Ковач потписује уговор о градњи Палате правде
1 min readКанцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) помагаће Црној Гори у реформи правосуђа, у дијелу унапређења информационог система и “изградњу комплекса правосуђа” у Подгорици.
То произилази из Меморандума на који је Влада јуче дала сагласност на електронској сједници, како би министар правде Марко Ковач са УНОПС потписао тај документ. То је предвиђено за данас, чиме меморандум почиње да важи, пишу Вијести.
На основу тог документа радиће се предлози пројеката преко којих би се обезбиједио новац из фондова Европске Уније за унапређење информационог система и стварање услова за ефикаснији рад правосуђа, сазнају незванично “Вијести”.
Комплекс правосуђа у Подгорици је у ствари дуго најављивана и очекивана палата правде у коју ће бити смјештени сви судови и тужилаштва у Главном граду, сазнају “Вијести”.
У документу, који је објављен, наводи се да је стратешко опредјељење Владе и ресорног Министарства између осталог унапређење информационо-комуникационе инфраструктуре и информационих система у правосуђу Црне Горе.
“Такође, ова стратешка опредјељења укључују и изградњу Комплекса правосуђа у главном граду Црне Горе”, наводи се.
УНОПС је, како се објашњава, помоћни орган Уједињених нација, који је Генерална скупштина основала у септембру 1994. године, са циљем да буде централни ресурс УН-а у области набавки, управљања уговорима и другим активностима за развој капацитета.
“Ова институција кроз свој стратешки оквир за период 2022-2025. године нарочито наглашава преданост проширењу имплементационих капацитета земаља у развоју. Сврха овог Меморандума је промовисање сарадње и најбољих пракси у областима везаним за унапређење и јачање правосудног система у безбједносном и инфраструктурном смислу, укључујући изградњу Комплекса правосуђа у Подгорици и модернизацију информационо-комуникационе инфраструктуре и пратећих система”, пише у информацији Владе.
Меморандумом је предвиђено да Министарство правде и Канцеларија УН сарађују на “анализи могућности финансирања и увођења оптималног модела имплементације у наведеним областима”.
“На тај начин, задатак УНОПС-а је да пружи експертску, техничку и другу подршку у овим областима, док је на Министарству правде да обезбиједи сарадњу са релевантним националним и локалним партнерима и корисницима”, објашњава се.
“Вијестима” је неформално речено да правосудни информациони систем отежано функционише од сајбер напада, јер је повезан са системом Министарства правде – који је између осталог био мета.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: