Колона сјећања у Вуковару, а нигдје Срба
1 min read
Хиљаде људи и хрватски државни врх одали почаст жртвама у Вуковару из 1991. године. Обележавање протекло без инцидената, али и без представника српске заједнице у Хрватској.
Заборавимо рат и сукобе, окренимо се заједничком животу и будућности, чуло се у петак у Вуковару, у Колони сећања на догађаје од пре двадесет и пет година. Готово 100.000 људи и цео хрватски државни врх прошли су улицама града на Вуки до Меморијалног гробља где су венце положили председница Колинда Грабар Китаровић, премијер Андреј Пленковић и председник Сабора Божо Петров.
– Учинићемо све да године пред нама донесу економски раст за све становнике Вуковара, у европском демократском духу и уз пијетет према свим жртвама – рекао је премијер Пленковић.
На челу колоне били су ратни ветерани и рођаци погинулих и несталих бранитеља, а иза њих припадници Оружаних снага. У Колони сећања ове године није било никога од представника српске заједнице у Хрватској, а у Вуковар није дошао ни саборски посланик и председник Српског народног већа др Милорад Пуповац.
Обележавање ратних догађаја почело је у кругу болнице под геслом „Вуковар место посебног пијетета“. Колинда Грабар Китаровић држала је за руку ћерку Жељке Јурић, Вуковарке која је фотографисана пре 25 година као девојчица која у плавом капуту напушта град. Председница ове године није желела да даје изјаве, а то су избегавали и други хрватски политичари. Председник Сабора само је рекао да ће сви у Хрватској настојати да помогну Вуковару како би грађани имали перспективу и остали да живе у том граду.
Инцидената није било, а полиција је пазила да се не појављују заставе или транспаренти на којима није званични државни грб. Ипак, истакнут је транспарент „Херој којега су се одрекли“, а реч је о Томиславу Мерчепу којем је суђено за ратне злочине у Вуковару. Представници лекарских удружења носили су дванаест црних транспарената, алудирајући да их се политичари Вуковара сете само једном годишње, док је осталих 364 дана то заборављени град. Више хрватских телевизија емитовало је снимак разговора са браћом која су била на „различитим странама“ за време ратних догађаја у Вуковару.

На седници владе одржаној уочи Колоне сећања донесена је одлука да се граду додели више од 10 милиона евра за капиталне објекте. Влада ће финансирати и обнову Водоторња, јер до сада није сакупљено три милиона евра колико је потребно за санацију. Премијер Андреј Пленковић најавио је да ће убудуће сва министарства бити окренута програмима који би омогућили квалитетнији живот за грађане Вуковара, било да је реч о Хрватима или о Србима.
У Вуковару су у Колони сећања учествовали и високи црквени великодостојници предвођени загребачким надбискупом Јосипом Бозанићем.
Пуповац: Не делимо жртве
Вуковарски Срби ни на који начин нису желели да учествују у Дану сећања, али су у саборном храму Светог Преображења Господњег у Загребу присуствовали помену за све невино страдале у Вуковару током 1991. године.
– Кад обележавамо страдање, не делимо жртве – рекао је у петак после помена Милорад Пуповац, саборски заступник и председник Српског националног већа. – За људе који су одведени из болнице и убијени на Овчари, за све који су убијени и након уласка војске у Вуковар…
Помену су, осим Пуповца, присуствовали и председници жупанијских већа, као и многобројни активисти српских организација и грађани. Пуповац, који, иначе, подржава Пленковићеву владу, каже да је то била добра одлука да представници СДСС-а не буду у петак у Вуковару.
– Данас смо у Вуковару свешћу, али не и физички. Саосећамо са жртвама, као и други људи којима је на срцу страдање толиких људи. Тамо смо вођени моралним осећајем према невино страдалима, и свим страдалима у Вуковару – казао је Пуповац.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ovo je pravi snimak
https://youtu.be/f6-W7jRiGTU?t=1061
https://youtu.be/zv6ni-jbu64?t=23