Корупција преовладава у многим областима, укључујући државне структуре
Црна Гора остаје умјерено спремна за примјену правних тековина ЕУ и европских стандарда у области правосуђа и основних права, али је у цјелини остварила ограничен напредак, наводи се у Извјештају ЕК у који је РТЦГ имала увид. У документу се наводи да није постигнут напредак у реформи правосуђа, најизазовнијој области владавине права.
Истиче се да је правосудни систем наставио да се суочава са дубоком институционалном кризом, што је резултирало слабим руководством и управљањем, недостатком стратешке визије и лошим планирањем, што утиче на способност земље да испуни правду.
С друге стране, Црна Гора наставља да испуњава обавезе о основним правима према међународним инструментима и законодавству о људским правима. Закон о Судском савјету и судијама и Закон о државном тужилаштву остаје да се измијени у складу са правном тековином ЕУ и европским стандардима.
У извјештају који ће званично бити представљен сјутра наводи се да потпуна и ефикасна заштита новинара и других медијских радника наставља да се побољшава, али опипљиви резултати у старим случајевима напада тек треба да се постигну.
У борби против корупције Црна Гора је постигла ограничени напредак, оцјењује се у извјештају.
„Корупција, укључујући корупцију на високом нивоу, остаје питање које изазива забринутост и преовладава у многим областима, укључујући и државне структуре. Црна Гора није у довољној мјери унаприједила свој законодавни и стратешки оквир за превенцију и борбу против корупције у складу са правним тековинама ЕУ, европским и међународним стандардима. Под истрагом је неколико истакнутих случајева корупције. Црна Гора тек треба да покаже строг и недвосмислен одговор правосуђа” наводи се у извјештају.
Постигнут је ограничен напредак у спречавању корупције.
“Резултати Агенције за борбу против корупције су квантитативно побољшани. Међутим, треба даље осигурати његову независност, одговорност, непристрасност и проактивност.
Што се тиче борбе против организованог криминала и корупције на високом нивоу, Специјално тужилаштво је поступило са опрезом у покретању неколико истрага високог профила, које изгледа указују на дубоку инфилтрацију корупције и организованог криминала у државне структуре, укључујучи и највиши ниво правосуђа и органа за спровођење закона, наводи се у документу,
“Правосудни систем Црне Горе треба да покаже снажан, строг, кохерентан и недвосмислен одговор. Црна Гора мора додатно побољшати резултате истрага, кривичног гоњења, правоснажних пресуда и конфискације имовине у борби против организованог криминала и корупције на високом нивоу”, истиче се у извјештају.
Црна Гора остварила ограничен напредак у економији
„Што се тиче економских критеријума, Црна Гора је остварила ограничен напредак и умјерено је припремљена за развој функционалне тржишне економије“, наводи се у извјештају ЕК.
Како се истиче, економска експанзија се наставила снажним темпом у 2022. години, подржана приватном потрошњом и снажним растом туризма.
Наглашава се да је “експанзивна фискална политика подстакла домаћу тражњу и допринијела веома високом расту нето плата.
Буџетски дефицит се, како се додаје, значајно повећао и није развијен свеобухватан средњорочни план консолидације за рјешавање растућих фискалних изазова.
“Ситуација на тржишту рада се побољшала, али и даље постоје структурни проблеми, укључујући велике регионалне разлике и родне разлике, неформалност и високу стопу младих и дуготрајну незапосленост”, наводи се у документу
Банкарски сектор је остао добро капитализован и ликвидан.
“Број нових предузећа се повећао, али су напори да се побољша пословно окружење и управљање државним предузећима успорени због политичке неизвијесности”, истиче се у дијелу који се односи на економију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: