ИН4С

ИН4С портал

Контрола оптужнице у афери Абу Даби фонд – Ивановић: Крив сам за све по СДТ-у, али проблем је што нема доказа

1 min read

Петар Ивановић

Бивши министар пољопривреде Петар Ивановић изјавио је да за Специјално државно тужилаштво (СДТ) „крив за све“ у предмету Абу Даби фонда, али да је једини проблем „што за ту кривицу нема доказа“.

У Вишем суду у Подгорици данас је одржана контрола оптужнице у афери Абу Даби фонд, након што је Виши суд у Подгорици вратио оптужницу СДТ-у на исправку.

Ивановић и, такође бивши министар пољопривреде, Будимир Мугоша, те проценитељ Милан Аџић као и њихови браниоци данас су на рочишту за контролу оптужнице затражили од суда да обуставе поступак јер ни у дорађеној, као ни у претходној првој оптужници није понуђен ни један доказ да су злоупотребом положаја омогућили ненамјенско трошење кредита од 23 милиона из Абу даби фонда.

Бивши директор Директората за плаћање у Министартсву пољопривреде Благота Радуловић и некадашњи директор Инвестиционо-развојног фонда Зоран Вукчевић нису се појавили на рочишту за контролу оптужнице. Њихови браниоци адвокати Драгољуб Ђукановић и Марко Радовић, затражили су одбацивање оптужнице.

Специјални тужилац Вукас Радоњић остао је при наводима поднијете оптужнице наводећи да је она требала бити потврђена и након прве контроле.

Детаљну анализу доказа дао је Ивановић, указавши на бројне нелогичности у оптужници специјалног тужилаштва које указују да нема доказе којима може поткријепити своје тврдње и да је потпуно јасно да својим поступањем ником није донио корист. Сматра да се оптужбе против њега морају одбацити.

„Преко пет година читам и слушам све и свашта о себи. Од тога да сам на челу организоване криминалне групе, да сам њен члан, да сам оштетио државу за милионе, да сам добио милионе. Настојао сам да задржим достојанство сво ово вријеме, без обзира на бљувотине појединих медија, коментаре на социјалним мрежама и непријмјерене реакције политичких опонената. Да не помињем непријатности приликом конкурисања са посао, аплицирања за пројекте”, казао је Ивановић.

Он је навео да је он за СДТ крив не само због тога што је додијелио кредите шесторици корисника, већ је крив и што су два корисника вратила кредит и припадајућу камату.

„Крив сам и што један корисник кредита редовно враћа кредитне обавезе, и што је једном кориснику одузета имовина значајно веће вриједности од одобреног кредита. Крив сам и што ИРФ није поступио по закључку Владе и што је својим чињењем или нечињенем довео до негативних одлука поступајућег суда. За све сам то ја крив. Крив сам и што сам поштовао међудржавни споразум, и што се нисам бавио банкарским пословима. Зато из свега закључујем да морам па морам бити крив. Једини проблем је што за ту кривицу нема доказа”, истакао је Ивановић додајући да су чињенице неумољиве и јасне.

Сматра да тужилаштво није пружило доказе којима би поткријепило тврдњу да корисници кредита нису испуњавали услове за добијање кредита. Подсјетио је да је каматна стопа по којој су давани, за СДТ спорни кредити, утврђена међудржавним уговором који су потписали државни фондови УАЕ и Црне Горе.

„Као правницима позната вам је снага међудржавног уговора и што би значило да се нисам придржавао услова из уговора“, навео је Ивановић.

Он је рекао и да је СДТ у истрази утврдило да се Министарство пољопривреде није бавило банкарским пословима односно да је прибавило новац по једној каматној стопи, а пласирало га крајњим корисницима по другој.

„Али СДТ иде у потпуно супротну крајност и настоји да докаже да то што Министарство није пласирало новац из АДФД крајњим корисинима по већој каматној стопи је заправо имовинска корист коју су остварили корисници кредита. Значи, да је Министарство додијелило кредите по већој каматној стопи тада би наша кривица проистекла из бављења банкарским пословима. Како то Министарство није радило, наша кривица проистиче из поштовања међудржавног уговора и намјенског усмјеравања средстава корисницима по каматној стопи која је њиме утврђена”, сматра Ивановић.

Оптужбе против њега, оцијенио је да се темеље на томе што „СДТ пореди бабе и жабе“.

„Могао бих да разумијем намјеру СДТ да упореди каматну стопу из кредита АДФД од 2,5 одсто који је био намјенски кредит опредијељен за развој пољопривреде и каматну стопу других зајмодаваца у Црној Гори која се односи искључиво на пољопривредне кредите. Али, то није била намјера СДТ. Очигледно је намјера СДТ била да искаже највећу могућу разлику између ове двије каматне стопе, а тиме и колико год може увећа мој наводни гријех. Зато СДТ користи просјечну каматну стопу у коју улазе потрошачки кредити, стамбени кредити, кредити за куповину аутомобила, кредити за мали бизнис, инвестициони кредити, а не каматну стопу на пољопривредне кредите одобрене у Црној Гори”, казао је Ивановић.

Адвокат Драгољуб Ђукановић је казао да у дорађеној оптужници против окривљених Петра Ивановића и Зорана Вукчевића, нема суштински ништа ново. Он је навео да нису испоштоване све процедуре у вези добијања, за СДТ спорних кредита, онда би реаговао Инвестицион развојни фонд (ИРФ).

„Највећи дио средстава тог фонда није ни дат јер се није имао коме ни дати што значи да је са новцем из фонда рађено домаћински“, казао је Ђукановић.

Бранилац некадашњег министра Мугоше, адвокатица Ана Станковић Мугоша је истакла да се држава наплатила из колетерала али да СДТ то крије у овом предмету. Указала је да оптужени Мугоша није потписивао уговоре већ предуговоре што значи да није било обавезно да тај документ прати додатна документација која се постепено прибављала до потписивања уговора.

„Ниједна исплата кредита није извршена у вријеме мандата Мугоше већ су се оне десиле касније. Овдје се види селективни приступ тужилаштва јер није оптужило министра који је закључио уговор о кредиту”, казала је адвокатица Станковић Мугоша.

Бранилац оптуженог Радуловића, адвокат Марко Радовић је примјетио да СДТ није поступило по налогу суда већ је на поновну контролу доставило исту оптужницу нудећи образложење на двије стране зашто је овог пута треба потврдити. Сматра да је оптужница враћена да се отклоне суштинске а не формалне недостатке, додајући да оптужница мора бити одбачена.
Оптужница

Оптужница је подигнута против Ивановића и Мугоше, због постојања основане сумње да су учинили продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја, приликом расподјеле средстава из кредита Развојног фонда Абу Дабија од 2015. до 2017. године. Оптужницом је, обухваћен Вукчевић и Радуловић.

СДТ Вукчевића терети за кривично дјело несавјестан рад у служби. Оптужница је подигнута и против Милана Аџића, за кривично дјело злоупотреба процјене.

Аџић је осумњичен за кривично дјело злоупотреба процјене, јер како се наводи у оптужниц, постоји основана сумња да су својим поступањем прибавили корист привредном друштву „ИМГрадина“ ДОО Рожаје. Сумња се да су тешко повриједили права и нанијели штету Министарству пољоприврде и руралног развоја у поступку намирења потраживања из Уговора о кредиту из датог колатерала.

„У односу на окривљена правна лица „Вектра-Јакић“ ДОО Пљевља, „Milkraft Leche“ ДОО Бијело Поље, „ХМ Дурмитор“ ДОО Жабљак, „ЕКО-ПЕР“ ДОО Шавник, „ИМГрадина“ ДОО Рожаје и њихова одговорна лица Драгана Брковића, Крста Кнежевића, Владимира Кујунџића, Џемала Шкријеља и Љуба Перишића, обустављена је истрага за продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја путем помагања и неосновано добијање и коришћење кредита и друге погодности”, саопштено је раније из СДТ-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Контрола оптужнице у афери Абу Даби фонд – Ивановић: Крив сам за све по СДТ-у, али проблем је што нема доказа

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *