ИН4С

ИН4С портал

Копривица: Захтјев да се српски језик уведе као службени у Црној Гори потпуно легитиман

1 min read

Момо Копривица, Фото: Демократе

Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију и функционер Демократске Црне Горе Момо Копривица казао је да је да захтјев да се српски језик уведе као службени у Црној Гори потпуно легитиман.

„То није језик којим говори само једна нација, већ и припадници осталих нација. Српски је језик оних људи који су своји на своме у Црној Гори, који су конститутивни. Али додајем да сам заступник дијалога. Питање језика као и остала питања захтијевају дијалог, а екстремисти са било које стране у Црној Гори, и суфлери споља неће бити од помоћи“, казао је Копривица, преноси портал РТЦГ.

Он је додао да не смију „понављати грешке ДПС-а а то је одсуство сензибилитета и дијалога“.

„Друштвени договор и дијалог може нас довести до рјешења која су на линији равноправности“, рекао је Копривица.

Он је казао и да су професори из Никшића и Херцег Новог били прогањани због тога што су бранили српски језик ијекавског изговора.

„Као и у Финској која има два службена језика, фински и шведски, равноправност, можемо дијалогом доћи да су службени језици код нас црногорски и српски ијекавског изговора“, навео је Копривица.

Каже да се на попису писао као Србин, али да је поразан наратив медија из региона који су, како каже, истицали да је дошло до „пораста српства“ у Црној Гори имплицирајући да су на то утицале службе.

„Такве приче о оперативном дјеловању одбацујем као поражвајуће. Црна Гора је моја матична држава, и гроб и колијевка. Немам резервну државу“, казоа је Копривица.

Поручио је да је Црна Гора грађанска држава.

Према резултатима пописа становништва одржаног у децембру прошле године, највише становника Црне Горе говори српски језиком, њих 43,18 одсто (269.307).

Слиједи црногорски језик који говори 34,52 одсто (215.299), а на трећем мјесту је босански, са 6,97 одсто (43.470), саопштено је из Управе за статистику (Монстат).

У Уставу пише да је у Црној Гори службенио црногорски језик, као и да су ћирилично и латинично писмо равноправни. У службеној употреби су и српски, босански, албански и хрватски језик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Копривица: Захтјев да се српски језик уведе као службени у Црној Гори потпуно легитиман

    1. Значи Албанцима се пита, јел тако ? Хоћеш рећи као у Северну Македонију где Албански народ чини преко 30% становништво и где је албански језик службени језик те исте државе, равноправан с македонски језик ? А чекај, каква је та логика и каква је та чудна политика да један народ има право на свој језик у СМКД, а да други народ у ЦГ, српски народ који чини 32% становништво ЦГ не дозвољава му се исто политичко право, да ли овде нисмо сведоци о прљаву усташки расистичку реторику у ЦГ.

      Српски језик ће постати службени језик, вама усташама и сателитским мањинским народима се ишта не пита, тај филм нећете икада видети.

      А ја ти сада лепо кажеш, ЦГ ће доживети кад тад де-усташизацију по истом принципу који виђано у вештачку творевену под именом „украјина“ где Руси врше потпуну деназификацију једном заувек и где се брише историјску срамоту и неправду.

  1. Никако и никад не пристати на накарадну контрукцију српски језик ијекавског изговора! Тако и тим путем смо га већ једном губили! СРПСКИ ЈЕЗИК И ТАЧКА.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *