ИН4С

ИН4С портал

Колико верујете Википедији? Можда би требало да размислите опет

1 min read
Странице Википедије отворене су на десетине милијарди пута мјесечно. Ипак, не треба веровати безусловно свему што тамо пише. Ево само неких мана ове "интернет енциклопедије"

Странице Википедије отворене су на десетине милијарди пута мјесечно. Ипак, не треба веровати безусловно свему што тамо пише. Ево само неких мана ове „интернет енциклопедије“.

Пристрасност

Чињеница да Википедију може да уређује и одржава било ко значи да лични ставови врло лако могу да буду убачени у било који чланак.

Истраживање из 2012. године обухватило је 28.000 чланака о америчкој политици, у потрази за кључним фразама које користе или демократи или републиканци. Открили су да, временом, чланци прелазе из левичарских у неутралне, што звучи добро. Ипак, то је резултат тога што су људи једни другима „исправљали текстове“.

Иако се ово истраживање односи на америчку политику, могли бисмо као пример да узмемо било шта, а резултат је исти. С обзиром на то да је Википедија отворена за све, увек морамо са резервом узети информације које одатле добијемо.

Према истраживању које је обухватило око 250 милиона унетих чланака током периода од 10 година, за 77% уноса одговоран је 1% људи који уређују Википедију.

Ово значи да око 1.300 људи обликује више од 3/4 најкоришћенијег извора информација на свету.

Манипулисање бројкама

Прошле недеље је писало како је коронавирус заразио само петину од броја људи који су били заражени заражених шпанским грипом. Ове недеље та бројка је скочила на преко 100%.

Не зато што је број случајева коронавируса нагло скочио, већ зато што је број оболелих од шпанског грипа пре више од 100 година очигледно доживео врло нагли и драматичан пад (макар према подацима на Википедији).

У Википедији за шпански грип првобитно је писало „умрло је око 10% до 20% заражених“. Након што је коронавирус постао главна тема, бројка умрлих од шпанског грима гласила је „2% до 3%“.

Ово заиста потиче од извештаја СЗО, али не наводе се референце, и не односи се стриктно на шпанску грозницу. У питању је грешка, јер је узет „најмањи вероватан број умрлих“. То омогућава да се каже да је коронавирус убио људи исто као и шпански грип за мање времена, што једноставно није истина.

Даље у чланку, неке тврдње ипак нису промењене, као она да је од шпанске грознице умрло 50-100 милиона људи. Или да је једна трећина света била заражена у једном тренутку.

Ако комбинујете ове бројеве из текста, долазите до закључка да је било чак четири милијарде случајева шпанског грипа. Проблем је само што је у то време на Земљи живело мало мање од две милијарде људи.

Лажне чињенице

Опште је познато да је Википедија подложна лажним чињеницама, па хајде да наведемо само један пример.

Википедија је КЛ Варшау навела као главни нацистички логор истребљења. У ствари, то је био мањи концентрациони логор који се користио за принудни рад.

У чланку се такође тврдило да је 200.000 Пољака који нису Јевреји тамо убијено гасом, што је довело до укупног броја убијених Пољака од 400.000 – исти број као и Јевреја који су убијени у Пољској. Овиме је веома могуће да неко тврди како је холокауст „надуван“ и да заиста јевреји искривљују историју, пише Листверсе.

Додуше, Википедија је уклонила ове лажне информације чим су их постали свесни. Штета што је то трајало 15 година.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Колико верујете Википедији? Можда би требало да размислите опет

  1. Све што на Википедији пише о догађајима 1990-тих на подручју бивше СФРЈ, закључно са бомбардовањем СРЈ је гола западна пропаганда. Систем је једноставан, као референце се наводе пропагандни чланци из западних новина, а има и доста квази-стручних публикација написаних по наруџби на ту тему. Формално све легитимно, а чињенично све лажи и полуистине (с тим што је друга половина истине увек она која иде у прилог Србима).

  2. пример лажи са српске википедије: застава карљевине србије је на себи имала грб. ноторна лаж. била је тробојка као и црногорска.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy