Копривица: Нема више новчаног кажњавања посланика
1 min readПредсједник Радне групе за измјене и допуне Пословника Скупштине Црне Горе Момо Копривица рекао је да је на јучерашњој сједници тог тијела, на нивоу парламентарне већине, постигнута сагласност да се избришу одредбе о новчаном кажњавању посланика.
Како је рекао, са тим предлогом се сагласио и посланички клуб СДП-а и албанске коалиције “Једногласно”.
“На тај начин смо дошли до сагласности које је изнад оне која се тражи за доношење Пословника Скупштине Црне Горе о брисању норми о новчаном кажњавању посланика. Сматрали смо да је то непримјерено уставном, правном и политичком статусу парламентараца, ауторитету и угледу једне институције. Прошло је вријеме кад су се новчано кажњавали посланици због политичког опредјељења и понашања, а нијесу били кажњавани тајкуни, криминалци и учесници организованих криминалних група”, рекао је Копривица.
На тај начин се, како је истакао, јачају ауторитет и углед Скупштине, као институције народног представништва.
“Оно што треба да буде основни регулатор понашања јесу правна свијест, демократска култура и основни принципи парламентаризма”, навео је Копривица.
Он је рекао да су договорили импементацију закључака Административног одбора о имунитету, односно да се “прецизирају закључци Административног одбора из 2019. године и добију правну разраду како би на тај начин био потпуно дефинисан процес одобравања вођења кривичног поступка и одређивање притвора против посланика”.
Како је навео, договорено је да се уведе норма о обавезном присуству министара на сједницама гдје се разматрају предлози закона и других аката из њихове надлежности.
“Договорено је и да се пропише обавезно присуство овлашћених предлагача на свим сједницама гдје се разматрају њихови акти. То се односи и на предлагаче захтјева за одобрење вођења кривичног поступка, као и у случају обавезног присуства овлашћених предлагача других аката, не само министара, него и представника других институција”, рекао је Копривица.
Како је оцијенио, то је начин да се врати ауторитет и углед парламенту који је у претходном периоду био урушен.
“На овај начин се остварује контролна функција парламента. Парламент неће бити сервилан ни према којој институцији, већ ће тај однос почивати на узајамном уважавању, принципу подјеле власти и узајамној контроли”, навео је Копривица.
Копривица каже да је направљена и свеобухватна анализа норми Пословника Скупштине која се тиче парламентарних саслушања и истрага.
“Договорено је да се додатно дефинишу консултативна и контролна саслушања, како би се направила прецизна разлика између ова два механизма парламентарног надзора, као и да се контролна саслушања обављају најмање два пута током редовног засиједања на захтјев трећине чланова одбора”, истакао је Копривица.
Копривица је рекао да је договорено да се дефинише прецизан циљ контролног саслушања.
“Циљ је не само да се разјасне поједине ствари него и да се оствари контролна функција Скупштине али да се сагледа и прати примјена прописа”, нагласио је Копривица.
Како је казао, договорени су и механизми за праћење реализације закључака који су утврђени приликом спровођења парламентарних саслушања и парламентарне истраге.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: