Конфузија, неорганизованост, хаос: Избори у Ајови завршили као роштиљ Хомера Симпсона
1 min readКонфузија, неорганизованост, хаос – ријечи су којима се описују избори за кандидата Демократске странке у Ајови. Иако јуче одржани, званични резултати још нису познати. Организатори криве технологију, а кандидати организаторе. Са друге стране, Доналд Трамп се смешка из Бијеле куће и долива уље на ватру.
Упркос томе што је кокусни начин гласања нешто компликованији, све је говорило да ће почетак изборне трке за кандидата демократа у Ајови протећи без већих проблема.
Надлежни су увјеравали да је развијена нова апликација за праћење и бројање гласова, а гласачи су у понедјељак похрлили на 1.600 изборних мјеста у школама, библиотекама, црквама…
И таман када се чинило да све тече по плану настао је хаос. Прво је дошло до кашњења резултата, а онда и до потпуне обуставе бројања, па се приступило добром, старом ручном пребројавању.
Крива је технологија – барем тако кажу из централе Демократске странке у Ајови. Кандидати, међутим, не виде тако ствари, већ криве изборни процес и начин на који су организовани.
И док људи на друштвеним мрежама пореде организацију у Ајови са грађевинским способностима Хомера Симпсона, у општој конфузији и недостатку званичних података, неколицина кандидата тврди да је побиједила.
Прво је градоначелник Саут Бенда Пит Бутиџиџ изашао са неколико изјава у којима је рекао да „према свим индикаторима у Њу Хемпшир (наредна држава у којој се одржавају избори) иде као побједник“.
У међувремену, сенатор и фаворит у Ајови Берни Сандерс изашао је са интерним подацима које је његова кампања прикупила, наводећи да је на основу 40 одсто пребројаних гласова освојио више од 29 одсто, а да га прате Бутиџиџ и сенаторка Елизабет Ворен.
Ко је крив – апликација или људи?
Портпаролка Демократске странке у Ајови Менди Маклур каже да је проблем у томе што су откривена неслагања са стањем на терену и подацима који су пријављивани.
„Ово је једноставно проблем неслагања у подацима. Апликација није пала, а нема говора о хаковању или упаду“, истакла је Маклур, додајући да папирни траг постоји и да ће само бити потребно више времена да се обради.
Њене ријечи су у директној контрадикцији са партијским окружним званичницима, који су у потпуности окривили технологију.
Наводе да је апликација за јављање резултата са изборних мјеста престала да ради и да су онда шефови бирачких мјеста морали телефоном да зову сједиште странке, што је изазвало загушење.
Било како било, дефинитивно лош почетак за демократе. Хаотично и неорганизовано. Није ни чудо да је Трамп похрлио да исмије Демократску странку, не пропуштајући прилику и да убаци црва сумње у намјештање.
The Democrat Caucus is an unmitigated disaster. Nothing works, just like they ran the Country. Remember the 5 Billion Dollar Obamacare Website, that should have cost 2% of that. The only person that can claim a very big victory in Iowa last night is “Trump”.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 4, 2020
„Демократе су се заглибиле у збрку коју су сами направили. Природно је да људи сумњају и исправност читавог процеса“, истакао је Бред Парскејл, менаџер Трампове кампање.
Предсједников најстарији син, Доналд Трамп Џуниор, додао је уље на ватру ријечима да је изборни хаос заправо намјештаљка.
Високи улози
Неколицина кандидата покушава да се докопа кандидатуре за излазак на дуел 3. новембра са Доналдом Трампом. Иако једна од мањих и слабије насељених држава са претежно бијелим, руралним становништвом, Ајова је одувјек имала посебан значај током изборног циклуса.
Од 1996. године када је Бил Клинтон осигурао свој други мандат, побједник демократа у Ајови улазио је у финале и борбу за Бијелу кућу.
Ајова је такође веома добар показатељ стања гласача на америчком Средњем западу, чији су се гласови показали круцијалним у избору Трампа 2016. године.
Као прва држава која гласа, Ајова има и великог значаја на наставак изборног циклуса, јер се показало да кандидат овјенчан ловорикама у Ајови стиче одређени замах.
Од 11 преосталих кандидата демократа, најозбиљнији претенденти у Ајови су сенатор Берни Сандерс, градоначелник Саут Бенда Пит Бутиџиџ, бивши потпредседник Џо Бајден, сенаторке Елизабет Ворен и Ејми Клобучар.
Шта слиједи даље?
Што се побједника тиче, прерано је говорити. Први резултати ће бити објављени, како је саопштено, током пријеподнева по локалном, односно током поподнева по средњоевропском времену.
После Ајове, избори се настављају са још три „фебруарске“ државе – Њу Хемпшир гласа наредне недјеље, а онда слиједе Невада и Јужна Каролина крајем фебруара.
У марту се ствари захуктавају у првој недјељи са „суперуторком“ када гласа 15 држава.
Најкасније до јула и конвенције у Милвокију у Висконсину биће познато ко ће бити кандидат Демократске странке и противник Доналду Трампу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Хахахахахахахаах! Који генијалан наслов!