ИН4С

ИН4С портал

Копривица: Законом о отварању тајних досијеа поништиће се страх као средство владања у Црној Гори

1 min read

Момо Копривица

Онима који су опрали руке лажним патриотизмом, правна држава мора открити отиске прстију. У Црној Гори се не може демократизовати друштво и успоставити правна држава без доношења Закона о отварању досијеа служби безбједности и Закона о поријеклу имовине, нагласио је данас мр Момо Копривица, потпредсједник Демократске Црне Горе. Он је напоменуо да тајни досијеи који су вођени о грађанима служе као средство за изнуду политичке послушности те да је доношење Закона прије свега потребно да би се поништио страх као средство владања у Црној Гори. Он је предложио оснивање независне Агенције за досијее служби безбједности којом би било омогућено да „жртве не морају ићи на ноге починиоцу приликом увида у свој досије, али и да се спријечи одвоз досијеа на ‘рециклажу’ и да се спријечи њихова продаја на ‘црном тржишту’ и уцјењивање политичара и привредника“.

Остатак саопштења мр Копривице преносимо у цјелости:

Циљ ових закона не смије бити лов на вјештице и јавно махање, већ би њихов основни циљ требало да буде скидање ореола светости са архива репресије, прогона и доушништва, као и са тајне „првог милиона“.

Већ дуго тајни досијеи који су вођени о грађанима служе као средство за изнуду политичке послушности и као монета за политичку корупцију и крајње је вријеме за радикалан раскид са том праксом.

Закон о отварању тајних досијеа служби безбједности је неопходан да би се извршио раскид са ауторитарном прошлошћу, да би се јачала демократска свијест, и очистио политички систем од купљених и закупљених политичара, али и да се поништи страх као средство владања у Црној Гори.

То би се постигло регулисањем права грађана да остваре увид у досијее које су о њима водиле службе недемократског и ауторитарног режима, затим оснивањем независне институције која би преузела све досијее од АНБ-а, као и спровођењем испитивања досијеа и података ради утврђивања да ли су лица која се налазе на јавним функцијама, или се за њих кандидују, огријешила о људска права током рада у служби или сарадње са њом, или су својим радом утицала на то да се ускрате права грађанима и наруши непристрасан однос државе према њима. Док се ова лица не одстране из државног сектора, нема слободне политичке конкуренције, све до тада грађани ће имати сумњу да приликом гласања на изборима купују „мачка у џаку“, а политичари, које службе држе у шаци преко тајних досијеа, продаваће народу „рог за свијећу“ односно своје приватно намирење „продаваће“ као борбу за заштиту државног интереса.

Према томе, неопходно је оснивање независне Агенције за досијее служби безбједности као самосталне и специјализоване установе. Она би преузела све досијее, чувала их, спроводила процедуру увида грађана у њихове досијее и вршила провјере јавних функционера и кандидата за јавне функције, као и анонимизирање извјесних личних података ради избјегавања освета и непотребних тензија између породица.

Оснивањем ове посебне институције било би омогућено да жртве не морају ићи на ноге починиоцу приликом увида у свој досије, али и да се спријечи одвоз досијеа на „рециклажу“ и да се спријечи њихова продаја на „црном тржишту“ и уцјењивање политичара и привредника. То би гарантовао састав институције сачињен од стручних, угледних и нестраначких личности који су без икаквих веза са АНБ и ранијим службама. Уз то је веома важно прописивање кривичне одговорности у вези са нарушавањем цјеловитости досијеа и података да би се избјегле злоупотребе.

Грађани морају сазнати истину о природи ауторитарног режима и о утицају механизама недемократске владавине на њихове животе. Отварање досијеа дало би доказе о томе како је актуелни режим ДПС-а, преко својих агената свађао и дијелио народ, пребројавао грађане, прогонио политичке и етничке мањине и то све док је упоредо текло удбашко предузетништво, пребацивање државних добара у приватне фондове нове буржоазије и устоличење мафије на државном двору. Само незаробљена политичка снага може се ухватити у коштац са спрегом мафије, тајкуна, тајних служби и државних функционера.

Прошлост мора бити у „надлежности“ независних институција, а не дневне политике.

Ако се отвори према својим грађанима и раскине са механизмима ауторитарне владавине и продубљивања подјела, Црна Гора ће бити држава материнске бриге, а не земља маћехинског цинизма.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy