Комненовић: ДПС није имао одговор на организовање незадовољних грађана
1 min readГрадоначелник Тивта Жељко Комненовић у интервјуу за „Вијести“ каже да се ни најмање не осјећа као историјска личност, иако је био на челу грађанске листе Народ побјеђује која је на изборима 30. августа, након 24 године континуиране власти те партије, смијенила ДПС са кормила града.
Сматра да је у Тивту измишљен нови политички концепт какав Црна Гора до сада није видјела и на који ДПС није имао одговор. Тивћанима обећава “крв, зној и сузе“ на повратку града у стабилне економске токове, те нулту толеранцију на криминал, корупцију и непотизам који су затекли као тековину бивше ДПС-СД-ХГИ власти.
“Ја сам у изборима био само мали дио приче коју је носила велика група часних и одважних људи. Нисам ја ту неко ко је на било који начин, посебно истакнут. Једноставно, сплетом околности десило се то што се десило и ми смо заиста успјели да станемо у крај тој причи о наводној несмјењивости ДПС-а у Тивту. ДПС је Тиват користио као ударну песницу читаве ове 24 године у овом граду, односно 30 година власти њихове у Црној Гори, јер су они све што се добро дешавало у овом граду приписивали себи и својој наводној генијалности. Суштина приче је, међутим, да се Тиват у свему томе мало што, ако и ишта питао, погоово у стратешком планирању свог развоја. Сада када се анализирају неке ствари, испада стварно да је Тиват био бастион најригиднијег централизма у Црној Гори јер су све кључне одлуке за овај град доношене не овдје, већ у Подгорици. Ниједна од кључних ствари за овај град није донијета у Тивту – почев од продаје Арсенала, формирања Порто Монтенегра, Луштице Баy, аеродрома и свих других сличних ствари. Град Тиват и његови грађани до сада су суштински били колатерал таквог начина вођења политике”.
Актуелна политичка ситуација у Тивту је нешто што до сада није виђено у Црној Гори, успјех три грађанске листе да лишене помоћи “класичних“ опозиционих странака постигну нешто у што до сада нико није могао у Црној Гори – да јасно и врло убједљиво поразе ДПС на изборима које је ДПС организовао. Како то објашњавате?
Очигледно је да смо нашли рјешења ван система у коме је постојао јаки ДПС са својим сателитима и с друге стране, разуђена опозициона сцена која није могла, нити имала ријешења како да смијени ДПС, по том својеврсном “систему спојених судова“. Тивћани су очевидно, изгубили повјерење у такав, окоштали начин политичког размишљања и требало је да се појави нека трећа политичка опција да би се наметнула као рјешење. Заиста ме радује чињеница да је тај наш успјех у Тивту препознат и на ширем пољу у Црној Гори и да смо ми са оваквим грађанским концептом, невезаним за партијске централе, дали на популарности таквом начину размишљања у Црној Гори. Тачно је да су грађанске листе до сада имале малу или никакву проходност на политичком тржишту, али искрено, неке од њих су и саме криве због тога – сјетимо се само примјера Херцег Новог и листе ‘Избор’. Скоро све такве досадашње грађанске концепције су се на крају сливале у исту причу да ДПС-ом. Иако неки оспоравају тај наш грађански концепт, довољно је само прочитати имена људи са наше листе и одмах ће се видјети да ту никаква нација нити религија нису били концепт по коме смо ишли, а могли смо. Наш концепт је потпуно другачији.
Главни разлог за што смо се ми формирали је децентрализација која се и даље не схвата у правом смислу. Нама је, ипак, децентрализација и већи утицај градова и општина у одлучивању о својој судбини него што је до сада био случај, кључна. Погледајте до чега нас је довела ригидна централизација у Црној Гори – с једне стране имамо приморје које слови као замајац економског развоја државе кроз туризам, а које је у суштини, потпуно пропало јер је једна лоша туристичка сезона због ковида била довољна да се покаже сва погубност и неодрживост таквог економског концепта оријентисаног примарно на туризам и услуге. С друге стране, имате фамозни Егализациони фонд са којим купујете социјални мир црногорског сјевера, имате Закон о пријестоници којим Цетињу некритички дајете десетак милиона еура годишње, а свиме тим заједно само мажете очи јавности и држите неку тобожњу ‘златну средину’ и купујете социјални мир, при чему се не развија ни сјевер, ни југ, ни централни регион. Ми сматрамо да грађанима треба поставити питање да ли они желе да одлучују о својој судбини. Ако желе, ево вам концепт какав смо ми примијенили у Тивту – не треба нама нико други овдје да одлучује што ће бити и како ће се развијати наш град, кад већ ми имамо довољно стручних и способних својих људи који то могу да ураде.
Да ли је ДПС уопште имао одговор на такву једну за њих нову политичку понуду коју су грађанске листе персонификовале, а с обзиром на њихову досадашњу стратегију дисквалификације политичких противника на тему нације, вјере, непријатеља државе и сличног?
Лично имам готово двоиподеценијску историју тог мог наводног ‘државног непријатељства’ јер су свима који су били против политике ДПС-а одмах дијелили етикету ‘државних непријатеља’. Слажем се да ДПС вјероватно није очекивао овакав наш начин организовања и они и даље не могу да се помире са чињеницом да су изгубили изборе у Тивту и то не од ‘класичних’ опозиционих партија, већ од удружења незадовојних грађана који међусобно дијеле одређене кључне вриједности, морална и животна начела. ДПС то очито, ни дан-данас не разумије, што се показује и из њихових саопштења којима непрестано засипају јавност, више него икада до сада у својој историји у Тивту.
Морам се и јавно захвалити бившем премијеру и замјенику предсједника ДПС-а Душку Марковићу који је јавно казао да их, иако су изгубили власт и на државном нивоу, највише боли пораз који су 30. августа претрпјели у Тивту. То јесте њихов болни пораз у коме су они практично сами себе поразили, а ми смо им само мало ‘помогли’ у томе. ДПС је политички концепт који је превазиђен на овом простору и то сми ми у Тивту најбоље искористили и показали. То је политички субјект који једноставно, једе сам себе. Видјело се то и на примјеру бивше локалне администрације у Тивту која не да је била предимензионисана, већ су подаци о њеном броју и обиму били једноставно ужасавајући. Такав концепт владавине је био напросто неодржив – чак и да водите приватну фирму, па да у њој нагомилате толико непродуктивних запослених људи, то би пропало још и раније него што се овдје, на политичком нивоу, то десило у Тивту. Њихов концепт владања је био толико штеточински да овај град такво нешто у својој историји није видио.
Дошли сте на чело Општине која је претходно уживала имиџ “црногорског Монте Карла”, најуспјешније, најбогатије и најефикасније локалне самоуправе у плејади градова које је водио ДПС. Да ли је то баш тако?
Прича о ‘црногорском Монте Карлу’ је била само њихова медијска камуфлажа коју су они вјешто користили све ове године. ДПС је вјешто користио огромну медијску машинериију која им је стојала на располагању да емитују слику о ‘меду, млијеку и кока коли’ који теку улицама Тивта, али када се само мало загребе по површини, видите да је објективно стање далеко лошије од тога. Ми као нова власт смо лошу ситуацију затекли и у локалним предузећима и установама, а не само у Општини – буквално свугдје гдје се окренете видите да је у Тивту владао један тешки јавашлук и клијентелизам у коме је линија незамјерања ишла дотле да је буквално, довела у питање начин функционисања локалне управе. Они су то приказивали сасвим другачије па је тако један од бивших градских челника на сједници СО прије непуна два мјесеца тврдио, свјесно и одговорно, да је Општина ликвидна и солвентна и да нема дуговања. То је тај човјек причао у моменту када је Општина имала нагомилана 3,5 милиона еура доспјелог дуга, од чега 1,25 милиона у разним неплаћеним фактурама за робу и услуге које смо затекли у фиокама Секретаријата за финансије.
То је, нажалост, директан резултат клијентализма који је градио ДПС: колико год ви као чиновник Општине нешто направите лоше, знате да ће вас неки страначки колега из Владе и министарства покрити и када дођу избори и када затреба, наћи ће се начина да се нешто из државне касе ‘издвоји за своје мезимче’. Систем њихове ‘плиће, а ефикасније’ оганизације локалне управе продуковао је да су партијским запошљавањем Општину претворили у социјалну установу прекрцану апсолутно непотребним, огромним вишком запослених. Тобоже некоме од тих људи којима су дали посао су тако помогли, а у суштини нису помогли никоме, већ су свима нама заједно, направили проблем. И сад ми морамо да се бавимо тим врућим кромпиром и покушавамо да град вратимо на зелену грану.
Како се носите са теретом спровођења непопуларних мјера штедње, кресања трошкова, наплате дуго занемарених потраживања од привилегованих, а посебно са можда и најтежим аспектом те приче – отпуштањем вишка радника?
Као неко ко се овдје родио, одрастао и читав живот провео у Тивту, тешко се са тиме носим, али с друге стране, као неко ко је преузео одговорност и дао ријеч грађанима да ће покушати да ствари преокрене и постави их на прави пут, ја немам другог избора без да урадим оно што сам обећао и за што је својим гласом рекло да жели 3.519 грађана који су подржали листу Народ побјеђује. Да попустим под притисцима не долази у обзир јер бих тиме довео у питање све оно за што смо се залагали и јавно у кампањи обећали. Жао ми је што је тај тежак задатак допао нас, али моја емоција уопште не мијења ефикасност потеза које повлачимо, јер једноставно, неко то мора урадити како би овај град оздравио и поновно дошао у позицију да буде добро мјесто за живот свих његових житеља. Тиват је, нажалост, болестан, а свака болест, нарочито она у поодмаклој фази каква је ова коју је ДПС проузроковао, мора се лијечити радикалним и агресивним методама. Без обзира на неке оптужбе опозиције, ми смо се заиста у одређивању ко је вишак а ко не у Општини, руководили средњим путем и методама утемељеним у законодавству, а опет гледали да поштедимо најрањивије.
Ипак, имајте у виду да су буквално читаве породице радиле у Општини или њеним предузећима и установама, па је локална управа Тивта била ‘породична мануфактура’ у доста случајева. ДПС нас прозива за политички реваншизам и наводни прогон њихових кадрова, а ја вас питам кога смо ми у Општини, након 24 године власти те партије, искључиво затекли другог него чланове и симпатизере ДПС-а? Логично је да ако смо отпуштали технолошки вишак, то су били кадрови ДПС-а јер су једино они и могли да се у претходне двије и по деценије, запосле у Општини. Ми смо, ипак, у органима локалне управе, оставили као запослене 18 кандидата за одборнике са листе ДПС-а, њихове чланове Главног и Општинског одбора, посланичке кандидате итд. Значи, нема говора о политичком прогону или реваншизму, већ о предузимању неизбјежних мјера на финансијском, организационом и сваком другом оздрављењу локалне управе Тивта.
Нисте у маниру класичних политичара, грађанима Тивта обећали брз напредак и бројне инвестиције након што дођете на васт, већ напротив, тешку кризу, штедњу и трпљење док град поновно не стане на ноге?
Ми грађанима говоримо истину о томе гдје је и у кавом стању наш град и не причамо им бајке које би они, сигуран сам, много радије вољели да чују. Све ово што сада радимо у смислу смањења локалне администрације, неће своје директе финансијске ефекта дати у 2021, већ тек годину касније због законских обавеза о отплати отпремнина технолошком вишку и смијењеним руководиоцима бивше власти. Сви ми у Тивту морамо бити свјесни ситуације у којој се налазимо, и одговорности коју имамо да из ње изађемо. Читав свијет је у кризи, држава је у огромној кризи, а Тиват поготово, али то не значи да се Тиват неће опоравити.
Утисак је по реакцијама људи и коменатрима на друштвеним мрежама, да тиватска локална власт суочавање са ефектима владавине ДПС-а, обавља много ефикасније него што то ради нова Влада?
Држава је много већи систем и не желећи да било кога из Владе аболирам одговорности, морам рећи да је разумљиво да на нивоу много већег система него што је то једна општина, то иде спорије и компликованије. Друга ствар зашто ми у Тивту можда изгледамо много бескомпромиснији и ефикаснији у рашчишћавању лоших ствари које нам је у насљеђе оставила бивша ДПС управа, јесте то што ми као грађанске листе немамо своје партијске централе у Подгорици. Да то имамо, онда би вјероватно и код нас било трулих компромиса који се људима не свиђају, али их партије праве.
Докле мислите да чекате са процесуирањем пријава против бивших руководилаца и службеника Општине Тиват за које сматрате да сте нашли довољно доказа о њиховим незаконитим или штетним поступањима. Бојите ли се да би они пред актуелним, дискутабилно професионалним Тужилаштвом и судством, могли практично бити аболирани, умјесто да за то сносе законске посљедице?
Нема оздрављивања система без корјените реформе правосуђа – све остале реформе су нижег реда и нижег значаја од тога. Ипак, морам рећи да је Специјално државно тужилаштво на основу медијских написа и неких података које смо ми изнијели на конференцијама за новинаре, већ отворило четири предмета о дјеловању бивше ДПС-СД-ХГИ управе у Тивту и тражило документацију с тим у вези. Они почињу да раде на тим стварима, што даје наду да се ствари помјерају набоље. Да ли ће те истраге резултирати и конкретним кривичним процесуирањима, не знам, али искрено говорећи са ове позиције, очекујем да хоће. Све друго стране би, наиме, имајући у виду количину и обим доказа који су сакупљени, било потпуно нелогично и асполутно би поставило питање утемељења државног тужилачко-судског апарата.
Имајући у виду политичку прошлост СДП-а и то што је та партија под директним утицајем Ранка Кривокапића прошле године урадила у Котору гдје је срушила локалну власт у којој је и сама учествовала и Котор предала ДПС-у, колико сте сигурни у поузданост подршке коју вам сада даје СДП?
Мањинска подршка коју нам СДП даје јесте прије и изнад свега политичка, али је формулисана на односу „човјек са човјеком“. Имам потпуно повјерење у преедсједника ОО СДП Тиват и одборника СДП-а у СО Тиват Алекандра Ђуровића који је заиста сјајан млади човјек, који је потпуно нов у политичком животу Тивта и којем је овај грађански концепт на основу којег ми радимо, веома близак. Ми јесмо захвални СДП-у за подршку коју нам даје у локалном парламенту, али смо, прије свега, захвални лично Ђуровићу јер он веома добро све ово разумије, веома му је близак и он је најтврђи заговорник грађанског концепта. Јесте да су се неке лоше ствари о којима говорите догађале у Котору, али морамо сви окренути нови лист историје, морамо сарађивати јер је сарадња једини пут да сви заједно нешто постигнемо.
Драго ми је да можемо сарађивати управо на ономе што је била парола СДП-а на посљедњим локалним изборима: „Сачувајмо град“, јер се власт наше три грађанске листе и не бави ничим другим него у пуном смислу тога. У 99 одсто случајева су нам идентични изборни програми у томе и ја сам сигуран да ће СДП бити одговоран политички субјекат док год се будемо бавили оним што јесте наш посао – да рјешавамо проблеме грађана Тивта а не да се бавимо неком „високом политиком“ што нити има смисла, нити потребе да било ко ради на локалном нивоу. Дајте да ми ријешимо оно што је нама битно у нашем граду – хоће ли имати бољу комуналну инфраструктуру, хоће ли се локално становништво више питати са лучицом Калимањ или са Аеродромом, хоће ли буџет бити пунији.
Очекујете добру сарадњу са новом Владом, али што ако она буде инсистирала да аеродром Тиват иде у концесију, што су најавили министри економског развоја, односно финансија?
Више пута сма поновио да смо ми легалисти. Начин на који је имовина на аеродрому Тиват прешла из општинских у државне руке је све осим легалан. То ће се прво морати ријешавати, видјети како је наша имовина доспјела у државне руке и какви су у томе интереси нашег града, а онда да видимо што је интерес државе да ради са аеродромима. Мислим да су и министри Милојко Спајић и Јаков Милатовић сјајни млади људи, енергични, амбициозни и имају знања која су стечена у иностранству и они вјероватно знају о чему говоре. Ипак, мораћемо да у дијалогу нађемо заједнички интерес.
Прије свега сматрам да је овдје превасходно ријеч о интересу грађана Тивта који су своју приватну имовину својевремено дали Општини или пристали да им се она узме по симболичним цијенама, само да би град добио аеродром. Није аеродром једини такав проблем у Тивту, али јесте најеклатантнији. То јесте била имовина мјештана Тивта коју су они дали свом граду да би се нека нова вриједност створила и да би њихова дјеца имала перспективу. Не може се данас бјежати од тога и тај иницијални интерес грађана Тивта мора, по сваку цијену, бити заштићен и у будућности.
Како ће функционисати ствари у односу ваше управе са стратешким страним инвеститорима који своје пројекте реализују у Тивту. Хоћете ли ту као ваши претходници, ићи искључивио низ длаку инвеститорима, или ћете инсистирати да се финансијска моћ њихових пројеката више осјети кроз добробит града и заједнице у којој они послују?
И тај однос је био посљедица централизма против кога се ми боримо. На веома осјетљив и сензибилан начин инвеститори прате оно што ја говорим и поруке које им шаље наша управа, а ја сваки пут понављам да дијалогом морамо доћи до рјешења које је у обостраном интересу. Морамо извршити својеврсни рестарт тог односа који по нашем мишљењу није био добар у претходном периоду, прије свега из угла грађана Тивта. Све је то лијепо, то су сјајни пројекти који морају имати подршку локалне управе, али хајде да видимо може ли се примијенити позитивна дискриминација приликом запошљавања Тивћана у тим пројектима, можемо ли заједно радити на отварању нових радних мјеста, можемо ли прије свега, праведније рјешавати међусобне интересе јер у протеклом периоду неки од њих нису баш рјешавани у интересу града, али јесу у интересу неких политичлих елита, што нас не обавезује у наредном периоду.
Одмах пошто смо преузели власт стигли су позиви за сусрет од стране менаџмента Порто Монтенегра и Луштице Баy. Љубазно сам им се захвалио на томе јер ми тада још нисмо направили наш нови тим у Општини и наши в. д. секретари још нису били преузели своје ресоре. Сад када је то окончано, ми прво морамо сјести и тимски о томе разговарати на нивоу коалиције и нивоу локалне управе, али и на нивоу града. Тивћанима јесте лијепа и невјероватна прича и томе како је њихов град преко ноћи од индустријског градића постао монденско љетовалиште, али се та два Тивта разликују у мого ствари. Ако смо ми као мали индустријски градић, могли имати други по величини доходак по глави становника у бившој СФРЈ са 22 милиона људи, онда и Тивћани у 21. вијеку у монденском љетовалишту свјетске класе гдје се реализуију пројекти вриједни око двије милијарде еура, морају да имају и адекватан стандард.
ДПС је први пут у задњих 30 година политички изгубио економски најзначајнији дио државе – Боку Которску. Локалне управе Тивта, Котора, Херцег Новог и Будве сада воде људи који су идеолошки, прилично међусобно блиски. Отвара ли то пут ка некој интензивнијој међусобној сарадњи и наступању према централним властима?
Ако говорите да је Бока замајац развоја Црне Горе, онда дајте прилику том замајцу да он прво помогне сам себи, па онда осталима да помаже. Као што ни наше општине овдје неће и не могу бити социјалне установе, тако ни држава не може да преко леђа једног дијела своје територије, буде социјална установа за некога другог. Наш концепт је наишао на апсолутно разумијевање у разговорима које смо водили са неким од министара, чак и обећање да ћемо сви заједно наћи уплив и начин да се та прича погура код европских фондова.
Ниједна од бокељких општина појединачно не може да ријеши проблем саобраћаја, ни проблем третирања отпада а то су тренутно два најургентија проблема овог региона и у томе морамо ближе сарађивати. Већ смо договорили да ове четири општине заједно наступају према државној администрацији и то на два нивоа: законодавни, гдје ћемо према парламенту ићи са нашим предлозима измјена законске регулативе која нас највише тишти: Закон о морском добру, Закон о планирању простора и изградњи објекта, Закон о експропријацији; други ниво је везан директно за Владу кроз конкретне захтјеве за рјешавање конкретних проблема житеља Боке. Потпуно подржавам иницијативу колеге Владимира Јокића из Котора да позовемо Владу да одржи сједницу Владе у Боки и да на том засједању које би трајало пар дана, изнесемо проблеме овог региона и пронађемо модалитете за њихово рјешавање.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zeljko,od lokalnih samouprava sve 4 bokeljske opstine ocekujemo da krenu u realizaciju kulturne i ekonomske autonomije za Boku ! To svi stanovnici Boke kako Srbi tako i Hrvati ocekuju!
Tivat je najzad dobio pravog Predsednika.
Lopovi i prevaranti iz prethodne vlasti tolike godine lagase bivse radnike remontnog zavoda izgradnjom stanova sto je bio jedan od uslova da radnici napuste svoju firmu al zato gradise po najpovoljnijim uslovima za svoje uhljebe i glasace. Nadam se da ce se neko iz nove vlasti sjetiti i nas prevarene i obespravljene sugradjane
Zeljko je vrhunski čovjek ali održavajući većinu u skupstini idete ka trulim kompromisima. U konstantnoj defanzivi, saopštenja vase liste vise i nema, Srba nema nidje i kad se neko glasne odmah je problem i odma ograđivanje i izvinjavanje. Ponekad pomislim da je lakše bilo u opoziciji.Sve kapiram mozda vam treba vremena ali nemoj da zaboravite da ste uspijeh ostvarili na krilima litija i dominantno Srpskog naroda
Gradjanska prica ok, ali i dps gura gradjansku priču koja znaci svima sve samo Srbi vi u to ne spadate
Respekt za dane žalosti zbog smrti našeg Vladike, ali sve ostalo na fonu pst Srbi ne talasajte ne javljajte se da se ne naljuti sdp.
Sdp je vas problem a ne problem napaćenog naroda zeljnog slobode
Dobronamjerni savjet, jer da ste vrhunski ljudi to svi u Tivtu znamo
Mnogo su Tivat urnisali,… Oni će i dalje živjeti od Tivta,… Shvatate li vi da im je to privatno bogastvo,… Registrovanjem stranih(domaćih) „rizorta“, „propertrisa“, … pa sve do Sv. Stefana.
Morate se dobro potruditi da to izčivijate,…
Pohapsiti mafiju Tivatsku i glavnog vođu koji je uništio grad i tada će ti građani Tivta biti zahvalni.
Тиват има шансу да буде најразвијенија општина у регији чак боља и од Дубровника, мало народа а велика природна добра на располагање,само треба газдовати домаћински и праве кадрове одабирати од правих стручњака и правих занимања.Не само туризам много тога се може урадити што су појединци урушили а још има да се ради и да се народу варати земља код ареодрома и да се не насиједа не мегаломанске пројекте непознтих власника,ако их има или су плнирани.