Ко сноси кривицу: Министар, директор полиције или читава Влада?

Након што је прије два дана, у подне, у подгорицком насељу Блок 5 експлодирало неколико возила, шеф криминалистичке полиције Милан Томиц, поднио је оставку, а наговијештавају се и смјене првих полицајаца у Подгорици, Будви и Бару.
Због оваквих и сличних инцидената, убистава и обрачуна, који не престају готово све вријеме мандата министра унутрашњих послова Рашка Коњевића, опозициони чланови одбора за безбједност, увјерени су да неколико смјена не може ријешити питање одговорности, те да би оставку требало да поднесе и министар Коњевић. Одговорност, по њима дијели и директор полиције, преноси ТВ Вијести.
Да има владавине права одговарала би читава влада, каже аналитичар Благоје Граховац.
Члан скупштинског одбора за безбједност, Велизар Калуђеровић, каже да Томићев и могући одлазак још неколико полицајаца не рјешавају проблем
„Ако је у питању позив на објективну одговорност који је учинио господин Коњевић, онда та објективна одговорност мора да иде и према самом врху власти, од директора управе полиције министра унутрашњих послова, према предсједнику Владе“, истакао је Калуђеровић.
Дарко Пајовић из Позитивне у понедјељак це бити на затвореној сједници Одбора за безбједност, којој ће као и пленуму присуствовати министар Рашко Коњевић.
„Тражићемо његову одговорност. Прије тога ћемо тражити да нам саопшти на који начин он види рјешавање ситуације у којој се данас налази безбједносни сектор у Црној Гори. Наравно, није довољно смијенити једног човјека, потребне су понављам и нужне корјените реформе„, указао је Пајовић.
Још критичнији је аналитичар Благоје Граховац.
„Да има владавине права одговарала би читава влада а не само министар поготово, јер двије и по године је ова влада на челу, сваки дан нешто обећавају, ситуација се погоршава“, навео је Граховац.
Смјену министра унутрашњих послова тражи и група грађана Алтернатива Црна Гора , са сједистем у Никшићу. Разлог је, како се у саопштењу наводи, општи пад безбједности и серија неријешених кривичних дјела.
Лидер Позитивне убијеђен је да је погоршању безбједносне ситуације допринијело и партијско кадрирање .
„Довођење професионалаца, а не политички подобних људи на мјеста која су од великог значаја за безбједност грађана. Испробали смо много експеримената са политички лојалним личностима И као резултат имамо управо садашњу безбједоносну ситуацију„, додаје Пајовић.
За саговорнике ТВ Вијести реторичко је питање, може ли бити поправки у полицији са влашћу која је већ двије и по деценије под оптузбама за партијско запошљавање, непрофесионалну администрацију и спрегу са криминалом
„Поправка је једино у промјени власти. Суштина је, има сасвим довољно, показатеља да је жариште у врху двије водеће партије, према томе треба рјешавати жариште“, закључује Граховац..
Калуђеровић наводи да би одгвор могла да буде и прелазна влада.
„Код ове власти нема јасне политичке воље да се истински ухвати у коштац и обрачуна са криминалом и корупцијом на високом нивоу, зато што постоји веза измедју људи из власти самог врха власти са организованим криминалом“, прецизан је Калуђеровић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Они који су се прихватили функција које слове као оне које повлаче са собом одговорност за безбједоносно стање у Црној Гори, прије око двије седмице су нам рекли да протјерују протојереја Велибора Џомића због постојања сметњи из разлога националне безбједности. Они који су им повјеровали ( ако им је ико повјеровао ) помислили су да ће безбједоносна ситуација у Црној Гори након тога бити боља. Међутим, данас, мислим, не би нашли никога у Црној Гори, ко би рекао да је након 9 фебруара дошло до побољшања безбједоносне ситуације у Црној Гори.