Коса расте – да ли то значи да је жива?
1 min readКоса је често персонификована. Говоримо о њој, те како је лепа, те како је блистава, заносна, покретљива… Није ни чудо што причамо о њој као о живом бићу јер је тако и третирамо. Коса је упечатљив део тела, важна је за самопоуздање и лепоту. Не можемо а да не признамо како нам је битнија него што можемо да освестимо у сваком тренутку.
Она је помало и жива јер се, као и наши други делови тела, мења како време пролази. Њено мењање уочавамо брже него остале ствари, готово на свака два-три месеца смо свесни да је порасла. И брже, увек када морамо на шишање.
Проблем настаје онога тренутка када се нешто догоди са косом и када њен раст посустане. А дешавају се, више него често, такви периоди. Зато је важно да предузмемо све, како би овај наш „живи део тела”, био здрав и изгледао неговано.
Жене су спремне и на најбизарније методе улепшавања, али уз наше савете, неће бити потребе за тим. Важно је само да имате рутину која одговара вашем типу косе. Ево неких цака које ће вашу косу учинити живахнијом него икада.
Коса не воли пречесто прање
Једна од грешака које сви ми правимо је то да косу перемо стално. Кад год приметимо да се мало замастила, чак и свакодневно, ако треба. Иако је и „што дуже не переш косу, то ће ти она бити мање масна” мит, никако не значи да треба косу прати свакога дана.
Коса има свој сопствени микробиом коже главе, односно, скуп гљивица и бактерија које су ту са разлогом – опет доказ да је и те како жива. Када се наруши њихов поредак, онда коса почиње да бива оштећена. Не само визуелно, у смислу крзања, већ у смислу престанка раста.
Онда када се раст косе на овај или онај начин наруши, веома се тешко поново успоставља равнотежа, нарочито ако се особа налази у неким познијим годинама. Избегните често прање и избегли сте велики део проблема са косом.
Попишите дане у недељи када би требало прати косу. Одступите од тога само ако се појави нека изузетна ситуација и трудите се да их буде што мање.
Препарати за косу који су пажљиво одабрани
Већ смо поменули прање, па не можемо а да се не дотакнемо препарата, који су више него неопходни да би коса била здрава и изгледала добро.
На првом месту је ту шампон. Од њега јако много зависи и да ли смете често да перете косу и како ће коса изгледати. Квалитетан, а надасве природан шампон, без хемикалија и штетних састојака, пара је вредан и зато је неопходно да се пажљиво одабере.
Балзам за косу је такође незаобилазан. Њега треба наносити при сваком прању јер омекшава косу и олакшава њено рашчешљавање. Тако се избегава кидање по дужини, али и кидање косе из корена које може успорити или пореметити раст. Балзам, регенератор или маска, стварно је важно да се неки овакав производ има у купатилу.
Уље за крајеве или силиконске капи су такође муст хаве производи за негу. Ми косу малтретирамо сушењем и разним загревањима. Зато се она често крза и ломи. Овакви производи су ту да учине косу отпорнијом на све промене. Тако ће она бити јача и здравија.
Паковање за косу је још једна од важнијих ставки, јер повремено треба направити мало јачи третман својој коси, који ће јој помоћи да буде здравија и снажнија. Паковања имају већу концентрацију активних састојака, зато се стављају повремено на косу, јача су.
И знате шта, када су у питању производи за косу без којих се не може, списак је некад и подугачак, али ово су неке неопходности које ће помоћи да коса несметано расте и буде здрава дуго времена. Ово је једна од важнијих ставки на путу ка здравој коси.
Чешљање косе
Мала се пажња посвећује чешљању косе, а оно и те како утиче на добро здравље и на мање опадање. Веома је важно када се чешљате, како се чешљате и чиме то чините. Понекад нисмо ни свесни тога да грешимо, али се грешке дају исправити.
Чешљати се никако не треба када је коса мокра. Тада се догађа најозбиљније чупање, јер је мокра коса веома умршена од процеса шампонирања. Потребно је косу лепо исфротирати, па онда просушити феном. Тек када је коса готово сува, онда може лаганим покретима да се чешља.
Косу чешљамо ујутру, када кренемо од куће, али то треба радити пред спавање. Она се преко ноћи додатно мрси, па је важно да легнемо очешљани, косе свезане у ниски и нестегнути реп. На тај начин помажете коси да расте здраво.
Чешљање не сме бити агресивно ни у ком случају. То треба треба нежно, покретима од средине на доле. Када се тај део косе очешља, онда се може прећи и на врх главе, па прочешљати цела коса.
Није свеједно ни од ког су материјала чешљеви које користимо. Пластични чешљеви и четке умеју изазивати електрицитет и пуцање косе, што лоше утиче на њен квалитет. Један од најбољих материјала од ког може бити направљен чешаљ је дрво. То је материјал који не оштећује косу и веома је погодан за косу.
Што мање апарата који загревају
Ни једно живо биће, па ни наша коса, не воли да га неко испече на температури близу 200 степени. Шалу на страну, иако је повремено неминовност да се коса некако стилизује апаратима, то не би требало да буде свакога дана.
Апарати првенствено загревају косу, али је и пеку. Када се ова радња понавља, коса се тањи и онда трајно оштећује тако што пуца, такорећи круни се. То утиче на њену густину. Важно је да косу пре било каквог загревања испрскамо неким средством које ће спречити да коса гори. Постоје разни спрејеви за заштиту од загревања.
Постоје спрејеви за косу који су добри и после увијања и пеглања, као прва помоћ. Ови први су важнији, али и ове друге не треба занемаривати.
Фен је један од апарата које, такорећи, не можемо избећи, а такође може бити у неку руку напоран и поприлично врео за наше осетљиве власи. Препорука је да барем два пута месечно пустимо косу да се природно осуши, како би се мало „одморила” од силних загревања. Знамо да је ово тешко спровести у дело, нарочито зими, али није неизводљиво. Узмите у обзир колико би добро то утицало на косу.
Живот косе
Просечно нам у току дана отпадне између 150 и 200 власи, што приликом чешљања, што а да и не приметимо. То може звучати много, а у ствари је прихватљива цифра, која нам не указује ни на какву патологију.
Тек када приметимо да је испало више од 300 власи дневно, онда ствари почињу бити алармантне. Не можемо ми то знати сигурно, али када приметимо ипак мало више длака у сливнику, на чешљу или јастуку, и то у периоду од барем месец дана у континуитету. Тада треба да се забринемо.
На нормалан и складан живот косе, поред неге и третирања, утиче у многоме и целокупан начин живота. Исхрана је важна, али и добро здравље, однос хормона у телу је можда и од круцијалног значаја. Ниво стреса утиче на целокупно здравље, па и на здравље косе.
Ништа не помаже ако се ви опремите најбољим препаратима, ако из унутрашњости тела нешто шаље лоше сигнале, који ометају рад ћелија. Различите су и животне околности кроз које свако од нас пролази, тако да се дешавају разни дисбаланси, барем када је женски живот у питању. Код мушкараца је генетика важна, па лоша генетика може да упропасти и највећи труд.
Било како било, не можемо да не признамо да је још од античких времена коса извор снаге. Трудите се да сакупљате ту „снагу” јер ће вам она послати поруку ако нешто у вашем организму није како треба, никако другачије до својим слабијим растом и опадањем.
Извор: Кафенисање.рс
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: