ИН4С

ИН4С портал

Комора физиотерапеута ЦГ проблематизовала акредитацију програма „Примијењена физиотерапија“

1 min read

физиотерапија

Саопштење Коморе физиотерапеута Црне Горе чији је предсједник Драган Губеринић, специјалиста примијењене физиотерапије:

Одлуком Агенције за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања од дана 26.10.2023.године, рег. број 02-607/23-48/44П акредитовала је Високу медицинску школу ИЦЕПС у Котору, односно два студијска програма меЂу којима је и програм „Примијењена физиотерапија“.

Комора физиотерапеута Црне Горе је струковна организација која има обавезу да штити интересе физиотерапеута као здравствених радника, ради на промовисању професионалног развоја и стандарда у области физиотерапије, унапрјеђује сарадњу са другим здравственим радницима и институцијама у циљу побољшања квалитета здравствене заштите. Стога смо у обавези да јавно поставимо неколико питања:

– због чега је донијета поменута одлука, када је у питању студијски програм „Примијењена физиотерапија“, обзиром да у Црној Гори не постоји дефицит кадра у области физиотерапије?
– Због чега прије доношења наведене одлуке није консултован нико са Универзитета Црне Горе, прецизније са студијског програма Примијењена физиотерапија у Игалу, као нити са катедре за Физикалну медицину Медицинског факултета у Подгорици? Напомињемо да годинама уназад на Студ. програму у Игалу се на редовне студије уписује по 45 кандидата, без накнадног проширења листе како се не би појавио већи број кадра на Заводу за запошљавање Црне Горе (ЗЗЗЦГ);
– Годинама уназад се сви кандидати на државном Универзитету из области физиотерапије упишу у првом року, стога постављамо питање да ли ће поменута новоакредитована установа уписивати кадар који није задовољио услове за упис на УЦГ, као и кадар који се није нити могао пријавити на УЦГ обзиром да нису задовољавали потребне норме о претходно завршеној Гимназији, односно Средњој стручној школи здравственог профила?
– Због чега није претходно консултован нико од послодаваца у Црној Гори прије доношења одлуке, овдје прије свега мислимо на Институт „Др Симо Милошевић“ у Игалу, као нити КЦЦГ? Да ли је могуће да се одлуке доносе без консултовања послодаваца, а што је један од главних задатака у оквиру приступних преговора ЦГ за улазак у ЕУ?
– Комисија у оквиру „препорука“ наводи један од кључних проблема, а то је да се „повећа број стално запослених, као и да повећа удео запослених и ангажованих насавника и сарадника из Црне Горе“;
– Као наставне базе наводе се КБЦ Котор, СБ Рисан, као и СБ „Доброта“, у којима је, са изузетком Болнице Васо Ћуковић, физикална терапија на симболичном нивоу, као и број запослених физиотерапеута у поменутим установама;
– Комисија за акредитацију у документу даље наводи да би „временом било пожељно у већој мери формално ангажовати кадрове из наставних база са којима постоје уговори о сарадњи“, питамо се зар то није требало да претходи доношењу овакве одлуке?

И док заиста немамо ништа против давања акредитације за отварање „Основних примијењених студија “Здравствена њега” ИЦЕПС у Котору, сматрамо неопходним да добијемо адекватне одговоре због чега је донесена ова одлука која ће имати несагледиве посљедице за физиотерапеутску струку у малој Црној Гори како квалитативно, тако и квантитативно на ЗЗЗЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *