ИН4С

ИН4С портал

Колико нам је лењира потребно?

1 min read

Фото: ДАН

Ауторски текст Њ.Е. амбасадора Кине у Црној Гори Фан Кун-а:

У свакодневном животу, сви се надамо да ће се увијек и свуда примјењивати исти стандарди при рјешавању истих проблема, а не да користимо један лењир за мјерење себе, а други лењир за мјерење других. Слично тако, и у међународним пословима, све земље би требало да користе исте лењире, односно да користе исте стандарде за рјешавање питања исте врсте, а не да примењују двоструке стандарде.

Посљедњих година, кинеска нова енергетска индустрија постигла је брз развој и велики напредак, дајући позитиван допринос развоју глобалних нових енергетских технологија и промовишући реализацију циљева Уједињених нација за смањење емисија угљеника. Нова енергетика доприноси глобалној зеленој и нискоугљеничној трансформацији. Што више људи има користи од ње, то боље. Међутим, неке земље новој кинеској енергетској индустрији лијепе етикету „прекомјерних капацитета производње“, што управо представља лажну тврдњу засновану на „двоструким стандардима“.

Развој нове кинеске енергетске индустрије резултат је вишеструких предности. Кинеска нова енергетика је глобално конкурентна и у складу са економским законима и тржишним принципима. Управо посматрајући на глобалном нивоу, нова кинеска енергетска индустрија посједује читав низ предности. Прва предност је покретачка снага. Кина је прилично рано успоставила развој у оквиру сродних индустрија, уложила у дугорочно истраживање и развој и тако формирала водећу технолошку предност. Друга предност је у комплетном ланцу тј. систему. Кина има комплетан индустријски ланац и ланац снабдијевања, што значајно смањује трошкове набавки компанијама. Трећа је тржишна предност. Кина има огромно јединствено тржиште, које може ублажити трошкове истраживања и развоја и производње, чиме се у континуитету промовише и унапријеђује сама употреба нових енергетских производа. Четврта предност су људски ресурси. Кина има јаку групу иновативних предузетника и висококвалитетних радника, а појавио се и велики број конкурентних компанија које послују у области нове енергетике.

Нова кинеска енергетска индустрија доприноси енергетској трансформацији планете и глобалном економском развоју. Развој зелене, нискоугљеничне и еколошки прихватљиве нове енергије је важна мјера за глобални одговор на климатске промјене. Нова кинеска енергетска индустрија помогла је у рјешавању енергетских проблема многих земаља и постала је важна сила у стабилизацији глобалног ланца индустрије чисте енергије и ланца снабдијевања. Извјештај Међународне агенције за енергетику истиче да је у 2023. години свјетски ниво инсталисаних капацитета обновљиве енергије био 510 милиона киловата, при чему је Кина допринијела више од половине. Кина је 2023. године извезла 1,203 милиона нових возила на електричну енергију, што је пораст од 77,6% у односу на претходну годину, тако постајући важна сила која предводи трансформацију глобалне аутомобилске индустрије. Кинески вјетроенергетски и фотонапонски производи извезени су у више од 200 земаља и региона широм свијета, помажући земљама у развоју да добију чисту, поуздану и приступачну енергију. Из глобалне перспективе, нова енергетска индустрија има огроман потенцијал за будући развој. Према прорачунима Међународне агенције за енергетику, под претпоставком да све земље које су најавиле остваривање нулте стопе емисије угљеника испуне своје обавезе на вријеме, глобална продаја електричних возила ће до 2030. године морати да се повећа 4,5 пута у односу на 2022. годину, док ће потражња за фотонапонским инсталисаним капацитетима морати да се повећа још чак 10 пута. Стога, нова кинеска енергетска индустрија управо представља напредни производни капацитет који је хитно потребан за промовисање зеленог развоја, а не некакав вишак или прекомјерне капацитете производње.

Кинеска нова енергетска индустрија не би требало да трпи неправедан третман „двоструких стандарда“. У једној те истој тој новој енергетској индустрији не можете себе да хвалите као узоре у рјешавању климатских промјена, а истовремено да користите изговор „прекомјерних капацитета“ како би игнорисали напоре Кине у том погледу. Не можете продају сопствених производа описати као „слободну трговину“, а да истовремено оптужујете кинеске производе да представљају „атак на свјетско тржиште“. Саплитање других неће вам помоћи да ви трчите брже. Употреба „двоструких стандарда“ суштински политизује економска и трговинска питања, противи се економским законима и општем тренду глобализације, појачава ризик од фрагментације свјетске економије и штети глобалном просперитету и стабилности. Кина се придржава основне националне политике отварања према спољњем свијету и спремна је да сарађује са свим странама на промоцији здравог развоја међународне индустрије кроз фер конкуренцију, промоције глобалне продуктивности и економске ефикасности кроз отворену сарадњу, те одржавања сигурности и стабилности глобалних индустријских ланаца и ланаца снабдијевања.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *