ИН4С

ИН4С портал

Које оружје би могло бити употребљено у нападу на Сирију

1 min read

rakete 01Док САД разматрају војну казнену интервенцију у Сирији због напада хемијским оружјем на цивиле, Би-Би-Си (ББЦ) је објавио списак оружја које би обе стране могле употребити у том нападу.

САД би могле користити крстареће ракете „томахавк“ које могу бити лансиране са брода или подморнице. Оне су опремљене малим турбофен моторима -слично као путнички авиони, које користе да дођу до мета. Њих је веома тешко детектовати.

За лансирање крстарећих ракета могли би бити употрељени „Арли Берк“ разарачи дуги 154 метра. САД у источном Медитерану имају четири таква разарача. Они су једни од најбоље наоружаних америчких разарача и то је био један од првих ратних бродова САД са системом филтрирања ваздуха који шити од нуклеарног, биолошког и хемијског оружја.

Носач авиона „УШ Нимиц“, један је од два америчка носача авиона у том региону дуг скоро 330 метара на који може стати до 85 авиона. Други носач који САД имају у том региону је „УШ Хари С Труман“.

Бомбаредри Ф-16 важе за једне од најпоузданијих и најефикаснијих војних авиона у свету. Они имају вишеструку намену и могу да нападају друге авионе у ваздуху, као и да проналазе и уништавају мете на земљи. Они су ослонац америчког ваздухопловства и имају домет од око 3.220 километара.

Авион „Ф-15 Страјк Игл“ је вишенаменски авион намењен брзим нападима великог домета на земљи. Опремљени су „Лантирн“ системом за навигацију и циљање који побољшава прецизност напада коришћењем ласерски навођених бомби. Ако Француска буде учествовала у нападима, она има крстареће ракете „Скалп“ са дометом од око 500 километара које могу бити лансиране са авиона „Мираж 2000“ и „Рафал“.

Носач авиона на нуклеарни погон „Шарл де Гол“ који се тренутно налази у Тулону, може да носи до 40 бомбардера. Мада је мањи од „УШ Нимица“ и даље има импресивну дужину од 262 метра. Главно сирисјко оружје је ракета С-200 која је произведена 60-их година у Совјетском Савезу. Аналитичари Центра за стратешка и међународна истраживања кажу да Сирија вероватно има осам таквих ракета распоређених у два пука за ваздухопловну одбрану.

Сирија је наручила много модернији и одбрамбено напреднији ракетни систем С-300, али не зна се поуздано да ли је испоручен и ако јесте да ли је у употреби. С-300 је ракета земља-ваздух далеког домета „дизајнирана“ да штити војне и индустријске објекте од непријатељских авиона и крстарећих ракета.

Суперсоничне ракете „П-800 Јаконт“ су софистициране антибродске ракете руског порекла. Имају домет од 300 километара, носе бојеву главу од 200 килограма и у стању су да лете на висини од само пет до 15 метара, због чега их је тешко уочити и пресрести.

Сиријско ваздухопловство има и читав низ бомбардера које је, углавном, купила од Русије, али многи од њих су застарели.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy