Космос није граница: Русија пројектује међупланетарну станицу на Венери
1 min readСавезна агенција научних организација Русије (ФАНО) и Институт за космичка истраживања Руске академије наука развијају свеобухватан програм за лансирање међупланетарне станице на Венери, преноси портал Глас Москве.
Прва конференција, којој су присуствовали сви учесници програма „Венера-Д“, већ је одржана. Одлучено је да ће програмом руководити Институт за космичка истраживања РАН.
Временски оквир у којем ће се реализовати овај пројектар још увек није одређен.
„Рад на програму је у својој почетној фази. Временски оквир ћемо моћи да одредимо тек након што званични документи буду усвојени. Он мора претходно проћи кроз широк дијапазон научних дебата од стране водећих научника и огранизација. О специфичним задацима ће се моћи разговарати тек након тога,“ наводи се у саопштењу.
Нешто раније, истраживач при Институту за космичка истраживања Људмила Засова казала да ће се „Венера Д“ састојати од орбитера и модула који ће нон-стоп емитовати податке. Орбитер ће бити опреративан наредне три године. Модул који ће се спустити на површину Венере моћи ће се одржати само два сата, али је, према наводима Засове, то довољно времена за обављање основних истраживања.
„Венеру називају Земљиним близанцем, али је њена клима много другачије од оне на Земљи. За нас је Венера природна лабораторија за проучавање ефекта стаклене баште,“ казала је Засова.
Она наводи да би пројекат могао бити извршен 2026-27. године. У пројекту ће бити кориштена ракета Ангара А5.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: