Копривица: Приликом продаје Бемакса држава оштећена за више од 12 милиона евра
1 min readПотпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица изјавио је данас у парламенту да су компаније Бемакс и Мастер инжињеринг финансијери опозиције, те да треба видјети колико су они оштетили државни буџет ранијих година.
Владин представник у раду парламента приликом разматрања предлога измјена и допуна Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу је потпредсједник Момо Копривица.
Копривица је рекао да је фаворит бивше власти, директорица АСК-а Јелена Перовић, себи стрпала у џепове мимо закона 13.000 евра.
„Гдје су тада били браниоци државног буџета да реагују. Господа из Мастера инжињеринга и Бемакса, финансијери странака бивше власти, који се баве криминалним пословима, да видимо како су они оштетили државни буџет и како су корисници њихових услуга водили рачуна о буџету. Управо је ту фаворизована компанија Бемакс, чији је један од власника у затвору јер се бавио шверцом цигарета. И већ 1. јула 2022. године, њен тадашњи формални власник Веселин Ковачевић, преноси власништво на сина Ранка Убовића, Ивана Убовића. Вјеровали или не, за 750.000 еура. То лице, Ковачевић је 2007. године основао компанију Бемакс са почетним капиталом од 12.000 евра. Онда је накнадно уплатио још један улог, 300 хиљада евра, а онда је пренио новчана средства од 437.000 евра. О свему постоји документација. Сваки податак је провјерен, наћи ће се на суду и ту ће да се провјери ко је правио штету државном буџету. Када се све то сабере, добијамо номиналну вриједност од 749.000 евра. Толико је капитал. А овај је продаје за 750.000 евра. Толика компанија је продата само за 750.000 евра. А гдје је тајна? Видте малу разлику између номиналне вриједности и ове остварене вриједности. Све да би платио мали порез“, казао је Копривица.
Према финансијским извјештајима, њих неколико, наводи потпредсједник Владе, Бемакс има 120 милиона евра сталне имовине, 141 милион евра чисте добити, а капитал је приказан у износу од 142 милиона евра.
„Ко би продао такву компанију за 750.000 евра. Ко? Нико рационалан. Ради се о махинацији да се избјегне порез на капиталну добит. Јер су остављене рупе у законима које су писали они који су данас напустили салу, а прије тога држали слово о заштити буџета. А каква је рупа у закону – ако неко прода возило или непокретност и спусти продајну цијену, овлашћени порески органи могу да уђу и контролишу, и да утврде стварну цијену. Једино та празнина постоји када се преносе удјели у провредним друштвима а управо због привилегованих компанија. И у децембру 2022. године измијенилли смо порески закон и утврдили ретроактивност као јавни интерес а такво дејство је дозвољено када је пореско право у питању, сходно пресудама Европског суда за људска права и слободе. И ту ће порески органи ући да утврде стварну тражишну вриједност. Вјеровали или не, пошто је 749 хиљада евра била стварна вриједност а он је продао за 750 хиљада, испада му порез на капиталну добит 30 еура. А када би се утврдила његова стварна вриједност имовине из финансијских извјештаја, платио би порез 12,8 милиона евра. Е то је та штета за државни буџет“, казао је Копривица.
Како је рекао, о томе треба опозиција да говори.
„А данас роне сузе над Миливојем Катнићем. Свака част, желим да се права Катнића поштују и да све прође како треба али гдје су били да му брину о људским правима када је АНБ на челу са Перуничићем уградио прислушне уређаје у Катнићев кабинет а тада је био главни специјални тужилац“, рекао је Копривица.
Представљајући предлог измјена и допуна Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, објаснио је да постоје два модела овог закона о одузимању – грађанско-правни и кривично-правни, те да је разлика у доказивању.
Истакао је да грађанско правни бољи модел, те да је крајњи циљ Владе увођење грађанско-правног јер је кривично-правни показао озбиљне недостатке.
Коментаришући одлуку партија опозиције које су напустиле сједницу, Копривица је рекао да треба да објасне неке ствари које их се тичу процеса баш у вези са законима који су данас на дневном реду у парламенту.
“Када причају о буџету и штетама које би настале, да ли су се тада старали када је госпођа Јелена Перовић себи стрпала у џеп, мимо закона преко 13.000 евра”, рекао је Копривица.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
zasto niko u parlamentu ne postavi pitanje kada ce se objaviti resultati sa popisa stanovnistva