ИН4С

ИН4С портал

Корона вирус не остаје у ваздуху, на хљебу, воћу и поврћу

1 min read
Пошто ширење вируса КОВИД – 19 у Њемачкој води до одређеног нивоа неизвјесности међу грађанима, Центар за вирусологију из Бона саопштио је грађанима прве резултате истраживања овог вируса, како би могли најбоље да процјене ситуацију.

хљеб; илустрација

Пошто ширење вируса КОВИД – 19 у Њемачкој води до одређеног нивоа неизвјесности међу грађанима, Центар за вирусологију из Бона саопштио је грађанима прве резултате истраживања овог вируса, како би могли најбоље да процјене ситуацију.

Истраживањем које су спровели љекари из овог Центра открило се да корона вирус не остаје у ваздуху, значи да се не може удахнути, не остаје на воћу, поврћу, хљебу, али да је главни пут преношења инфекција капљицама. То се може догодити директним контактом са особом, а често и преко контакта рукама, тако што особе послије контакта са зараженим додирују нос, лице.

Три сата на пластици и металу

На површинама попут пластике, метала остаје најдуже три сата јер се суши, док у води остаје дуже. Како се наводи, корона вирус се дуго задржава у wc шољи, лавабоу, кухињи, односно на свим влажним површинама јер му влага продужава вијек. Оно што би грађани требало да знају је да остаје и на одјећи, али дефинитивно није забиљежен ниједан случај заразе преко одјеће, а ови стручњаци чак и искључују такву могућност. Једини доказани начин преноса је директни контакт са зараженом особом.

Маска, може и не мора

Ношење маски и рукавица је индивидуална ствар, али ни за то нема потребе, уколико се држи довољан размак и ако редовно по доласку кући перемо руке.

Истраживачи наводе да особе које пате од акутне респираторне инфекције, а морају да се крећу у јавном простору, требало би да носе маске за лице (хируршке), јер би то било корисно за смањење ризика од инфекције других људи капљицама које настају приликом кашљања или кихања, па да би се спријечило ширење заразе, овим особама се препоручује ношење маски.

Такође, савјетују да је битно да маска правилно покрије нос и грло, да када се маска “покваси” или дође до излучивања било какве течности, капљица, да се треба обавезно замијенити, а док се носи да се не треба додатно намјештати. С друге стране, наводе, нема довољно доказа да ношење маски значајно смањује ризик од инфекције здраве особе која је носи. Према Свјетској здравственој организацији, ношење маске у ситуацијама када се то не препоручује може створити лажни осјећај сигурности, што може занемарити мјере централне хигијене, као што је добра хигијена руку.

Дистанца је важна

Као и код грипа и других акутних респираторних инфекција, наводе стручњаци, треба држати дистанцу око један до два метра од других људи код којих препознајете да имају симптоме кијавице или кашља, као и да су ове мјере препоручљиве свуда и у било које вријеме.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *