ИН4С

ИН4С портал

Комесар ЕУ за проширење и шеф дипломатије БиХ објавили заједничко саопштење о Сребреници

1 min read

Фото: ЕПА/ЕФЕ

Комесар ЕУ за проширење Оливер Вархељи и шеф дипломатије БиХ Елмедин Конаковић објавили су заједничко саопштење о нацрту резолуције о Сребреници, у којем се наводи да су раније изјаве Вархељија у знаку пуног поштовања према жртвама, али и да он сматра да је свако поимање колективне кривице и колективне одговорности целог народа неприхватљиво.

“Данас смо разговарали о недавном нацрту резолуције УН о Сребреници. Претходне изјаве комесара Вархељија су у знаку пуног поштовања према жртвама и ни на који начин нису довеле у питање чињенице које се тичу геноцида у Сребреници 1995. године“, наводи се у заједничком саопштењу објављеном на Вархељијевом X налогу.

Додаје се и да је “чињенице о геноциду у Сребреници“ правно утврдио, између осталих, и Међународни суд правде.

„Комесарова изјава појашњава да починитељи сносе пуну и искључиву одговорност за злочине које су починили. Свако поимање колективне кривице и колективне одговорности целог народа је неприхватљиво и противно је међународно прихваћеним нормама.

Почињени злочини се никада не смеју заборавити, како се више никада над било ким не би поновили. Помирење се може градити само на истини, миру и правди. Не може бити толеранције према негирању геноцида, историјском ревизионизму и величању ратних злочинаца“, пише, поред осталог, у заједничком саопштењу.

Ово саопштење уследило је након што је Конаковић раније упутио отворено писмо Вархељију у којем га је оптужио да се приклонио Србији, против резолуције о Сребреници, а након данашњег телефонског разговора у којем су, како је навео Вархељи, разјаснили несугласице и сложили се да наставе да раде на европском путу БИХ.

Вархељи је током недавне посете Србији, говорећи о предложеној резолуцији о Сребреници, рекао да се не слаже са колективним кажњавањем једног народа.

„Не слажем се са колективним кажњавањем, то није никад био део наших вредности, нити ће бити“, рекао је Вархељи 13. маја на заједничкој конференцији за новинаре после састанка са председником Србије Александром Вучићем.

„Стигматизација српског народа није одржив избор. То не доприноси превазилажењу свих страхота ратова на Балкану. Осудили смо злочине против човечности, ти људи морају да сносе одговорност за своје злочине. Постоје пресуде које треба да се спроведу, већ смо видели где појам колективне кривице води. Морамо да се сетимо жртава у Сребреници, али не треба да ширимо колективну кривицу на један народ“, истакао је Вархељи.

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто најавио је раније да Мађарска неће гласати за резолуцију о Сребреници у Генералној скупштини УН, преноси Спутник.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Комесар ЕУ за проширење и шеф дипломатије БиХ објавили заједничко саопштење о Сребреници

  1. treba zivjeti za onaj dan kada se uskoro svijetu otkrije prava istina o Srebrenici gdje se nije dogodio genocid. Kako ce tada konvertiti iz pederacije objasniti svom podmladku sve lazi koje su decenijama sirili po svijetu.

    65
    1
  2. Tužno je što je zlo zavladalo svetom, a dokaz tome je podrška rezoluciji o Srebrenici. Devedesetih jevršen egzodus Srba, ne Muslimana, verujem da će Vučić uspeti da to dokaže pre UN, da će im skresati sve u brk da se puše.

    62
    1
  3. Изјаве комесара показују разумевање и осетљивост према теми геноцида у Сребреници

    56
    2
  4. LAZOVI…. Daju IZjaVe….
    A Zatim „POJASNJAVAJU“….
    Da im IZjaVe Ostanu Fleksibilne….
    Za SVaku NoVu i Dalju Upotrebu….

    8
    100
  5. Изјаве комесара Вархељија показују дубоко разумевање и осетљивост према теми геноцида у Сребреници, истовремено наглашавајући важност индивидуалне, а не колективне одговорности.

    72
    4
  6. Ne bih se složila da je počinjen genocid, bošnjaci da bi nakarikali priču su donosili žrtve rata iz drugih mesta u Srebrenicu. Pa dajte Srebrenica je selo u kome nema toliko stanovništva, a oni su ih pretvorili da je bilo kao u manjem gradu.

    13
    146
  7. Činjenice o Srebrenici je doneo SB UN glasanjem 2015 god koja kaže da nije bilo genocida u Srebrenici. Odluke SB UN su konačne, nepromenjive i pravno obavezujuće i iznad su suda u Hagu.
    Nelegalno pomeranje glasanja u GS UN je kršenje Dejtona i kršenje odluke SB UN i posle toga RS ima pravo na otcepljenje.

    83

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *