали бројни други научни докази.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy