ИН4С

ИН4С портал

Конатар: Функционери нелегални новац држе на туђим рачунима

Појаснио је да Закон о пријеклу имовине који предлаже Грађански покрет УРА представља један од кључних системских и антикорупцијских закона, без којих није могућа демократизација Црне Горе и борба против корупције.

Милош Конатар

Потпредсједник Грађанског покрета УРА, Милош Конатар, оцијенио је да без испитивања поријекла имовине јавних функционера, транзиционих бизнисмена, лица блиских организованим криминалним групама, у Црној Гори, не можемо говорити о ефикасној борби против корупције.

„Испитивање поријекла имовине је неопходно зато што је приватизација свеукупног друштвеног богатства у Црној Гори довела до великих и ничим оправданих социјалних разлика и перцепције грађана да су се појединци енормно обогатили кроз процес транзиције. Управо ти „транзициони“ бизнисмени и тајкуни уз јавне функционере морају бити међу првима који ће имати обавезу да докажу поријекло своје имовине“, поручио је он.

Конатар сматра да је суштински неопходно да осим јавних функционера закон обухвати и тајкуне, транзиционе бизнисмене и лица која имају везе са организованим криминалом, јер се, како истиче, досадашње рјешење система повезаних лица са јавним функционерима показало као неефикасно и потпуно неучинковито.

„Јавни функционери су се прилично прилагодили систему на начин да највећи дио свог богатства, који је стечен кроз коруптивне активности, не држе на својим рачунима. Јавни функционер у 99 одсто случајева имовину коју је стекао нелегално држи на рачунима себи блиских лица, кумова, пријатеља, чланова шире породице, а њих по садашњем закону Агенција за спјечавање корупције не препознаје као лица, која су субјекти контроле. Управо због свега наведеног инсистирамо да се у Црној Гори је уведе принцип неселективности, када је у питању испитивање поријекла имовине“, указује он.

Појаснио је да Закон о пријеклу имовине који предлаже Грађански покрет УРА представља један од кључних системских и антикорупцијских закона, без којих није могућа демократизација Црне Горе и борба против корупције.

„Црној Гори су неопходне промјене и суштинске реформе, јер је предуслов за спровођење овог и сваког другог закона да друштво и држава имају независне и јаке институције и да постоји политичка воља да се овакав или слични закони спроведу у дијело“, закључује Милош Конатар.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *