Корону гледали као дар са неба, ипак пореметила је режим: На крилима литија опозиција побјеђује, Ђукановић губи власт!
1 min readКада су због епидемиолошке ситуације прекинуте литије у Црној Гори, неки званичници у Подгорици су то доживели као дар с неба, да би се сада испоставило да је ковид пех и за саму власт, објашњава за Спутњик историчар др Александар Раковић са Института за новију историју.
На предстојећим црногорским парламентарним изборима кључно је да се одбрани изборна воља грађана, имајући у виду искуства из претходних изборних циклуса, као и то да околности не иду наруку актуелној власти којој је сад и корона помрсила конце.
Наиме, дијаспора из Европе, како истиче Раковић, неће моћи сада да дође на гласање јер би по повратку у своје земље људи морали да иду у карантин. Неће моћи да дођу ни они из САД јер је луксембуршка компанија која је требало да покрене чартер летове из САД у Црну Гору то пролонгирала до октобра.
Корона помрсила конце власти
„Дијаспора је била значајан ресурс који је досад доносио гласове ДПС-у. Сада тога неће бити“, истиче Раковић.
Он примећује да је власт такође јако узрујана због формирања национално оријентисане коалиције „За будућност Црне Горе”, коју чине ДФ, СНП, Народни покрет и Права Црна Гора. У том блоку је, оцењује историчар, створен консензус око стављања народних интереса на прво место и одабран прави човек, професор Машинског факултета у Подгорици др Здравко Кривокапић, ког је предложио бизнисмен Дака Давидовић а остали то прихватили раширених руку.
„Та листа је у поређењу са ДПС-ом апсолутно доминантна. Треба ипак имати и вештине да се спречи крађа избора. Та крађа се најчешће спроводила од Улциња до Рожаја, и зато управо у том појасу опозиција мора да оствари јаку контролу избора“, саветује Раковић.
Професор Факултета политичких наука др Часлав Копривица додаје да је важно да опозиција зна с ким има посла.
„Немамо посла само са Милом Ђукановићем. Западу свашта може пасти на памет уколико процени да му је то у интересу и да може проћи некажњено из те ситуације”, упозорава Копривица.
НАТО се неће мијешати
Он напомиње да НАТО структурама није свеједно ко ће доћи на власт, док Раковић сматра да у Алијанси не постоји консензус око питања избора у Црној Гори и да се зато неће мешати. Тим пре јер, како додаје, избори ништа не могу да промене у погледу НАТО чланства Црне Горе, јер је приступни уговор обавезујући 20 година.
Међутим, обојица саговорника се слажу да је од евентуалног мешања споља већа опасност бескрупулозност власти, која је показала на шта је све спремна хапсећи свештенике, па и епископа будимљанско-никшићког Јоаникија.
„Једна од могућности је да председник Мило Ђукановић покуша да прекине изборни процес 30. августа неким инцидентима, друга могућност је да покушају да украду приликом бројања, трећа могућност је да изазову неки озбиљан инцидент до избора и да онда прогласе ванредну ситуацију и суспендују изборни процес”, упозорава Копривица.
СПЦ постала изборно питање
На питање како је СПЦ постала изборно питање у Црној Гори, Александар Раковић каже да је ДПС убацио црквено питање поводом Закона о слободи вероисповести и да се то сад не може развезати.
Саговорници Спутњика, међутим, одбацују спекулације присутне у делу црногорске јавности да је СПЦ продужена рука Београда и да се Србија меша у унутрашње ствари Црне Горе.
„У неким медијима појавила се информација да се амбасадор Владимир Божовић мешао у прављење заједничке опозиционе листе. Могу да кажем да он није имамо никакву улогу у томе. С друге стране, не може се очекивати да српски народ у Србији и Републици Српској не стане на страну Срба у Црној Гори“, наводи Раковић.
Москву и Београд, надовезује се Копривица, стално прозивају да су укључене у неке закулисне радње а онда су нас довели у ситуацију да будемо у пасивној улози и да гледамо како Ђукановић и његови НАТО партнери тамо раде свашта а да ми не можемо да реагујемо.
„То се не би смело десити и не би се смело дозволити да се поново покраду избори. Тиме би био сломљен и покрет за литије са далекосежним последицама. Без обзира што имамо сложену ситуацију са КиМ, па и са короном, званични Београд треба да покаже највиши степен будности и не допусти да наш народ буде намагарчен и враћен да поново буду грађани другог реда. Победа на моралном плану коју су донеле литије треба да буде и политички капитализована”, поручује професор Копривица.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jedino srbija moze spasiti crnu goru od duznickog ropstva prema kini zato glasajmo za one stranke koje zagovaraju obnovu najdubljih prijateljskih odnosa sa srbijom.
У се и у своје кљусе. Драги пријатељ ЦГ,господин Раковић, је рекао каква би требала да буде реакција Србије према Србима у ЦГ. Но, од тога нема ништа. Вучић и Мило имају истог шефа. Само могу да нам ударају клинове у точкове.
Но, уз помоћ Бога- све ће доћи на своје. Срећно.
Izlazimo iz Nato-a odma posle pobjede.
Treba organizovat velike proteste u to ime!
Niko nas ne moze obavezat na 20 godina!!!
Ne siri lazna nadanja jer je jasno da ni teoretski nije moguce da se raskine ugovor sa Nato u sljedecih 20 godina i nikakvi nemiri i demonstracije naroda ne uticu na to. Ili si neupucen u to ili si bot koji namjerno ovdje provocira.
Virus vecina nas bi to zeljela ali znamo da je nemoguce
SLOGA BIĆE PORAZ VRAGU !!!!
Све је тачно.Са ДФ-ом до побједе.
Звуци буке и бијеса
Звуци буке и бијеса
Бујица усупрот Богу
У славу новца и меса
Црна рупа иште дрогу
Хучи зла локомотива
Развлачи зло по свијету
А сјећања још су жива
На ову бившу планету
На људе који су људи
На жене које су жене
На јутро које нас буди
На наше слободне гене
Испране ваше су главе
Стерилне сањате снове
И чекате да вам јаве
Гдје вас то вођа сад зове
Глођете кад баце кости
Гризете све око себе
У својој кући сте гости
Икона плаче због тебе
Момчило