ИН4С

ИН4С портал

Ко сад прислушкује „јагуаром“

1 min read

Milo Djukanovic 10

Специјално тужилаштво не истражује да ли и гдје је прије готово десет година нестао систем за прислушкивање “Јагуар”, који је радио у склопу Петог војнообавјештајног центра бивше Војске Србије и Црне Горе.

То су “Вијестима” саопштили из Врховног државног тужилаштва, одговарајући на питања да ли су у тој институцији истраживали гдје је послије распада некадашње државне заједнице нестао тај систем, који је био смјештен у Подгорици.

“Специјално државно тужилаштво нема у раду предмет о наводном нестанку система за прислушкивање ‘јагуар’”, казали су из ВДТ-а.

 Члан Одбора за безбједност и одбрану Небојша Медојевић, међутим, поновио је да су на том скупштинском тијелу још одавно информисани да се тај систем не налази у власништву Војске Црне Горе, али да није ни у Србији.

“Могао је да буде само на та два мјеста. Оно што је било на територији Црне Горе припало је Војсци ЦГ, а оно што је било не територији Србије, Војсци Србије”, казао је Медојевић.

nebojsa_medojevic_527_1

Челник ПзП-а је појаснио да се “ради о мобилном уређају”.

То је једно коферче које неко може да понесе са собом, а које има изузетне оперативне и телиничке карактеристике, јер може да се носи у ауту и да се из њега прислушкују и телефонски и директни разговори”, тврди Медојевић.

Истакао је да је веома опасно то што нико не зна гдје је уређај који “на одређеној раздаљини може да прислушкује усмену комуникацију људи”.

Сумњам да би неко из Србије долазио да носи и отима тај систем, већ је то урадио неко из структуре власти. Отуђио га је и противуставно га злоупотребљава, прислушкујући опозицију, новинаре, невладине организације, све опоненте режима, али и пословне конкуренте, стране бизнисмене… То је врло опасна алтака и врло моћно оружје”, казао је он.

Milica Pejanovic

Функционер ДФ-а истакао је да о нестанку “јагуара” годинама нема нових информација.

“Тражио сам на Одбору и нисам успио да добијем одговоре на питање да ли знају гдје је тај систем. Министарка Милица Пејановић Ђуришић нам је раније на Одбору одговорила да такав уређај не постоји у Војсци Црне Горе”, казао је Медојевић.

Он је оцијенио неозбиљним то што се тужилаштво, ни након сједница Одбора, али ни јавних изјава о нестанку „јагуара” није покренуло извиђај.

То је доказ неозбиљног и неодговорног односа тужилаштва, јер тиме се грубо крше права људи. Задире се у приватност, то су најгрубљи елементи тоталитарног друштва кад имате неконтролисане техничке капацитете за прислушкивање телефонске, интерент комуникације и усмених разговора. То је опаснији уређај него овај који Агенција за националну безбједност посједује и којим се прислушкују електронске и друге комуникације”, казао је он.

Прислушни систем „јагуар“ британског је поријекла и може да прати 5.000 телефонских разговора у минути са даљине и до сто километара.

prisluskivanje telefona

Са њим се може слушати сва жична и бежична телефонска комуникација, а особа која се прати лоцира се у пречнику од пет метара.

Нестанак „јагуара” био је честа тема опозиционих посланика, који су својевремено тврдили да је завршио у рукама криминалаца.

Добро обавијештени извор из полиције раније је за “Вијести” испричао да постоје двије могућности гдје би могао бити или је продат или се нашао у рукама криминалаца.

Саговорник “Вијести” тада је казао и да је “познато да један црногорски контроверзни бизнисмен користи прислушну технику да би прикупљао информације од економског, криминалног, али и политичког значаја”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy