ИН4С

ИН4С портал

„Коштана“ са севера Бачке

emina elor

Односи већине према мањини и дискриминација, али не само национална или верска, већ општа, основна је тема представе „Коштана“ – рађене по тексту Боре Станковића под редитељском палицом Андраша Урбана. Премијера је вечерас (19.30) у Суботичком народном позоришту.

Није то прича само о Ромима, већ о дискриминацији уопште, о односима већине и мањине, али без националних предзнака. Могао би то бити и положај уметника у друштву или спознаја како се део друштва понаша када се вредносни систем жртвује из сопствених пожуда. Једном речју, наша представа се бави нетрпељивошћу, осећањем када се људи нађу у ситуацији која им не одговара, па или уништавају или све дубље тону у стање за које ми можемо повремено и с поносом да кажемо да је то наш балкански дух, али и самоуништитељски порив у нама – каже Урбан, и поручује да је у том смислу Коштана и више него актуелна данас.

Према његовим речима, то јесте прича о Коштани, о страдању једне жене уметнице која пева и својим радом изазива нетрпељивост друштва.
Део тог друштва креће да то понашање регулише, односно уништи. То страдање је основна нит ове представе – објашњава Урбан.

Избегнуто је, каже редитељ, препричавање аутентичног комада.

  • Драмска структура је остала недирнута, направљене су неке интервенције које представу чине савременијом. Главна глумица Емина Елор кроз песме ствара лик. Било је важно да направимо представу с пуно песама, да сонговима градимо балкански амбијент – каже редитељ.

Он објашњава и да се у представи говори тачним врањанским акцентом, те да је 99 одсто онога што глумци говоре текст Боре Станковића.

Улога Коштане припала је Емини Елор, која каже да се од почетка бојала улоге иако се пријавила на аудицију.

  • Никада нисам пожелела да играм Коштану. На аудицију су ме довеле неке животне околности, тако да нисам дошла с посебним идејама о Коштани. Важно ми је било да нађем одговор на питање како је бити Коштана? Не одиграти је, већ бити она. Надам се да смо ипак нешто дали од те Коштане, жене која оставља без даха – објашњава Емина Елор.

Оригинална музика

  • Представа траје сат и двадесет минута, а од тога је 50 минута живе музике. Ирена Поповић је направила оригиналну музику за представу користећи текстове из драме и из народних песама, али музика је у свим моментима оригинална и писана само за ову прилику – поручује Андраш Урбан. Он је улоге доделио: Емини Елор, Марку Макивићу, Снежани Јаксић, Љубиши Ристовићу, Сузани Вуковић, Срђану Секулићу, Јелени Михајловић…
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *