Конгресмени подељени у вези са руском иницијативом
1 min readАмерички сенатори и конгресмени различито су оценили понуду Русије да утиче на сиријског лидера Башара ал-Асада да стави под међународну контролу хемијско оружје, од става да је у питању политички блеф до подршке ако се ради о искреном залагању за мир.
- Ако је у питању озбиљан разговор о разоружању Асада то би могла да буде добитна комбинација, без војног напада – рекао је Адам Кинзингер, један од ретких републиканских конгресмена који је претходно најавио подршку Обамином плану о нападу.
Како преноси сајт Политико, који прати вашингтонску политичку сцену, има и другачијих размишљања, па тако демократски конгресмен из државе Вашингтон Адам Смит сматра да се не ради о реалној понуди, казавши да „није чуо одговор Сирије“ и да „мора још много ствари да се разјасни“.
Утицајни председник сенатског Комитета за спољне односе демократа Роберт Менендез каже да је понуда Русија уследила тек након непосредне претње војним ударом на Сирију.
- Не смемо да заборавимо да нас је бескомпромисан став Русије довео у овакву ситуацију – сматра Менендез, осврчући се на руску блокаду и стопирање резолуција у Савету безбедности УН.
Након Обаминог става да до војног удара можда и неће доћи, ако Асад пристане на међународни надзор и касније уништење хемијског оружја, група републиканских сенатора који су првобитно били спремни да подрже напад, сада се пита шта је циљ Обамине администрације.
Сенатори Том Кобурн из Оклахоме, Пет Туми из Пенсилваније, Џон Тјун из Јужне Дакоте, Ден Коутс из Индијане и Дин Хелер из Неваде, питају се, према извору Политика, зашто је потпредседник САД Џо Бајден одржао састанак са њима када администрација нема јасан правац којим иде напред.
С друге стране, републикански сенатор из Калифорније Дарел Иса, који се противи нападу, каже да нема потребе да се гласа о резолуцији док се не исцрпе све друге опције.
Међутим, „јастребови“, како их назива Политико, сенатор Џон Мекејн из Аризоне и Линдзи Грахам из Јужне Каролине у заједничком саопштењу истичу да ће наставити да се залажу за војне ударе, оцењујући да је понуда Русије у ствари тактичка игра која ће завршити са још више сиријских жртава.
Помирљив став је заузео републикански конгресмен из Калифорније Девин Нунес, који каже да не верује Русима, али да је боље да се провере све дипломатске солуције, пре него што се крене у напад са томахавк ракетама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: