ИН4С

ИН4С портал

Копривица: Концесија Мићуновићу у „Хилтону“ је срамота за Црну Гору

1 min read

Фото: РТНК

Да се годинама говорило о контроверзном никшићком бизнисмену Браниславу Брану Мићуновићу и повезаности са криминалом и корупцијом, потврдиле су Сједињене Америчке Државе, мишљења је потпредсједник владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица.

Поред Мићуновића, САД су увеле санкције и за Миодрага Давидовића. Држава, каже, не смије сједјети скрштених руку, па и од домаћих надлежних органа очекује реакцију.

„Имајући у виду наведено од стране наших савезничких држава, САД, и најважнијих спољнополитичког партнера, имајући у виду и оно што је фонд обавештајних података наших безбедносних органа, очекујем да они предузму одговарајуће активности и мјере, како би се дошло и до доказа у кривичном правном смислу за ове ствари и како би се то процесуирало и свако сносио консеквенце за своје незаконито поступање. Нико не смије бити изузет од правне државе и нико не смије бити поштеђен, а морају доћи на дневни ред и питања ко је све њему и систему државе помагао. Јер је и тај, и морално, и правно одговоран као и онај који се бави овим криминалом у свом претходном периоду“, казао је Копривица за Нову М.

Но, док велике земље предузимају мјере, наши надлежни органи су годинама ћутали, а претходна влада дала је вјетар у леђа појединим одлукама које се тичу Мићуновића, наводи Копривица.

„То лице Мићуновић је у октобру добио концесију за приређивање казинских игара на срећу у хотелу „Хилтон“ од стране 43. владе. И то је свакако срамота за Црну Гору и за ту владу“, истакао је Копривица.

„Што је дозволила да му додјељује концесије за игре на срећу, на основу чега он пере новац, који очигледно према убједљивим доказима институција Сједињених Америчких Држава стиче криминалом, пере преко система игара на срећу“, казао је Копривица.

Сва сазнања и информације које има доставиће, каже, надлежним органима.

„Иницираћу да коришћењем и домаћих и међународних механизама свако па и ово лице сноси консеквенце за своје безакоње, па чак и неморал који је спроводио. А знамо добро да су и у претходном периоду, дакле и претпрошле године нека лица блиска претходној влади долазила код њега на канабе“, истакао је Копривица.

На сједници парламента у сриједу биће изабран седми судија Уставног суда, чиме ће, каже Копривица, тај суд функционисати у пуном капацитету, тиме ће бити смањена могућност грешака али и блокаде.

„Сматрам да ће комплетирање Уставног суда допринијети и легитимности његових одлука, затим спречавању евентуалних блокада због тога што је тренутно паран број судија Уставног суда, па су могуће и блокаде у одлучивању, односно да постоји паритет у одлучивању, дакле три-три, умјесто да се пресјече и донесе одлука. И на крају крајева сматрам да је комплетирање Уставног суда од великог и посебног значаја за јачање капацитета Уставног суда да ријеши проблем нагомиланих предмета. И када је у питању оцјена уставности закона и других прописа, тако кад су у питању уставне жалбе којих је много у овом претходном ВД стању“, казао је Копривица.

Ништа мање важан је избор ВДТ-а у пуном мандату и недостајућих чланова судског савјета. Влада ће, каже, дати допринос и дати све од себе да се створи атмосфера дијалога и компромиса како би се и ова важна питања из области правосуђа ријешила. Осврнуо се и на недавну аферу Тунел, сматра да је она била компромитација безбједносног сектора али и државног апарата.

„Неопходно је разјашњење те афере, неопходно је утврђивање одговорности у безбједносном сектору због таквих пропуста. И оно што је посебно, значајно и важно, рећи јесте да је ово и прилика да формирамо једну снажну политичку вољу, а влада Црне Горе има ту вољу, а то је да креирамо и да изградимо центар за чување доказног материјала. Једну добро чувану, безбједну установу по америчком моделу, гдје ће се дакле на једном мјесту објединити сви ти предмети који су од значаја за вођење кривичног поступка“, нагласио је Копривица.

Копривица наглашава и да је неопходна одлучена и координирана реформа антикорупцијског законодавства, те да би и требало реформисати Закон о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net