ИН4С

ИН4С портал

„Косовка девојка“ од јуче у Скупштини града Београда: То је српска „Мона Лиза“

Замјеник градоначелника Горан Весић рекао је за ТВ Прва да је "Косовка девојка" за Србе оно што је слика "Мона Лиза" за Европљане

Косовка дјевојка

Слику Уроша Предића „Косовка девојка“ од данас грађани Србије могу видјети у простору Скупштине града Београда. Слика, власништво Музеја града Београда, грађанима ће викендом бити доступна од 10 до 16 сати, док ће радним данима то бити од 17 до 19 сати, јављају Новости.

Посјетиоци ће „Косовку девојку“, која је део колекције градског музеја од 1940. године, моћи да виде у групама уз пратњу кустоса.

Замјеник градоначелника Горан Весић је најавио да ће дио простора Скупштине Београда наставити да се користи као изложбени простор за излагање националног блага. Додао је да Београд завршава пројекат за реконструкцију бивше зграде Војне академије на углу улица Ресавске и Немањине где ће бити нови Музеј града Београда, преносе Новости.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “„Косовка девојка“ од јуче у Скупштини града Београда: То је српска „Мона Лиза“

  1. А шта каже Српска википедија:
    Фердо Кикерец је први насликао 1879. г. Косовку девојку, под француским утицајем, где су тада биле у моди историјске теме – због подизања патриотског духа. [2] Њега је 40 година касније копирао Урош Предић насликавши 1919. године познату слику Косовке девојке.

    Иван Мештровић створио је 1909. године мермерни рељеф, као део вајарске декорације за Видовдански храм, који је требало да буде подигнут на Косову. Скулптура се одликује чврстим и стабилним облицима, који делују монументално, јасно асоцирајући на метопе, односно рељефима украшена поља на античким храмовима. Мештровићева „Косовка девојка” приказује девојку и јунака, који као у неком трансу посматрају место најтежег окршаја и илуструје десет стихова Орловића Павла[3] из истоимене народне песме.

    2
    1
  2. на обе слике су приказане српкиње које видају српске јунаке. после две битке које су водили срби. тако да ми није јасно о каквој то фалсификованој српској историји говорите.

    5
    2
    1. Taj srbin je falsifikovao djelo službenog slikara crnogorskog dvora.
      U najboljoj tradiciji Resavske prepisivačke škole, taj srbin je na svojoj slici, koju je uradio 30 god poslije crnogorskog originala, zadržao indentičnu kompoziciju, položaj i radnju aktera, znamenja i predmete… pa je sestru Crnogorku prefarbao u neku drugu osobu sa drugačijim znamenjima a istim stavom kao i ranjenika, koji je kod Kikerca u tradicionalno crnogorskoj nošnji, pitora u drugo, nama u CG neprepoznatljivo ruho.
      Taj srbin je tradicionalni crnogorski krstaš barjak jasno prikazan na platnu Kikereca, pretvorio u štit sa jasno nacrtanim crnim dvoglavim orlom koji mogu samo vezati za eventualni Bavarski amblem tj steg.
      To čitam na način da je i tako domislio svoju „istoriju“ koju nema i krade je od drugih.
      Poštovanje…

      2
      2
      1. кикерец је хрватски сликар. сама слика настала је у загребу. зна се чак и који су загрепчани били модели за ликове. претпоставка је да је пејзаш настао на основу илистрације из српског календара орао. сам мотив девојке и рањеног витеза кикерец је, будући да је пореклом француз. преузео из слике битка код марињана коју је насликао фрагонар. на кикерецовој слици нема никакве заставе. слика косовка девојка је била предмет проучавања многих историчара уметности а ваши подаци потичу са сајта скала радија.

        3
        1
      2. Kosljun ustaso, procitaj istorije umjetnosti i literaturu beogradske likovne akademije, ili wikipedija.rs i vidjeces da se nigdje ne prikriva cinjenica da je Predicu bio predlozak slika slikara kikereca, no se naprotiv to naglasava, a sto u istoriji slikarstva bilo uobicajeno da jednu temu razradjuje vise slikara.Isto vazi i za vajare jos od kopiranja Rimljana statua Starih Grka, a kasnije i renesansnih vajara. Uostalom, dvorski slikar kralja Nikole je isto naslikao Srbina i Srpkinju kao i Predic, tako da se ti ustaso nemas sto mjesati u nasa posla i nasu istoriju.

  3. фердо кикерец је хрватски сликар. а то да се разни сликари баве истом темом није ништа ново у исрторији уметности. није необично ни да једна слика инспирише другу и да се мотив понавља. постаје познато дело оног сликара који је боље урадио посао. поређење две слике јасно говори да је предић боље то урадио.

    3
    2
    1. мотив како девојка поји рањеног борца је мотив детаљно описан у српској народној песми Косовка Девојка, а која је старија од Кикреца бар 300г.
      у суштини крађе нема, осим ако није потпуни фалисификат са све поптисом оригиналног уметника, свако има право да се изрази на свој начин

      1
      1
  4. Platno slikara Ferda Kikereca, crnogorskog knjaževskog slikara, urađeno 1876. godine na kojoj se vidi jasno crnogorska sestra koja se stara o ranjenom Crnogorcu u bitci na Vučjem dolu, Uroš Predić je falsifikovao i uradio svoju verziju tog djela, tkz Kosovku đevojku, punih 30 godina poslije slike Freda Kikereca. Jasno je da je slika o crnogorskoj sestri koja vida rane na ratištu nastala u Crnoj Gori i da je prva dospjela na platno.
    Predićevo djelo je falsifikat. Na takvim stubovima počiva srpska istorija.

    2
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy