ИН4С

ИН4С портал

Колико „орешника“ Русија може произвести на годишњем нивоу?

1 min read

© Министерство обороны РФ

Од прве употребе балистичке ракете средњег домета, за коју је касније откривено да се (вероватно са читавим системом) зове „орешник“, 21. новембра у медијима и јавности не престају да се пласирају различите информације за најновији пројекат Руске Федерације.

Читавој ситуацији доприноси и чињеница да, управо због тога што је нов, о овом систему нема много доступних информација, а према речима Владимира Путина познато је да Русија већ има „залихе овог оружја“, као и да је прихваћена одлука о серијској производњи „орешника“ и да је она већ организована.

Тако се пре неколико дана у украјинским медијима појавила процена о количини ових ракета које Москва може произвести на годишњем нивоу, коју је направила Главна обавештајна управа (ГУР) Украјине.

Према писању листа „Бабељ“, који је од украјинске војне обавештајне службе затражио поменуту информацију, ГУР процењује да Русија може произвести до 25 балистичких ракета средњег домета „орешник“.

„ГУР је навео да, на основу искустава у производњи интерконтиненталних балистичких ракета ‘јарс’, Русија може произвести до 25 балистичких ракета средњег домета годишње“, пише у одговору који је објавио „Бабељ“.

Интересантно је да украјинска служба додаје и да руска војска ове ракете може лансирати са „само два полигона за испитивање“ и то: 4. државног централног полигона Руске Федерације „Капустин Јар“ у Астраханској области и 1. државног космодрома за тестирање „Плесетск“ у Архангелској области.

Међутим, вреди нагласити да постоји могућност да би „орешник“, попут „јарса“ и ракете РС-26 „рубеж“, за коју се често помиње да је послужила као основа за нову ракету руске војске, могао да се лансира и са мобилних транспортно-лансирних возила.

Томе у прилог говори и саопштење самог ГУР-а, објављено након прве употребе „орешника“, у ком се наводи да се ради о ракети „мобилног ракетног система ‘кедр'“, а треба подсетити и на изјаву шефа ове службе Кирила Буданова од 22. новембра.

Према његовим речима, „орешник“ је кодно име за пројекат развоја ракете, док се лансирни систем зове „кедр“. Стога ако је „кедр“ мобилни ракетни систем, остаје нејасно како је ГУР закључио да се „орешник“ (што је за украјинску службу иста ствар) може лансирати са само два полигона, али не и уз помоћ мобилних лансера, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Колико „орешника“ Русија може произвести на годишњем нивоу?

  1. HE HE GUR I PROCENEO O RUSIJI NJIVE OD 2021.G. OD EKONOMIJE POLITIKE RESURSA OMILJENOSTI I POPULARNOSTI PUTINA U AFRICI RUSIJI JUZNOJ AMERICI CAK I O POPULARNOSTI PUTINA U NATO DRZAVAMA DO EFEKTA SANKCIJA KAPACITETA VOJSKE RUSIJE JER NI MOBILICAZIJA BILA NIJE U RUSIJI …DAKLE KONTINUITET KATASTROFALNO TRAGICNIH GRESAKA JE PROCENJIVANJE GURA O NAJBANALNIJIM PITANJIMA PREKO POLJOPRIVREDE PRIVREDE POLITIKE …A KSMOLI DA O NAJMODERNIJIM ORUZIJIMA PROCENJUJU ONI KOJI SEBE PRODALI STRANCIMA I FIZICKI ZEMLJU ORANICE SVOJE ONIMA KOJI JAVNO STAV IZNELI DA TREBA DEPOPULAISATI LJUDE NA 1 MILIJARDU …GUR I PROCENE I GUR I GRESKE U PROCENAMA …STA PROCENJIVALI I TO JAVNO 2021.G. 2022.G. 2023.G. ,…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *