Копривица: Хапшења посланика нема без одобрења пленума
Измјенама и допунама скупштинског пословника разграничени су захтјев за одобрењем да се води кривични поступак и захтјев да се посланику одреди притвор, а уз то прецизно су дефинисани као одвојене правне радње и тиме је елиминисана могућност злоупотреба, саопштио је за Дан посланик Демократске Црне Горе Момо Копривица.
Он је рекао да је у претходном периоду лоша регулација овог питања остављала широк простор за избијање политичких проблема.
“У радној групи је постигнуто опште сагласје око регулисања питања имунитета. Дефинисана процедура штити ауторитет народног представништва и елиминише произвољност, наравно чувајући легитимне интересе институција правне државе јер нико није и не може бити изнад закона. Без јасне процедуре нема правне заштите”, казао је Копривица.
Сматра да су нове норме велики искорак у погледу квалитета пословника.
“То је дио укупног процеса измјена којим се унапређује правни оквир и дио веома значајних квалитативних промјена. Постигнути су значајни помаци. Креира се правни оквир који ће бити својеврсни јавни капитал, који ће јачати продуктивност и ауторитет парламента”, каже Копривица.
Како се наводи у измјена и допунама, захтјев за одобрење да се покрене кривични поступак или одреди притвор против посланика предсједник Скупштине упућује Административном одбору.
“Одбор је дужан да свој извјештај са предлогом поднесе, по правилу, на првој наредној сједници Скупштине”, наведено је у измјенама и допунама.
Члан 58 мијења се и гласи да посланик, у складу са Уставом, ужива имунитет од дана конституисања Скупштине до дана престанка посланичког мандата.
“Захтјев за одобрење да се покрене кривични поступак и захтјев за одобрење да се одреди притвор посланику надлежни орган доставља предсједнику Скупштине. Захтјев из става два овог члана предсједник Скупштине упућује Административном одбору”, пише у документу.
Такође, додају се два нова члана, гдје се наводи да на сједници Административног одбора образложење захтјева даје подносилац захтјева.
“О одржавању сједнице одбора на којој се разматра питање његовог имунитета обавјештава се и посланик. Одбор је дужан да свој извјештај са предлогом поднесе, по правилу, напрвој наредној сједници Скупштине. О захтјеву за одобрење да се покрене кривични поступак и захтјеву за одобрење да се одреди притвор посланику Скупштина одлучује на основу извјештаја из става три овог члана”, наведено је у тексту.
Скупштина, по измјенана пословника, обавјештава надлежни државни орган о својој одлуци и, како се напомиње, када Скупштина да одобрење да се покрене кривични поступак, односно одобрење да се одреди притвор посланику, против посланика може да се покрене кривични поступак.
“Односно, посланику може да се одреди притвор само за кривично дјело за које је дато одобрење”, пише у тексту измјена и допуна скупштинског пословника.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nego kako, treba poslanike DRPSa sada zaštiti kad su u opoziciju, od njihovi zakona i pravila koja su primjenjivali dok su bili na vlast.
Bolje je bilo staro rješenje da poslanik ima imunitet samo u plenarnoj sali i to prije diskusije i 5 minuta poslije diskusije protiv DPS!