Колико би брзо Деда Мраз морао да путује да би стигао до сваког детета на свету и уручио му поклоне
1 min read„Падају, падају с неба беле звезде, санке Деда Мраза преко брда језде“, песмица је коју сви малишани, а и њихови родитељи, знају напамет. Али, да ли сте се икада запитали којом би то брзином требало да језде Деда Мразове санке да би свако дете које је ове године било добро добило свој поклон? Научници нису били лењи и израчунали су тачну брзину кретања санки, а уједно открили и да ли би при тој брзини ирвасима стварно били црвени носеви.
Деда Мраз за ноћ пређе растојање од Земље до Сунца, крећући се невероватном брзином
Будући да на земљи има око 2 милијарде малишана, Деда Мраз би требало да у новогодишњој ноћи пређе укупан пут од 144 милиона километара, што је скоро исто колико има од Земље до Сунца. „Да би се испод новогодишње јелке свакога од малишана нашао пакетић, ирваси би санке Деда Мраза требало да вуку брзином од чак 8,2 милиона километара на час“, израчунала је доктор Лаура Никол Драјсен, астроном. И то ако би радио нон-стоп, без паузе. Ако би желео да негде стане да презалогаји или одрема, изгубљено време би морао да надокнади, и то тако што би ирвасе убрзао до 107 милиона километара на час. Звучи невероватно, али брзина кретања санки објашњава и многе друге ствари.
Како се Деда Мраз провуче кроз димњак
Једна од тих ствари јесте и како Деда Мраз, онако дебељушкаст, успева да се провуче кроз димњак како би деци оставио поклоне испод јелке. Наиме, према специјалној теорији релативитета Алберта Ајнштајна, објекти који се крећу толиком брзином (брзином која је приближна брзини светлости) имају способност готово потпуне компресије. Другим речима, Деда Мраз се, крећући се санкама од куће до куће, од димњака до димњака, „спљеска“, па му ни најужи пролаз није препрека.
Иначе, Деда Мразу би, да би ушао у кућу, оставио пакетић испод јелке и изашао из куће, било потребно само 0,2 милисекунде! Поређења ради, брзина којом трепћемо је 0,2 секунде – хиљаду пута више.
Да ли је нос ирваса заиста црвене боје
Ирваси који вуку Деда Мразове санке такође су били предмет истраживања научника, а конкретно – боја њихових носева. Навикли смо да су у цртаним филмовима, у књигама за децу и на играчкама они дречаво црвене боје, али, у стварности то не би било баш тако. „При брзини којом они пролећу, боја носа би се мењала од светло наранџасте док прилазе кући, до тамно црвене, скро црне, како од ње одмиче. А значи – нико никада није видео његов црвен нос. Ово се у физици објашњава Доплеровим ефектом, при коме се услед кретања мења и фреквенција таласа“, појаснила је Лаура Никол Драјсен у интервјуу за Дејли Мејл.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: