ИН4С

ИН4С портал

Колико дуго смемо да једемо храну која је остала од празника

1 min read

© Anastasia Shuraeva/pexels

Домаћица и домаћим своја безгранична кулинарска умећа излажу за славе, Нову годину, Божић, те предјела, салате, сарме, печење, риба, ситни колачи су неизоставни на свечаним трпезама. Специјалитета буде на на претек, те се намеће питање колико дана можемо да једемо преосталу храну:

„Обично је на слављима термички обрађена храна и она може да стоји, али наравно да нема неограничен рок трајања. Не може да се одреди прецизни рок, јер свако јело је специфично, свака домаћица прави на свој начин и зависи шта је ставила. Узмимо пример сарму – нека стави сланиницу, нека суво месо, трећа стави више пиринча. Може да стоји све то пар дана, поготово ако се стави у херметички суд или се фолијом обавије и одложи у фрижидер“, објашњава др Предраг Ненадић за РТ Балкан и додаје:

„Јако је битно како чувате храну – ако ставите у фолију, изолујете од ваздуха, па онда у фрижидер, тада може да стоји два, три дана дуже у односу да га нисте заштитили на овај начин. Ако ставите у херметички затворене посуде, наравно да може дуже да стоји“.

Да јело није за употребу, најбоље ћемо закључити по његовом изгледу:

Прво се губе боја и мирис, па онда укус. Долази до промена, оксидације, губе се својства. Најпре се квари храна која има у себи јаја, на пример – мајонез. Такође и млечни производи се кваре. Другим речима, све се квари временом кад дође у контакт са ваздухом, јер тад долази до развоја микроорганизама, па је јако важно како се храна чува, конзервише“, истиче стручњак.

Са рибом треба бити опрезан, a што се тиче, ситних колача „мирни“ смо скоро месец дана:

„Печење не траје дуго, оно може да буду у фрижидеру исправно за употребу, али се губи на укусу и својствима. Сарма дуго може да стоји у фрижидеру, јер је термички обрађена и постојана је. Риба се брже квари, те опстаје три, четири дана, ако је фолијом заштићена и на хладном. Битно је да није на топлом да не ‘закачи’ бактерије. Ситни колачи могу да стоје месец дана, то није кварљива роба, јер су обрађени, али наравно да зависи да ли у њима има јаја. Рецимо од слатких специјалитета, баклава може дуго да стоји“, истиче Ненадић.

Колико храна сме да буде на столу

Стручњаци саветују да се намирнице морају чувати на одговарајућој температури и да су заштићене и то су неки од кључних фактора у безбедности хране. На столу не би требало остављати храну дуже од 2 сата на собној температури и неопходно је повести рачуна о хигијени пробора и руку, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net