ИН4С

ИН4С портал

Колегијум предсједника парламента данас о Радној групи са Дробничем

1 min read

radnagrupa

Колегијум предсједника парламента није јуче одлучио да ли ће Радна група за изградњу повјерења у изборни процес наставити са радом, а о томе ће коопредсједавајући тог скупштинског тијела сјутра разговарати шефом Делегације европске уније (ЕУ) у Црној Гори, Митјом Дробничем.

Копредсједавајући Срђан Милић и Милутин Симовић су, у писму упућеном крајем децембра предсједнику Скупштине, Ранку Кривокапићу, навели су да, након вишемјесечног рада, Радна група није испунила свој задатак и да је њен даљи рад неизвјестан.

Симовић је новинарима, након сједнице Колегијума, казао да је то тијело анализирало досадашњи Рад радне групе и покушало да дефинише модел како да она финализира свој рад.

„Већина нас је сматрала да сјутра треба разговарати са Дробничем како би исказали свој коначни однос према понуђеној варијанти да добијемо подршку у смислу ангажовања експерата ЕУ на финализацији два закона“, рекао је Симовић.

То су, како је навео, закони о финансирању политичких партија и о бирачким списковима.

Симовић је нагласио да је Демократска партија социјалиста (ДПС) заинтересована да чује став експерата о том питању.

„Увијек је добро чути експертско мишљење са стране, усагласити то са правним системом Црне Горе, и ја вјерујем да је то одговор у односу на та два закона“, казао је он.

Симовић је нагласио да, када је у питању наставак рада Радне групе, није проблем у ДПС-у, нити ће бити.

С друге стране, како је навео, недавно одржани локални избори и висока излазност бирача показује колико је повјерење грађана у изборни процес.

Члан Радне Групе из Позитивне Црне Горе, Младен Бојанић, казао је да је неподијељено мишљење јавности, политичких партија, а нарочито представника Европске комисије да је у Црној Гори низак ниво повјерења у изборни процес, и да је Радна група требало то да подигне на већи ниво.

Он је рекао да ће се, након састанка коопредсједавајућих Радне групе са Дробничем, видјети шта ће даље бити.

„Уколико ДПС остане при свом тврдом ставу, ми нећемо даље учествовати у раду Радне групе, јер сматрамо да је то само одлагање нечега, без некаквог конкретног закључка и доприноса“, казао је Бојанић.

Према његовим ријечима, нарочито су важни предстојећи локални избори.

„Размотрићемо, са осталим члановима опозиције, да ли има смисла да Радна група у недоглед засиједа, а да се избори одржавају под истим условима као раније“, прецизирао је Бојанић.

Он је казао да ће размотрити и то да ли да неколико закона, за које постоји висок ниво сагласности, покушају да „наметну“ на изјашњавање у парламенту.

„Па да се, на крају крајева, види ко јесте, а ко није за усвајање тих закона, односно усаглашених ставова“, додао је Бојанић.

Представник Демократског фронта (ДФ) Бранко Радуловић рекао је да би, када се ради о Радној групи, требало још једном покушати кроз консулатције унутар парламента и са експертима ЕК.

„Уколико то не буде, ми ћемо процесуирати све те измјене закона који су имали највећи степен консензуса“, казао је Радуловић.

Он је појаснио да треба 27 посланика да дође до ванредне сједнице парламента, прије прољећног засједања.

„ДФ је јак, и мора јако, демократски, кроз институције прије свега, да одговори на ово круцијално питање“, рекао је Радуловић.

Посланици ДФ-а су, крајем децембра, напустили посљедњу сједницу Радне групе, а Милић је поручио да више неће учествовати у њеном раду.

Радна група више пута је пробијала рок за завршетак рада.

У Црној Гори би, од 20. до 24. јануара, требало да борави трочлана експертска група из Брисела која треба да помогне црногорским парламентарцима у измјенама изборног законодавства.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy