ИН4С

ИН4С портал

Кордић: Видјећемо хоће ли ДПС бити конструктиван у деблокади Уставног суда или ће партијским опструкцијама штитити свог предсједника

Симонида Кордић

Предсједница Уставног одбора Скупштине Црне Горе, Симонида Кордић казала је синоћ гостујући на Телевизији Прва, у емисији Слободна зона са Драженом Живковићем да смо одавно изашли са терена права и ушли у сиву зону гдје се политички интереси покушавају остварити растезањем права.

„Предсједник није предложио мандатара а био је обавезан да то уради. Он се понашао као да је његово овлашћење или Уставна обавеза конститутивног карактера умјесто оног да он само он констатује мандатара. Он је предложио да се распусти Скупштина пријетећи да ће он то урадити указом. Он то не може урадити“, казала је она.

Забрињавајуће је што неке колеге тумаче Устав сепаративно, као да су то посебне јединице које не функционишу као цјелина.

„Предсједник може да донесе указ у појединим ситуацијама али то је метод ступања на снагу неке одлуке. Скупштина доноси Законе, предсједник указом потписује, али он их не доноси. Нјегова улога у доношењу закона је иста као и у констатовању мандатара. Ми смо и даље у пат позицији, неријешеној ситуацији, гдје предсједник није преузео шта је требао да предузме и сад власт функционише на леру, да би држава елементарно функционисала“, казала је она.

Кордићева тврди да се у овом тренутку ми налазимо у стању хитности и она навија за политички договор, за шта навија да је прави пут, по питању судија Уставног суда, чиме би ријешили ситуацију око избора мандатара, или да је макар уведе у правне токове.

„Ипак, ми имамо друге органе који су функционални. Можемо покренути друге поступке да испитамо правну исправност носилаца државних функија а не тиче се Уставног или противуставног дјеовања. Постоји и сфера противзаконског дјеловања. Ми можемо у оквиру Закона о Скупштии и Влади испитати и оквир предсједника државе“, подвлачи Кордић.

Коментаришући ситуацију одржавања избора без Уставног суда, иако он формално постоји, али не може да донесе одлуку, каже Кордић и додаје да улазимо у изборе без правне заштите чиме је овај процес нелегитиман.

„Ако било ко поднесе жалбу, обесмишљава читав процес. То је још једна невјероватна ситуација у којој смо се нашли из различитих разлога. Када су требали да буду одржани избори и даље је функционисао Уставни суд, међутим, избори се одлажу циљано, противуставно, управно за овај период за који се знало да ће још један судија Уставног суда отићи у пензију. Са друге стране се није чинило ништа о постизању 2/3 већине да би се та институција одблокирала“, казала је Кордићева.

Казала је и да су прије недјељу дана завршили интервјуе са свим кандидатима и створили услове да се одбор изјашњава о кандидатима како би се могао постићи 2/3 споразум и заказала одбор за наредну недјељу када би одбор требао да се изјашњава о кандидатима.

„Да би га одбор предложио Пленуму, мора имати 7 чланова који гласају. Они кандидати који добију највише гласова, а најмање 7 сваки, онда иду пред Пленум и онда се Пленум изјашњава“, казала је Кордићева и додала да је иста ситуација као и са избором Судског савјета да се иде на 3/5 подршку иако ће избори бити завршени.

Наглашава да ако постоји спремност да се изаберу макар 4 кандидата али без гласова ДПСа нема тог избора.

„Видјећемо постоји ли политичка воља да се државни органи формирају или ће бити партијске опструкције и на тај начин ће штитити њиховог предсједника“, казала је она, пренијела је Борба.

Устав, како наводи, није писан са идејом да ће га неко злоупотријебити, каже Кордић али и додаје да може врло лако да се деси да предсједник за мандатара предложи особу за коју је сигуран да сигурно неће имати подршку, а онда би Скупштина изгубила мандат.

„Ми смо просто прихватили концепт да избори не важе и да изборна воља не утиче на формирање власти. Дошли смо у ситуацију да у последње двије године нисмо имали функционалну Владу. Имали смо експертску и мањинску Владу али ни једна није имала утемељење у Парламенту. Да то тако може, не би се бирао Парламент, или би се само бирала Влада или их не би било уопште. Потпуна стабилност која је неопходна да држава функционише постиже се тако што Парламент бира Владу преко већине“, казала је она и додала да је ово на нивоу азбуке.

Међутим, наводи она, све је прихватљивије од онога што је Уставом предвиђено. Последњу ријеч морају свакако дати правосудни органи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Кордић: Видјећемо хоће ли ДПС бити конструктиван у деблокади Уставног суда или ће партијским опструкцијама штитити свог предсједника

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *