ИН4С

ИН4С портал

Колико дуго смију да стоје кувана јаја послије празника и како да их правилно чувате?

1 min read

обичаји фарбања јаја

Након Васкрса, остаци празничне хране често се ваде из фрижидера. Умјесто да их бацате, било би паметно да их искористите наредних дана – укључујући и кувана јаја.

Тврдо кувана јаја су изузетно хранљива, па су добар избор за здраву ужину или као дио уравнотеженог оброка. Ипак, многима остане вишак јаја након празника.

Занимљиво је да кувана јаја заправо краће трају од свјежих.

Како их правилно чувати?

Кувањем се уклања природни заштитни слој са љуске, што их чини подложнијим утицају ваздуха и бактерија. Зато је веома важно да их одмах након кувања ставите на хлађење како бисте спријечили њихово кварење или контаминацију.

Најбоље је да их чувате у картонској амбалажи или затвореној посуди с поклопцем, и то на унутрашњој полици фрижидера – а не на вратима, гдје честа промјена температуре може утицати на њихову свјежину, преноси Н1.

У почетку можете примијетити необичан мирис у фрижидеру гдје се чувају тврдо кувана јаја, али то није знак да су покварена. Ријеч је о присуству водоник сулфида који настаје током кувања – мирис је безопасан и обично нестане након неколико сати.

Замрзавање куваних јаја се не препоручује јер и бјеланце и жуманце постају гумени и воденасти, што није пријатно за јело.

Ако се правилно чувају, и ољуштена и неољуштена тврдо кувана јаја могу стајати у фрижидеру до седам дана, наводи америчко Министарство пољопривреде. Ако нисте сигурни колико дуго су јаја тамо стајала, обратите пажњу на љуску – ако постане љепљива или кредаста, јаје треба бацити.

Такође, избјегавајте конзумацију јаја која су напукла или разбијена, јер то може довести до тровања храном са симптомима попут мучнине, повраћања и дијареје. Ако сумњате да је јаје покварено, разбијте га и помиришите – непријатан мирис је јасан знак да није за употребу.

Шта ако је жуманце зеленкасто?

Многи се забрину када тврдо кувано жуманце поприми сивкасто-зелену нијансу, али то не значи да је јаје покварено. Боја зависи од температуре и трајања кувања – што се дуже кува, то жуманце блиједи и може промијенити боју.

До ове реакције долази када се гвожђе из жуманца споји са водоник-сулфидом из бјеланца. Иако боја и текстура могу дјеловати необично, овакво јаје је безбједно за јело, наводи Healthline.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy