ИН4С

ИН4С портал

Ко све препродаје оружје Украјини

1 min read

Пише: Игор Дамјановић

Никада ниједна земља у историји ратовања није добила толико војне помоћи као Украјина. У априлу 2022, после непуна два месеца рата, домајдански премијер те земље Николај Азаров рекао нам је да је његова процена да Украјина неће моћи још дуго да се супротставља Русији, имајући у виду арсенал са којим је располагала у време његовог управљања владом. Недуго након нашег разговора у Украјину је почело да масовно стиже оружје из НАТО земаља и њихових савезница.

Прва је кренула Пољска, која је предала прво 200 старих совјетских Т-72, који су се у њеном арсеналу налазили још од времена Варшавског пакта. Потом су из ове земље послали и властиту модификацију овог тенка из 90-их, „ПТ-91 тварди”. До краја јесени совјетски арсенал у бившим чланицама Варшавског пакта, са изузетком Мађарске, углавном је исцрпљен и почетком 2023. у Украјину су кренули најбољи НАТО тенкови, хваљени британски „челинџери-2” немачки „леопарди-2” и амерички „абрамси М1”. Нису се прославили. Русима је пошло за руком да униште половину „челинџера”, а заробљене „леопарде” и „абрамсе” довукли су до Москве. Последње што је стигло су амерички авиони Ф-16, од којих је један пао и пре првог ватреног крштења.

Од пролећа 2022. до данас у Украјину су упућене стотине тенкова, хиљаде оклопних возила, ракета и артиљеријских система, стотине хиљада дронова и милиони артиљеријских пројектила. Вредност испорученог мери се стотинама милијарди долара. Педесетак земаља званично је слало оружје у Украјину. Најзначајнију подршку, поред чланица НАТО-а, Украјини је упутила Аустралија ‒ 120 оклопних возила пешадије „буршмистер” домаће производње и стотинак других специјалних возила, артиљеријских система и друге технике. Поред онога што је званично евидентирано, у Украјину је ван сваке сумње стизао и ратни материјал из оних земаља које то званично нису одобриле. Спекулисало се рецимо да је Мароко предао 20 тенкова Т-72, које је ова земља, у чијем арсеналу доминира француско и америчко наоружање, набавила из Белорусије. Ове спекулације никада званично нису потврђене.

Много већи проблем за украјинску војску од технике јесте дефицит муниције, посебно оне за совјетске артиљеријске системе калибра 122 мм и 152 мм, као и ракете за вишецевне бацаче „град”. Ово долази до изражаја већ од првих дана сукоба на Донбасу, када је влада у Кијеву изгубила контролу над једином фабриком артиљеријске муниције у земљи, која се налази у Луганску. За осам година, колико је у Донбасу трајало стање ни рата ни мира, Украјина није успела да оформи нову фабрику за производњу муниције. Снабдевали су се углавном из бугарског „Арсенала” и неколико мањих фабрика у источној Европи. Међутим, ови капацитети нису довољни да се подмире потребе рата. Упркос огромној помоћи са Запада, совјетско наоружање и даље игра битну ставку у украјинској ратној машини.

Током претходне две године спекулисало се да су Азербејџан и Судан Украјини предали минобацачке мине 120 мм, а Пакистан одређену количину артиљеријских пројектила. Све три земље теже добрим односима са Русијом и уколико су се ове испоруке десиле, то је урађено преко трећих земаља. Пре неколико дана у целу причу о испоруци пројектила совјетског калибра Украјини британски Ројтерс укључио је и руског стратешког партнера из БРИКС-а Индију. Према њиховим тврдњама „артиљеријске гранате које су продали индијски произвођачи продате су Украјини”, а „Њу Делхи није интервенисао да заустави трговину упркос протестима Москве”. Индија је највећи купац руског наоружања и давни корисник совјетских система. За потребе сервисирања набављеног, Индија је купила лиценце и развила делове властите наменске производње, укључујући и производњу артиљеријске муниције.

 

Ројтрес се позива на царинску документацију у коју је наводно имао увид. Додају и да је „Кремљ питање трансфера индијске муниције у Украјину покретао у најмање два наврата, укључујући и јулски састанак руског министра спољних послова Сергеја Лаврова и његовог индијског колеге Субрамањана Џаишанкара”. У међународној трговини оружјем постоји термин „крајњи корисник”, што значи да уколико нека земља жели да изврши реекспорт испорученог наоружања, муниције и друге војне опреме, о томе мора да обавести земљу произвођача и од ње добије одговарајућу дозволу. У случају Индије и других земаља које желе да са Русијом очувају партнерске односе, а за које се спекулише да је њихов ратни материјал преко трећих земаља доспео у Украјину, то није испоштовано.

Портпарол индијског Министарства спољних послова Рандхир Јаисвал негирао је да је Индија икада продала и испоручила артиљеријске гранате Украјини. Занимљиво је да се у тексту Ројтерса не помиње јулски срдачан самит руског председника Владимира Путина и премијера Индије Нарендре Модија у Москви, већ само сусрет двојице министара на маргинама конференције АСЕАН-а у Лаосу, који се догодио мало касније. Занимљиво је такође и да информације о којима говори Ројтерс везано за трансфер индијске муниције у Украјину, нећете уопште наћи у руским медијима.

Са нашом земљом ситуација је другачија. У више наврата у руским медијима писало се да српско оружје стиже у Украјину. Некада су те тврдње биле потпуно апсурдне, чак и бизарне, као када је некадашњи депутат Думе Елен Панине изјавила да ће Србија преко Француске у Украјину послати 36 МиГ-ова 29.

Оно што ипак дефинитивно знамо јесте да су руски војници током борби заробили наш ручни бацач РБГ-40 мм, да је било неексплодираних мина 120 мм из „Трајала” и остатака ракета „град” из „Крушика”. Иако ни ЈНА, ни војске Југославије и Србије нису поседовале системе „град”, наша наменска индустрија је освојила производњу за одговарајућу ракету 122 мм. „Стокхолмски институт за истраживање мира” тврди да су компаније из САД купиле 3.200 ракета „град” наше производње и предале их потом Украјини. Поред америчких, спекулисало се да су у незаконити реекспорт српске миниције у Украјину укључени и трговци оружјем из Бугарске, Пољске, Турске и Словачке.

Да би регистровали компанију за промет оружја и војне опреме у Србији, неопходно је да се прођу озбиљне провере војних и цивилних служби безбедности, а сваки извоз нашег наоружања и муниције захтева посебне дозволе. Члан 18. нашег Закона о увозу и извозу наоружања и војне опреме наводи да је извозник дужан да „достави оригиналну потврду о крајњем кориснику, која у моменту подношења није старија од шест месеци. Без обзира што Србија има правне механизме да спречи противзаконит трансфер наше муниције и друге војне опреме у Украјину, питање је колико је то у пракси могуће, с обзиром на то да, према тврдњама Ројтерса, то не полази за руком ни великој и моћној Индији.

Политика 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *