ИН4С

ИН4С портал

Ко је Жан-Мари Ле Пен? Контровезна личност француске политике, левица славила његову смрт

1 min read

Жан-Мари Ле Пен; фото: Спутњик

Жан-Мари Ле Пен (Jean-Marie Le Pen) био је једна од најконтроверзнијих фигура у француској политици. Рођен 20. јуна 1928. у Ла Триние-сур-Мер, у региону Бретања, био је оснивач и дугогодишњи лидер крајње десничарске партије Национални фронт (Front National), која је касније преименована у Национално окупљање (Rassemblement National). Његова политичка каријера била је обележена оштрим ставовима против имиграције, антисемитским изјавама и залагањем за националистичку и традиционалну Француску. После студија права у Паризу, 1956. постао је најмлађи посланик у француском парламенту.

Неколико стотина противника Жан-Марија Ле Пена окупило се у неколико градова у Француској да уз песме, димне бомбе и ватромет прославе вест о смрти те историјске фигуре екстремне деснице.

„Тај прљави расиста је мртав”, писало је на плакату који је ношен у Паризу, где се неколико стотина људи окупило на Тргу Републике, и где је постављено неколико застава екстремно левичарске странке Нове антикапиталистичке партије.

У Паризу и Лиону су приређени ватромети.

У Лиону се окупило око 200 до 300 људи, на позив крајње левице, како би прославили смрт Жан-Мари Ле Пена, јавио је АФП.
Сличан скуп је био одржан и у Марсељу у нешто мирнијој атмосфери са натписима „Коначно”. Неки су отварали боце шампањца.

„То је смрт особе коју мрзимо, јер је био расиста, мрзео је жене, негирао је Холокауст и био је антисемита. Морамо да славимо када такви мрски људи оду”, рекла је једна демонстранткиња за Франс прес.

Ле Пен (96) умро је јуче у једној здравственој установи на подручју Париза. Био је оснивач Националног фронта који је касније преименован у Национално окупљање, на челу са његовом ћерком Марин.

Он је 2002. године ушао у други круг председничких избора. Тада су организоване велике демонстрације против њега, а у другом кругу је победио умеренији десничар и деголиста Жак Ширак.

Његова ћерка, Марин Ле Пен, наследила је вођство странке и почела да ублажава њене ставове како би привукла ширу базу гласача. Ова промена довела је до раскола између њих двоје. Марин Ле Пен је свог оца избацила из странке због понављања антисемитског става да су гасне коморе за време нацизма „само један детаљ из Другог светског рата”.

Он је морао тада​, одлуком суда, да плати казну од 1,2 милиона​ тада​ш​њих француских франака удру​ж​ењима који су поднела ту​ж​бу због те његове изјаве.Ле Пен се генерално противио Европској унији и залагао се за француску традиционалну културу, ограничено досељавање странаца у Француску, већа улагања у одбрану, цензуру културе и увођење смртне казне.

Његов живот остаје симбол контроверзе и дебате о национализму, имиграцији и границама слободе говора.

Шешељ сматра да Лепен никада није био проатлантистички или антикомунистички до краја – био је против тога да комунисти преузму власт у Француској (а било је момената када је то било могуће), али није био непријатељ Совјетског Савеза.
„Није био против, на пример Срба, који су и тада били у великом броју гастарбајтери у Француској, јер су се Срби уклапали у француски културни образац. Али, некада би било великих сукоба са емигрантима који су масовно долазили, држећи се слепо својих културних образаца желећи да их наметну као вредност у француском друштвеном животу“, објашњава Шешељ.
Жан-Мари Лепен је, према Шешељевим речима, био образован, паметан и доброћудан човек, који је, додуше умео да се јавно грубо нашали – то га је коштало јер би његови непријатељи покупили те његове изјаве и проглашавали га за нацисту. Далеко од тога, тврди наш саговорник и наводи пример из Београда, када је Лепена упознао са тадашњим председником Ромске националне организације Јованом Дамјановићем.
„Врло се срдачно са њим поздравио, разговарао, изразио задовољство што је у тадашњој Југославији ромском народу статус регулисан боље него игде у Европи. Дакле, никаквих предрасуда није имао, ни према њима, нити према Африканцима или према неевропским народима уопште, као што су га често клеветали“, закључује Шешељ.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Ко је Жан-Мари Ле Пен? Контровезна личност француске политике, левица славила његову смрт

  1. JEAN MARI.LE.PEN !!!

    Bio je Francuz u pra om smislu reci.
    Licno sam ga poznavao. Razgovarali smo. Volio je Francusku i njen narod.
    Nije bio rasista. Bio je protiv doseljenika koji nisu postovali zakone drzave u kojoj su dosli da zive. Bio je velika politicka konkurencija kandidatima koji su zeljeli licni prosperitet. Plaseci se gubitka vlasti nazivali su ga nacistom i rasistom sto nije bilo tacno. Da je bio patriota pokazuje danasnja politicka situacija.
    To ce se tek videti u neko dogledno
    Vreme. Oni koji danas slave njegovu smrt nemaju nikakve ljudske vrednosti. Dozivio je duboku starost za svoje stavove i ideale. Za svoju Francusku.
    NEKA. POCIVA U MIRU !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net