Ковачевић на трећој седници Одбора за дијаспору и Србе у региону: Када Срби сарађују са Србима, онда долазе и резултати
1 min readНа седници која је одржана 13. децембра 2022. године, чланови Одбора за дијаспору и Србе у региону разговарали су о положају и перспективи Срба у Црној Гори.
На почетку се обратила председница Одбора Милица Ђурђевић Стаменковски, пожелевши добродошлицу гостима, истакавши да је ово за њу велики дан, због чињенице да се по први пут у Дому Народне скупштине окупила већина Срба председника општина и председника скупштина општина из Црне Горе.
Учешће на седници узео је и Марко Ковачевић, председник Општине Никшић, који јсе захвалио што има прилику да размени мишљење о важним питањима по српски народ.
„Оно што сам дужан да кажем на самом почетку јесте да би делегација, да је ова сједница одржана мало касније, вјероватно била и много већа јер су у току формирања власти у многим локалним самоуправама у Црној Гори гдје српски политичари треба да заузму позиције предсједника скупштина општина или предсједника општина у Црној Гори, рекао је Ковачевић.
Његово обраћање преносимо у целости:
„Тако да у неком будућем периоду, ми ћемо наравно опет долазити овдје, и бићемо много бројнији него што смо сада, а као што видите ни сада нас није мало. Издржали смо један буран период када говоримо о претходне, поготово двије деценије, јер ми долазимо из народа који није пристао да нестане у Црној Гори. Нисмо пристали на један пројекат који је предвиђао да нас тамо нема, да ми тамо не постојимо. Изборили смо се са многим тешким стварима а она ствар која је најтежа у свему томе била, тежа и од немаштине и од дискриминације и свега што нам се дешавало јесте тај осјећај кривице који се наметао ако ми Срби из Црне Горе комуницирамо са Србијом и са Србима у Србији.
Сваки вид комуникације, најнормалнији, онај најприроднији вид комуникације, проглашаван је за јерес, проглашаван је за издају, а за то се користио сентимент који ми Срби из Црне Горе имамо према ономе што је велика, величанствена историја књазевине и краљевине Црне Горе која је била. Дошао је моменат када смо схватили да данашња Црна Гора није та држава за коју смо ми сентиментално везани, већ нека друга држава, а да већину оних елемената који су нама били значајни из те наше прошлости, данас уствари има држава у којој се сада налазимо, а то је Србија.
И то је било велико откровење за нас. Колективно говорим, било је појединаца који су тога увијек били свјесни и почели смо мало паметније и боље да дјелујемо. Разбили смо блокаде у комуникацији које имамо међу собом, престали смо да осјећамо тај наметнути осјећај кривице са стране и када Срби разговарају, када Срби сарађују са Србима, онда долазе и резултати. Наравно, не угрожавајући никакав правни међународно правни поредак, поштујући све принципе и државе у региону, али поштујући и сами себе. И зато смо ми данас на овим позицијама на којима јесмо и имамо прилику да помогнемо и нашем народу у Црној Гори али да покажемо и другим народима и грађанима који живе са српским народом у Црној Гори да ми нашим дјеловањем можемо да помогнемо и нама самима али и њима.
И мислим да смо у овом периоду, од протекле двије године колико имамо прилику да вршимо неке функције у Црној Гори, још увијек не оне најзначајније, али надам се да ће ускоро доћи и тај моменат да смо имали прилику да покажемо да заиста мођемо да дјелујемо у користи читаве заједнице, и да су наши суградјани других нација и вјера, видјели да онда када је Србима добро, да онда може и њима да буде још боље. Посебно, ево ја ћу навести примјер Никшића из кога долазим и који представљам. Ми смо први, да кажем, разбили те табуе о сарадњи са званичном државом Србијом. Имали смо, дакле, једну помоћ у реализацији бројних пројеката од 2 милиона евра од града Београда на иницијативу предсједника Србије, господина Александра Вучића, гдје смо реализовали бројне инфраструктурне пројекте који су били од користи не само грађанима који су српске националности већ свим грађанима. Скоро смо финансирали, односно дали средства од тог новца за реконструкцију једне фискултурне сале у основној школи у Никшићкој Жупи гдје не иду само дјеца која су српске националности већ и сва остала дјеца.
Такође, када говоримо о ономе што је за нас важно, и ми смо учествовали у финансирању љетње школе српског језика у Никшићу јер посебно је било битно да се то деси у Никшићу јер сви знамо за случај никшићких професора, професора никшићке гимназије који су платили цијену тога што се нису хтјели одрећи српског језика онда када је идеолошки пројекат ДПС-а отпочињао свој галоп у Црној Гори. Такође, што се тиче тог економског дијела и бољитка за наше градјане, који нису само Срби, опет то напомињем, ових дана смо успјели, ми који смо на челу општине Никшић, а долазимо из српског народа, заједно са менаџментом Електропривреде у Црној Гори, који такође предводе људи који долазе из спрских политичких организација, да вратимо Жељезару из једне пропале приватизације у руке наше ЕПЦГ, у руке наше државе и да сачувамо 229 радних мјеста радних мјеста у Нишкићу.
Дакле, 229 људи који нису само Срби је требало да остане без посла, а захваљујући нама који долазимо из редова српског народа а вршимо одговорне функције у граду и у Црној Гори, они нису остали без посла. Дакле, свако може да има бољитак од тога када ми имамо у нашем друштву оно мјесто које нам припада. И ево могу да кажем да је погодан моменат за одржавање ове сједнице управо због тога што је јуче у скупштини Црне Горе донешен Закон о попису становиниства у Црној Гори тако да ће се он дефинитивно десити наредне године.
И ми не тражимо никакав повлашћен положај за наш народ нити желимо, што је господин Вујан рекао, да на било кога вршимо притисак да буде оно што он не жели да буде. Све што нама треба јесте атмосфера у којој грађани могу слободно да се изјасне и ми не сумњамо да ће онда ствари бити онакве какве треба да буду. Нама не треба број Срба који је лажан, нама треба прави број Срба. До сада није било слободно изјашњавање. Оно је ишло противно српском народу и стварном броју Срба који у Црној Гори живи. Очекујемо да следеће године добијемо праву слику. То ће бити много боље стање него што је било на претходном попису 2011. године. Знамо да су структуре које су претходно вршиле власт пројектовале да Срба буде много мање на попису који је требао 2021. године да се деси и могу да кажем да ми заиста јесмо поноси на то што знамо да то неће бити тако него супротно. У свему томе је важна и увијек ће бити важна наша комуникација са Србијом као матицом свих Срба, као једином државом на свијету која нама признаје због тога што смо Срби да је она наша држава. Ни једна друга држава на свијету то није урадила нити предвидјела својим Уставом. Ми сваку другу државу поштујемо али морамо да поштујемо и то што је Србија нама рекла и што можемо на Србију да се ослонимо, и да радимо на томе да имамо низ ових свијетлих примјера како онда када ми сарађујемо са нашом матицом може свима да нам буде боље, И матици, и нама који живимо у другим државама и људима који заједно са нама тамо живе.
И то је суштина цитаве прице јер ми не желимо да живимо поред некога него желимо да живимо са нашим суграђанима И желимо, не само нама да буде боље, да будемо себични, већ да буде боље и свима који заједно са нама живе и који хоће заједно са нама да живе. И зато сада пролазимо кроз један јако тежак период у ком због тога што смо ми на власти у овим општинама и што имамо прилику коначно да заузмемо оно мјесто које српском народу у Црној Гори припада, што је та мржња која постоји и која је негдје се накалемила у овом периоду претходне власти, сада мало оштрија, јаснија, са пуно више исказане емоције и страсти која не слути на добро. Али ми смо ту да издржимо и то, као што смо издржали ово 30 година репресије, и да на крају дођемо до ове ситуације у којој ће нам заиста свима бити боље, у којој ћемо кроз сарадњу са нашом матицом учинити да буде боље Србији, да буде боље Црној Гори. Тако да, мислим да нас заиста чека једна свијетла будућност. Желим ево, да искористим прилику, и да пружим подршку и нашем народу на Косову и Метохији и руководству државе Србије у овој тешкој ситуацији у којој се боре са овим моментом који је настао да то све изађе на добро. Србија је показала да је одговорна према државама у региону, да жели дијалог и да кроз дијалог решаве проблеме. У том смислу, држава Србија има нашу пуну подршку као представника Срба из Црне Горе и увијек ће то тако бити. И заиста да похвалим примјер овог одбора који, ето, показује да имамо оне теме које су изнад неких дневнополитичких и сваких других тема и интереса који у сваком друштву постоје, али да око оних основних ствари сви заједно можемо да се сложимо и можемо заједно да радимо на њима. Заједно заиста можемо да урадимо много тога. И за крај ћу још једном захвалити на позиву да учествујемо на овој сједници и да заједно продискутујемо и поразговарамо о овим темама које се значајне за читав наш народ и да наставимо да разбијамо табуе да Срби не треба да комуницирају једни са другима и да Срби из других држава не треба да коминицирају са Србијом.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: